Hediyelik Domainler Var

Hükümetin iki bakanının sanal alemde isim hakkını satın almanın bu kadar kolay olacağını tahmin etmiyorduk. Bastırdık parayı, Çiçek ve Tüzmen’in domain haklarını satın aldık

Aslında her şey sanal alemde kabinedeki bakanların web sayfaları var mı, yok mu diye merak edip araştırmamla başladı. Maalesef bakanlarımız yoğun memleket meselelerinden dolayı kendileri için bir web sayfası açmaya vakit bulamamışlardı. İş bununla da bitmiyordu. Kabinenin popüler iki bakanı domein haklarını almayı ihmal etmişlerdi.

Politikacıların internet ortamına olan yabancılığı sadece bakanlarla sınırlı değil. TBMM’deki 550 milletvekilinden isim hakkı satın alarak kişisel web sayfası hazırlayanların sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor. Kısacası, polotikacılar internetin uçsuz bucaksız ortamına henüz ısınamamışlar.

Bunun yanında web sitesi olan milletvekilleri de sitelerini güncellemeyi çok fazla önemsemiyorlar. Çünkü parti değiştiren milletvekilleri hala eski partilerinde gözüküyor. Biz de durum böyle. Ancak Avrupa ülkelerinin porlamentolarında durum bizdekinden çok farklı. Avrupalı milletvekillerinin çoğu daha seçilmeden önce kişisel web sayfalarını hazırlayarak propaganda çalışmalarına başlıyorlar. Web sayfası hazırlamayanlar da isim haklarını satın alarak ileride lazım olur düşüncesiyle bir kenara koyuyorlar.

ismine sahip çıkanlar

İnterneti tarayarak kabinedeki bakanların tümünün web sayfası olup olmadığını tek tek araştırdık. Ortaya çıkan souç pek içaçıcı değildi. 24 bakanlı kabinede kişisel web sayfası hazırlayanların sayısı sadece 4. Bu konuda en duyarlı iki isimden biri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. Erdoğan’ın web sayfası sürekli güncelleniyor. Aktif bir ortamda internet meraklıları Başbakan’ın faaliyetlerine ve mesajlarına doğrudan ulaşabiliyorlar. İnterneti en iyi kullanan isimlerden biri de Dışişleri Bakanı Abdullah Gül. Bakan Gül, vakit buldukça kendisine yöneltilen sorulara cevap bile veriyor. Erdoğan ve Gül’ün web sayfalarının sık sık tıklandığı da biliniyor. Kabine üyelerinin bazıları ise kişisel web sayfalarını oluşturmamalarına rağmen isimlerinin domein haklarını satın almışlar. Bakanların ihtiyatlı tutumuna karşın milletvekillerinin çoğunluğu isim haklarını hala satın almamışlar. Birçok politikacının isim hakkı hala boşta. Politikacılar yoğun tempolarından dolayı isim haklarını satın almaya vakit bulamamışlar ancak İstanbul’da internet şirketi bulunan Lütfi Tekin birçok politikacının ibim hakkını satın almış bile. Tekin, bu işi porfesyonelce yapan bir isim. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sitesine teknik desteği Tekin sağlıyor. Kabineye sonradan giren bazı bakanların isim haklarını ise farklı farklı isimler satın almış.

isimlerini satın aldım

Hangi bakanın ve politikacının domain hakkı boşta? Bu sorunun cevabını bulabilmek için tam dört ay öncesinden kolları sıvadım. Tarama sırasında Adalet Bakanı Cemil Çicek ile Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen’ın internetteki domain isimlerinin boş olduğun ortaya çıktı. Kabinenin iki aktif bakanı yoğun iş güç arasında bu işe vakit ayıramıştı. Çiçek ve Tüzmen isimlerini ücretini ödeyerek satın aldım. Aradan geçen dört aya rağmen her iki bakandan bu konuda bir ses çıkmadı. Ancak biz bakanlar adına bu alişverişi yaparak kabinenin iki önemli isminin domain hakkının bu işin ticaretini yapanların eline düşmesini engellemiş olduk. Şimdi söz Tüzmen ve Çiçek’in danışmanlarında. İki bakanın domain hakkı biz de. Başvurun, isim haklarını size hediye edelim.

Neden isim hakkı almalısınız?

Kendi adınızı ya da herhangi bir kavrama ait isim hakkını mutlaka bir an önce almalısınız. Çünkü her gün yüzlerce isim hakkı dünya üzerinde kaydedilmektedir. Gün gelip de web sitesi açtırmak istediğinizde sizi en güzel yansıtan isim hakkının çoktan alınmış olduğunu görmek geri dönülmez bir pişmanlığa yol açacaktır. Daha önce başkası tarafından alınmış bir isim hakkını, mevcut sahibinin rızası olmadan almanız imkansızdır. Ülkemizde internetin ilk yaygınlaşmaya başladığı yıllarda birçok büyük şirket ismini internetten almamış ve boş bırakmıştı. Bunu gören birçok uyanık kişi isim haklarını birkaç dolara alıp yüzbinlerce dolara bu isimleri şirketlere satmışlardı.

İsim nasıl alınır?

İsim hakkı anlamına gelen ‘domain name’ kişi ve kurumların internet üzerindeki bir nevi adresidir. Kişiler, kuruluşlar bu isim haklarını Browser’larının adres çubuğuna yazarak firmanızın web sitesine ulaşırlar. İsim hakları; ‘’firmaadı.uzantı’’ şeklinde oluşturulurlar mesela ‘star.com’ ya da ‘afyon.com’ gibi. İsim haklarının ilk zamanlar sadece ‘’com’’ tarzında uzantıları vardı. Şimdi ise neredeyse sınırsız denebilecek kadar çok tipleri var. Bunlardan en çok rağbet görenler ‘’com’’, ‘’net’’, ‘’org’’. Bunun yanında farklı tip uzantıları da bulunmaktadır. Bu uzantıların arasında en çok akılda kalanı ‘’com’’ şeklinde olan uzantı tipidir. Bunun yanında ulusların kendi resmi uzantıları mevcuttur. Bu uzantılar var olan uzantının sonuna eklenirler ‘’com.tr’’ yada ‘’com.de’’ gibi (‘’.tr’’ Türkiye’ yi ‘’de’’ Almanya’ yı ‘’.tw’’ Tayvan’ ı tanımlamaktadır) Türkiye’deki ‘tr’ uzantılı isimleri ODTÜ vermektedir. Eğer Türkçe bir uzantılı bir ad alacaksanız bu ismin size ait olduğunu şirket ve vergi bilgileri ve birçok evrak ile bunları belgelemek zorundasınız. Belgeleyemezseniz ‘tr’ uzantılı ismi alamazsınız. Ama ‘com’ uzantılı bir ismi almak istiyorsanız kredi kartınız ve bulduğunuz ismin şu ana kadar kimse tarafından alınmamış olması yeterlidir.

İsim hakkı nedir?

İlk önce sizi en iyi şekilde tanımla yacak bir isim tasarlamalısınız, ardından bu ismin başkaları tarafından alınıp alınmadığını kontrol etmelisiniz eğer isim hakkı başkaları tarafından sizden önce alınmamışsa şanslısınız demektir. İstediğiniz ismi 1 ile 10 sene arasındaki bir süreliğine satın almanız mümkündür. Düzenli olarak ödeme yaparsanız bu ismi sizden başka kimse alamaz. Eğer isim hakkınızın ulusal bir uzantıya sahip olmasını istiyorsanız (‘’.com.tr’’ tarzında) beğenmiş olduğunuz isim hakkının şirketinizin ticari adı ile ilişkili olması gereklidir Bu isimler için yıllık sadece 15 dolar ile 40 dolar arasında bir ücret ödenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir