Hindistan’dan Coca-Cola ve Pepsi’ye sürpriz

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Coca Cola ve Pepsi’den, ürünlerinde zehirli kimyasallar bulunduğu gerekçesiyle, devlet sırrı gibi sakladıkları üretim formüllerini 4 hafta içinde açıklamalarını istedi. Aksi halde yasak gündemde

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Amerikan meşrubat devleri Coca Cola ve Pepsi’ye büyük darbe vuracak bir karara imza atarak iki şirketten üretim formüllerini açıklamalarını istedi. Mahkeme, kararına gerekçe olarak, bu iki içeceğin içinde sağlığa zararlı oranda tarım ilacı kalıntısı bulunmasını gösterdi.

Coca Cola, 120 yıldan beri dünyanın en sıkı muhafaza edilen ticari sırları arasında gösterilen formülünü Atlanta’daki bir bankanın kasasında saklıyor. Formülü yalnızca Coca Cola’nın 2 üst düzey yöneticisi biliyor. Firma, olası bir kaza ihtimalini göz önünde bulundurarak formülü bilen bu iki yöneticinin aynı uçakta seyahat etmesine izin vermiyor.

Kolacılara 4 hafta süre

Coca Cola ve Pepsi’den ürettikleri soğuk içeceklerin içerdiği kimyasalları ve öteki katkı maddelerinin açıklanmasını isteyen Yüksek Mahkeme yargıçları S.B. Sinha ve Dalveer Bhandari, firmalara formülü bildirmeleri için 4 hafta süre verdi. Firmaların kararın gereğini yerine getirmemeleri durumunda Yüksek Mahkeme’nin Coca Cola ve Pepsi satışlarını durdurma yetkisinin olduğu ifade edildi. Bu iki firma, 1 milyar 100 milyonluk dev Hint pazarının açık ara lideri konumunda.

Hindistan’da sivil toplum kuruluşu niteliğindeki Bilim ve Çevre Merkezi adlı örgüt hazırladığı bir raporda Coca Cola ve Pepsi’nin Hindistan’da satılan 11 ürününde yüksek oranda tarım ilacı kalıntısı bulunduğunu belirtti. 12 eyaletten alınan örneklerde Pepsi ürünlerinde zararlı kalıntı miktarının 2003’te yapılan ölçümlere göre 30, Coca Cola ürünlerinde de 25 kat fazla olduğu kaydedildi.

Satışı yasaklanabilir

Kararla ilgili bir açıklama yapan Hindistan’ın en büyük hukuk müşavirliği firması “Fox Mandal Little” avukatlarından Shreyas Patel, “Cola şirketleri karara uymazlarsa mahkeme satışları durdurabilir. Ama kimse 120 yıllık sırrını kolayca açıklamaz, hele Hindistan gibi bir ülkede. Hemen birisi çıkar, bunu kendisi üretir” dedi.

Önceki gün açıklanan karar Hindistan Meclisi’nde de yankı buldu. Her partiden milletvekilleri Bilim ve Çevre Merkezi’nce hazırlanan raporun Pepsi ve Coca Cola’nın yasaklanması için yeterli kanıt sunduğunu savundu. Ana muhalefet partisi “Bharatiya Janata” milletvekili Vijay Kumar Malhotra, “Bu iki Amerikan şirketi milyonların hayatıyla oynuyor. Bu gibi uyarıları daha fazla göz ardı edemeyiz” diye konuştu.

Coca Cola’nın Hindistan’daki yetkilileri ise üretim sırasında tüketici güvenliğine en büyük önemin verildiğini savunarak uluslararası ve ulusal normlara uyulduğunu vurguladı. Hindistan’da yasal olarak sadece içme suyu için tarım ilacı standardı bulunuyor, meşrubatlar için böyle bir sınırlama yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir