İNSANLIĞIN NABZI İSTANBUL’DA ATACAK

Dünyanın dört bir yanında savaşlar yaşanıyor ve insanlık huzura muhtaç. Yüzmilyonlarca savunmasız insanın ahı gökyüzüne ulaşıyor. Diğer tarafta açlık ve hastalıkların pençesinde kıvranan milyarlar … Kendilerine uzanacak bir yardım eli bekleyen aç ve perişan insanlar. Bunca savaşın, haksızlığın ve vahşetin yaşandığı bir dünyada, “insanlık öldü mü?” diyen çığlıklara kulak tıkamak mümkün mü? Çölde bir damla su arayan çaresiz yolcu misali, insanlık bugün adalete muhtaç. Adeta bir yangın yerine dönmüş dünyamız. Belki de tarihin hiçbir döneminde görülmemiş bir zulüm yaşanıyor.

Böylesi bir ortamda, “sessiz kalamayız” diyen birileri var çok şükür. Sayıları az olsa da, bu kararlı çağrıya kulak vermeli. Zira hakkın ve hakitatın sadası her zaman gür çıkmıştır. Tıpkı aydınlığın karanlığı boğması gibi… “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan” olmaktansa, zulme karşı ayaklanmayı tercih eden bir avuç himmet sahibi insan, bugünlerde İstanbul’a koşuyor. Doğu’dan, Batı’dan, kuzeyden ve güneyden… Yüzlerce bilim ve düşünce adamı, adalet aramak için yola koyulmuş. Evet, Dünya, adaleti arıyor. Hem de İstanbul’da… Zira bu topraklar için yabancı olmayan bir kavram, adalet. Dünyamız, buralardan yayılıp insanlığı kucaklayan adaleti özlüyor.

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı tarafından organize edilen Adalet/Justice konulu sempozyuma çok sayıda yabancı bilim adamı katılıyor. 18 Kasım’da İstanbul Gösteri Merkezi’nde (Yeşilköy Havalimanı yanında) başlayan sempozyum 3 gün sürecek.

Birbirinden ilginç tebliğlerin sunulacağı sempozyumda, insanlığın en büyük dramı olan adaletsizliğe kalıcı çözüm ve çareler sunulacak..

Genelde din ve İslam, özelde Risale-i Nur ışığında gerçekleştirilecek tebliğlerle Kur’an’ın en temel dört maksadından biri olan Adalet kavramı, bireysel ilişkilerden kıtalar arası gelir ve huzur dağılımına varıncaya kadar bütün detayları ile işlenecek.

Otuz ülkeden yüzü aşkın bilim adamı Türkiye’ye geliyor. Sempozyumda üç büyük dinin yanı sıra Budist dünyadan da çok sayıda din adamı ve bilim adamı tebliğ sunacak. “Global Çağda daha iyi bir dünya için adaletin rolü ve değeri”nin ele alınacağı sempozyumun akademik koordinatörlüğünü Prof. Dr. Faris Kaya yürütüyor. Sempozyumda sunulan tebliğlerin içeriği ve program akışı konusunda daha ayrıntılı bilgi için vakfın web adresine www.istikv.org/turkish.htm bakılabilir. Bu güzel etkinliği kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ederim. Zira global kuraklığın ve manevi çölleşmenin çözümü konusunda herkesin elinden geleni yapması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir