Hediye diye aldığınız telefon casus çıkmasın

Size birisi bir cep telefonu veriyorsa sizi mutlaka sevdiği içindir. Ama bu yazıyı okuyunca genede bir düşünün derim

İNTERNETTEN pazarlanan bazı cep telefonları, ‘casus’ özelliği taşıyor.

Hacker’ların geliştirdiği yazılımlarla telefonun bulunduğu ortamdaki tüm konuşmalar dinlenip, kaydedilebiliyor. ‘Dinleme’ işi, internetten 3 bin YTL’ye alınıp, ‘hediye’ edilen telefonlarla devreye giriyor.

CEP telefonları artık, teknolojideki gelişmeler sayesinde, fotoğraf makinesinden MP3 çalara, cep bilgisayarından video oynatıcısına kadar bir çok özelliği bünyesinde barındırıyor. Teknolojide yaşanan bu gelişmeler, hackerların da (korsan) iştahını kabartıyor. Üretici firmaların açıklarından yararlanan korsanlar, geliştirdikleri yazılımlarla cep telefonlarını güvenli iletişim aracı olmaktan çıkardı. Artık, bu telofonlar sayesinde sadece, yapılan görüşmeler değil, telefonun bulunduğu ortamdaki tüm konuşmalar da kolayca dinlenip, kaydedilebiliyor.

3 BİN YTL’DEN BAŞLIYOR

: İnternetteki bazı Türk siteleri üzerinden pazarlanmaya başlanan casus telefonların fiyatı modeline göre değişiyor. Casusluk yapmak için en az 2 bin 250 doları (3 bin YTL) gözden çıkarmak gerekiyor. Bu bedel bazı modellerde 3 bin 250 dolara (4 bin 400 YTL) kadar ulaşabiliyor. Şu anda internet üzerinden pazarlanmaya çalışılan bu telefonlar, Nokia’nın beş farklı modelini kapsıyor. Şu anda 185 milyon liradan satılan Nokia 3310’un casus modeli, 3 bin YTL’ye, 565 YTL olan Nokia 6230’un fiyatı da 4 bin 400 YTL’ye çıkıyor.

İKİNCİ PARTİ SİPARİŞ:

Arkadaşımız Ayşegül Akyarlı, casus cep telefonlarını Türkiye’de pazarlayan Ömer Gökçen’le görüştü. Telefonları bir ay önce Türkiye’de satmaya başladıklarını söyleyen Gökçen ‘Amerika’dan ithal ettiğimiz bu telefonların ilk partisi kısa sürede tükendi. Tahminlerimizin üzerinde oluşan talep yüzünden şimdi ikinci partinin siparişlerini verdik’ dedi.

SADECE CASUSLUK İÇİN DEĞİL

: Bu telefonların sadece casusluk amaçlı değil, aynı zamanda çocuk ve yaşlıların takibi için de kullanılabildiğini savunan Gökçen, ‘Ancak talep, dedektif büroları, avukatlar, özel güvenlik kuruluşları ile eş ve dostlarının özel hayatını merak edenlerden geliyor. Bu telefonlar, hediye amaçlı alınıp, dinlenecek kişiye veriliyor. Özellikle Avea’nın hatlarında herhangi bir sorun yaşanmıyor. Talepte bulunanlara, telefonu almadan önce özel bir tanıtım yapılıyor’ dedi.

Arandığında çaktırmadan hemen dinlemeye geçiyor

Bazı cep telefonlarına eklenen casus yazılım sayesinde, telefon belli bir numara tarafından arandığında otomatik açılarak, ortamdaki tüm konuşmaların dinlenmesini sağlıyor.

Bu işlem gerçekleştiğinde, telefon çalmıyor, titreşim devreye girmiyor ve ekranda aranıldığına ya da telefonun açıldığına dair herhangi bir değişim gözlenmiyor. Ayrıca programa yüklenen numaradan yapılan tüm aramalar, telefonun mönüsündeki ‘arayan numaralar’ hanesinde de gözükmüyor.

Böylece arayan, telefon sahibinin haberi olmadan tüm konuşmaları dinleyip, kaydetme imkanına kavuşuyor. Dinlenen kişi, casus telefondan arama yapacağı zaman tuş çevirme sesi dinleyene iletiliyor. Böylece arama izni vermek için dinlemeyi sona erdirmesi gerekiyor.

Telefon kapalı ya da meşgulken, dinleme yapılamıyor. Telefon, bulunduğu ortamda 5 ile 8 metrekare arasında değişen bir alandaki tüm konuşmaların dinlenmesini sağlıyor.

900 ve 1800 MHz GSM sistemlerine uyumlu olan bu telefonlar, özellikle 1800 Mhz sistem kullanan Avea hatlarında sorunsuz olarak çalışıyor. Diğer GSM operatörü şirketlerde ise her zaman başarılı olamıyor.

Erkan ÇELEBİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir