HRANT DİNK MÜSLÜMAN OLDUĞU İÇİN Mİ ÖLDÜRÜLDÜ? / TÜRKİYE ERMENİLERİ PATRİĞİ’NİN ÇOK İLGİNÇ AÇIKLAMASI

HRANT DİNK MÜSLÜMAN OLDUĞU İÇİN Mİ ÖLDÜRÜLDÜ?
TÜRKİYE ERMENİLERİ PATRİĞİ’NİN ÇOK İLGİNÇ AÇIKLAMASI

Hrant Dink’in kim – kimler tarafından öldürülmüş olabileceğine dair günlerdir ipuçları arıyorum.

Buldum. Yanılıyorsamy Beni gönderdiğiniz mailler ile aydınlatın.

Aktaracağım ifadeler Türkiye Ermenileri Patriği’nin konuşmasından kesitler.

Onları “” işareti içerisinde vereceğim.

Bu ifadelerle alakalı birkaç soru sormak istiyorum. Aklımı öylesine kurcalıyor ki

Soru: Sayın Türkiye Ermenileri Patrikliği Patriği Sayın Patrik II. Mesrob Hazretleri; Hrant Dink’in eşine yaptığı ziyarette neden Hrant’ın dini bütün bir Ermeni olduğu bilgisini aldığında duyduğu ziyade memnuniyeti açıklama ihtiyacı hissetti.

Bu Ermeniler açısından bir teamül müdür?

Sayın Patrik II. Mesrob Hazretleri’nin konuşmalarındaki ifadeleri aynen şöyle:

“Merhumun eşine yaptığım taziye ziyareti esnasında Hrant’ın, Mesih İsa Efendimiz’i Kurtarıcısı ve Rabb’i olarak kabul ettiğini memnuniyetle öğrendim. Biz Hıristiyanlar için kurtuluş işte budur. “İsa`nın Rab olduğunu ağzınla açıkça söyler ve Allah’ın O`nu ölümden dirilttiğine yürekten iman edersen, kurtulacaksın.“ (Romalılar 10:9).”

Sayın Patrik II. Mesrob Hazretleri’nin konuşmalarında yer verdikleri bir başka ifadelerinde :

“Ancak maalesef bir çok insan bu “bol yaşama” kavuşamıyorlar, çünkü insanlık, günahlarının çokluğundan dolayı Allah’tan uzak kalıyor. Aziz Havari Pavlus şöyle yazıyor: “Çünkü herkes günah işledi ve Allah’ın yüceliğinden yoksun kaldı.” (Romalılar 3:23). Ayrıca “günahın ücreti ölüm“dür der (Romalılar 6:23).”

“AYRICA GÜNAHIN ÜCRETİ ÖLÜMDÜR” der (Romalılar 6:23)

Sayın Patrik II. Mesrob Hazretleri bu ifadelere nerede yer veriyor. Hrant Dink’in cenazesinde. Peki bu ifadelerin öncesinde kullandığı kelimeler ne. Olduğu gibi aktarıyorum.

“Sevgili inananlar, “Allah dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu`nu verdi. Öyle ki, O`na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama kavuşsun.” (Yuhanna 3:16). Ayrıca İsa Mesih Efendimiz şöyle diyordu: “İnsanlar yaşama, bol yaşama sahip olsunlar diye geldim.” (Yuhanna 10:10). Ancak maalesef bir çok insan bu “bol yaşama” kavuşamıyorlar, çünkü insanlık, günahlarının çokluğundan dolayı Allah’tan uzak kalıyor. Aziz Havari Pavlus şöyle yazıyor: “Çünkü herkes günah işledi ve Allah’ın yüceliğinden yoksun kaldı.” (Romalılar 3:23). Ayrıca “günahın ücreti ölüm“dür der (Romalılar 6:23).

Patrik II. Mesrob Hazretleri konuşmalarının devamında

“Hrant’ın mücadele ettiği konuların başında Türk – Ermeni diyaloğunun gelişmesi vardı. Bu konuda önemli mücadeleler verdi ve bu mücadelesi karşısında oluşan tepkileri cesurca göğüsledi. Ne mistik bir olgudur ki, kendi cenaze merasimi, Türkiye ve Ermenistan yetkililerinin bir araya gelmesi için bir vesile oldu. Biliyoruz ki bu vesilenin gerçek bir diyaloğa dönüşmesi hepimiz gibi onu da mutlu ederdi”

Patrik II Mesrob Hazretleri’nin Hrant Dink’in cenazesinde yaptıkları bu konuşma’nın üzerine bir de

http://www.lraper.org/

sitesinde

TÜRKİYE ERMENİLERİ PATRİĞİ’NDEN
“TÜRK ORTODOKS PATRİKHANESİ”NE SERT TEPKİ

Başlıklı açıklamayı ve bu açıklamaya neden olan Sevgi Erenol’un beyanatını okuyunca aklım iyice karıştı.

Olduğu gibi aktarıyorum. Noktasına virgülüne dokunmadan.

TÜRKİYE ERMENİLERİ PATRİĞİ’NDEN
“TÜRK ORTODOKS PATRİKHANESİ”NE SERT TEPKİ

“Halka ve Olaylara Tercüman” adlı bir gazeteye göre “Türk Ortodoks Patrikhanesi” Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol, Hrant Dink suikasti ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunmuş. “Patrikhane” adına konuşan Erenerol, aslen Protestan Ermeni olan Hrant Dink’in Balıklı Ortodoks Ermeni Mezarlığı`na defnedilmesinin ardında kurgulanmış bir tezgah olduğunu iddia etmiş, tezgahı kuranların ise Ermeni Diasporası olduğunu söylemiş.
Dink`in ailesi ve yakınlarının da bu tezgahın içine alındığını iddia eden Erenerol, `Hrant Dink`in inancına bile saygı gösterilmediği iddiasında bulunmuş. Erenerol, Hrant Dink ve ailesinin, Protestan Ermeni olduğunu öne sürmüş. Erenerol, Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi`nin vaizi Krikor Ağababoğlu’nun, Hrant Dink`in çocukluğundan beri kendi kiliselerinde dini vecibelerini yerine getirdiğini, cemaatin içinde yer aldığını, kilisede Dink için özel bir köşe bile hazırladıklarını belirttiğini iddia etmiş.
Hrant Dink`in mensubu olduğu kilisenin vaizi Ağababoğlu`nun asıl cenazeyi kaldıracak kişi olduğunu belirten Erenerol, `Krikor Ağabaloğlu`nun cenazeyi değil kaldırmak, dua edilmesine bile izin verilmedi. Türk milleti üzerinde çok büyük oyun oynanıyor` demiş.
HRANT DİNK’İ KULLANDILAR
Hrant Dink`in kullanıldığına dikkat çeken Erenerol şunları demiş: `Onu öldüren Ermeni Diasporası ve ardındaki güçtür. Dink, son zamanlarda onların işlerine çomak soktu. Çünkü kullanıldığını anlayıp uyandı. Ermeni Soykırımı iddialarında tamamen Türkler`den yana tavır almaya başladı. Güneydoğu`daki Kürtler`i, `Oyuna geliyorsunuz` diye aydınlattı. Ancak bu onun sonu oldu. Kullanıldığını fark edince ortadan kaldırdılar. Tetiği çeken kişinin soyadının `Samast` anlamına gelmesi önemlidir.`

PATRİK MESROB II’DEN SERT TEPKİ
Bu iddialara tepki veren Patrik Hazretleri, şöyle konuştu: “Bu kadın, her dem gündemde kalabilmek için garip ve aşırı milliyetçi iddialarla basında gündem oluşturmaya çalışıyor. Dünyada hiçbir kilise tarafından tanınmayan garip bir patrikhanenin sözcüsü sıfatını daima Türkiye’deki diğer Hristiyan azınlıkları kötülemek amacıyla kullanıyor. Bu hanımefendinin ne yapmak istediği çok muğlak. Maktul Hrant Dink’in annesi ve babası bizim cemaatimizin üyeleriydiler. Hrant Dink’in, Ermeni Protestan okuluna gönderilmiş olduğu doğrudur. Bunda da garipsenecek bir şey yoktur. Cemaatimize mensup olan çocuklar Ermeni Katolik veya Ermeni Protestan okullarında okudukları takdirde mezhep değiştirmiş olmazlar. Aksine, geçmişte birçok Ermeni veli, çocuklarını ücretsiz eğitim vermeleri nedeniyle Protestan misyoner okullarına kaydettirmişlerdir. Hrant Dink, Protestan hayat tarzını ve öğretilerini benimsemiş olabilir, ancak kendisi Ermeni Ortodoks’tu. Nitekim ailesi de, cenaze töreninin Patriklik Merkez Kilisemiz’de yapılmasını istemiş, naaşının ise maktulün anne ve babasının gömülü olduğu Balıklı’daki Mezarlığımız’a defnedilmesini dilemişlerdir. Sevgi Erenerol, acılı Dink Ailesi’nin arzusuna saygısızlık etmiştir. Özür dilemelidir. Saygısızlık etmekle kalmamış, üstelik bu utanç verici suikasti bir de siyasi mecraya çekmeye çalışmıştır. Bu tiksinti veren bir davranıştır. Kendisinden utanmalıdır. Aşırı milliyetçi çevreler, ülkemiz gençlerinin dimağını ırkçı fikirlerle doldurarak çok tehlikeli oyunlar oynamaktadırlar. Bu gibi menfur cinayetlere vatandaşlarımızın verdiği kitlesel tepki karşısında ne yapacaklarını şaşırmış durumdadırlar. Ayrıca, Samast soyadının Ermenice’de “kilise bekçisi” anlamına geldiği de tamamen uydurmadır. Hangi sözlükteymiş bir de bize göstersinler bari…

Bu söz düellosu aleni cereyan ettiği için ben de belki bir bilen çıkar diye aleni olarak düşüncelerimi siz okurlarımıza arz ettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir