HİDROJEN ENERJİSİ’NE İDO VE İETT İÇİN BELBİM YATIRIMI

HİDROJEN ENERJİSİ’NE İDO VE İETT İÇİN BELBİM YATIRIMI

BELBİM, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştirakleri arasında yer alan güzide kuruluşlardan.

BELBİM İstanbul Belediyeleri Bilgi-İşlem Sanayi ve Ticaret A.Ş, İDO ve İETT için muazzam bir projeyi gerçekleştirmek üzere kolları sıvadı.

BELBİM İstanbul Deniz Otobüsleri ve İETT Otobüsleri’nin hidrojen enerjisi ile çalışabilen bir yapıya dönüştürülmesi için yoğun bir faaliyet içerisinde.

Devletimizin hangi kurum ve kuruluşları BELBİM’e bu konuda yardımcı oluyor bilemiyorum ama hidrojen enerjisi konusunda BELBİM gözünü karartmış. Şimdilik arkasından pek gelen olmasa da bu işin gazi Ulubatlı Hasan’ı olmaya karar vermiş.

Projenin temellendirilmesi için iki güzide personelini de Almanya’ya eğitim için gönderdi. Onlar da ayaklarının tozu ile bu günlerde yurda dönmüşler.

Bu hidrojen enerjisi denen şey nedir, neler yapar, konuyu

ELEKTRİK İŞLERİ ETÜT İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’nün sitesinden aldığım bilgilerle sizlerle paylaşıyorum.

Bir de Atom Bombası yapıyoruz diye ülkemizin ilgili kuruluşları açıklama yapsalar…

HİDROJEN
Hidrojen 1500`lü yıllarda keşfedilmiş, 1700`lü yıllarda yanabilme özelliğinin farkına varılmış, evrenin en basit ve en çok bulunan elementi olup, renksiz, kokusuz, havadan 14.4 kez daha hafif ve tamamen zehirsiz bir gazdır. Güneş ve diğer yıldızların termonükleer tepkimeye vermiş olduğu ısının yakıtı hidrojen olup, evrenin temel enerji kaynağıdır. -252.77°C`da sıvı hale getirilebilir. Sıvı hidrojenin hacmi gaz halindeki hacminin sadece 1/700`ü kadardır. Hidrojen bilinen tüm yakıtlar içerisinde birim kütle başına en yüksek enerji içeriğine sahiptir (Üst ısıl değeri 140.9 MJ/kg, alt ısıl değeri 120,7 MJ/kg). 1 kg hidrojen 2.1 kg doğal gaz veya 2.8 kg petrolun sahip olduğu enerjiye sahiptir. Ancak birim enerji başına hacmi yüksektir.
Hidrojen doğada serbest halde bulunmaz, bileşikler halinde bulunur. En çok bilinen bileşiği ise sudur.
Isı ve patlama enerjisi gerektiren her alanda kullanımı temiz ve kolay olan hidrojenin yakıt olarak kullanıldığı enerji sistemlerinde, atmosfere atılan ürün sadece su ve/veya su buharı olmaktadır. Hidrojen petrol yakıtlarına göre ortalama 1.33 kat daha verimli bir yakıttır.
Hidrojenden enerji elde edilmesi esnasında su buharı dışında çevreyi kirletici ve sera etkisini artırıcı hiçbir gaz ve zararlı kimyasal madde üretimi söz konusu değildir.
Hidrojen gazı farklı yöntemlerle elde edildiği gibi su, güneş enerjisi veya onun türevleri olarak kabul edilen rüzgar, dalga, ve biyokütle ile de üretilebilmektedir.

Araştırmalar, mevcut koşullarda hidrojenin diğer yakıtlardan yaklaşık üç kat pahalı olduğunu ve yaygın bir enerji kaynağı olarak kullanımının hidrojen üretiminde maaliyet düşürücü teknolojik gelişmelere bağlı olacağını göstermektedir. Bununla birlikte, günlük veya mevsimlik periyotlarda oluşan ihtiyaç fazlası elektrik enerjisinin hidrojen olarak depolanması günümüz için de geçerli bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Bu tarzda depolanan enerjinin yaygın olarak kullanılabilmesi -örneğin toplu taşım amaçları için yakıt piline dayalı otomotiv teknolojilerinin geliştirilmesine bağlıdır.

Evet şimdiden hayırlı olsun

Böylelikle ulaşm maliyetleri de yakıt ucuzlayacağı için 700 de bir düşecek.

Bir not. BELBİM sitesinde neden yöneticileri hakkında bilgi yok. Belbim Genel Müdürü isminin bilinmesini mi istemiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir