İnternet Haberciliği Masaya Yatırıldı

BSF Akademi’nin geleneksel Cumartesi Toplantılarında bu hafta Internet Haberciliği masaya yatırıldı. İnternet Haber sitelerinin üst düzey yöneticileri yaptıkları konuşmalarda İnternet haberciliğinin gazete ve tv’lere rakip olmadığını dile getirdiler.

Türk okuru para vererek haber okumaya hazır değil

Netpano Com Genel Yayın Yönetmeni Baki Günay

(www.netpano.com) şu ada Türk okurunun para vererek internetten haber okumaya hazır olmadığını savundu ve konuşmasını şöyle sürdürdü:”Ama dünyadaki trendin bu yönde olduğunu düşünüyorum. Mesela Avrupa’dan bir örnek: El Pais, zaman içinde kademe kademe sadece internet üzerinden habercilik hizmeti ilan etmiş bulunuyor.” Okumanın görsellikten daha önce geldiği için okur haberi alıp hemen çıkmak istediğini de sözlerine ekleyen Günay, konuşmasının son bölümünde şunları kaydetti: “Okur haberi alıp hemen çıkmak istiyor. Bu yüzden internet izleyicisinin biraz nankör olduğunu düşünüyorum. Ama öte yandan haklı da buluyorum. Çünkü internet haber portalına giren biri için haber okumak görsellikten daha önce geliyor.”

Diğer mecraların pabucu dama atılmayacak

Haber7.com Genel Yayın Yönetmeni Ünal TANIK

, (www.haber7.com) yaptığı konuşmada İnternetin diğer iletişim araçlarına göre çok yeni olduğunu dile getirerek, “Henüz yolun başındayız, ancak zamanla kendi mecraını bulacak” dedi. Tanık, konuşmasını şöyle sürdürdü:” İnternet haberciliği, diğerler mecraların tam olarak dışında değil. Hepsini kapsayan bir mecra. Yazılı, sesli ve görüntülü. Ancak diğer mecraların hiçbirinin pabucunu dama atmayacak. Belki ağırlıklarında bir değişmeye yol açacak. Tabii tüm diğer mecralardan daha ağırlıklı olacak.” Tanık, konuşmasının son bölümünde, , şu anda internetin sadece mekan bağımlılığı olduğu için bir dezavantaj olarak görülebileceğini, ancak teknolojinin gelişmesiyle bunun da ortadan kalkacağını, ifade etti. Tanık, sözlerini şöyle tamamladı:”İnternet, ileride tüm diğer mecralardan çok daha farklı bir yöne doğru gidecek. Çünkü hepsini birleştiriyor. Şu an internetin mekan bağımlılığı var. Ancak cep telefonları ve diğer yeni teknolojilerin gelişimine paralel olarak ileride bu bağımlılıktan da kurtulacak.”

Kes yapıştır, internet gazeteciliği değildir

Haber1 Com Genel Yayın Yönetmeni Dr. Kazım Kılıç

(www.haber1.com), İnternetin yeni ufuklar açtığını, ama Türkiye’de henüz yerli yerine oturmadığı için kafaların karışık olduğunu savundu. Kılıç, konuşmasını şöyle devam etti “Bugün Türkiye’de her medya grubunun dokunulmaz alanları ve “atış serbest” alanları var. Bu bağlı oldukları sermaye gruplarıyla da ilgili bir konu. İnternet gazeteciliği, gazetelere oranla çok daha özgür bir yapıya sahip. İnternet haberciği koşar adımlarla ilerliyor. Ama hukuki altyapısı yok. Bizler internet habercileri olarak aklımızı başımıza almalı ve başkaları yapmadan oto kontrolü kendimiz gerçekleştirmeliyiz. Aksi taktirde birileri gelir ve çok daha sert yaptırımlar koyar.” İnterneti geleneksel medyanın hem rakibi hem de tamamlayıcısı olarak tanımlayan Kılıç, “Ben internetin gazeteleri ortadan kaldıracağı fikrine katılmıyorum. Çünkü insan bir şekilde teknolojiden yararlanmak istiyor. Ama öte yandan; dokunmak, hissetmek de istiyor. İnternet, bir Pazar sabahı elimize aldığımız gazetenin kokusunun verdiği keyfi vermiyor.”dedi. İnternet gazeteciliği diye bir şey olmadığın da dile getiren Kılıç, sözlerine şöyle devam etti: “Kes yapıştır şeklinde yapılan habercilik internet gazeteciliği değildir. Haber portalı dediğimiz şeylerin gerçekten de çok üstün yönleri var. Bunlar, anında haber sunma özelliği taşırken gazeteler ancak 1 gün sonrasında aynı haberi verebiliyorlar.”

İnternet aracılığıyla kitlelere ulaşmak, basarak ulaşmaktan 500 kat daha ucuz.
Haberx Genel Yayın Yönetmeni Cemil Barlas (www.haberix.com) konuşmasında bilginin üzerindeki tekelin kalktığına işaret ederek, “bizim de internet habercileri olarak buna hazırlıklı olmamız lazım. İstediğimiz eğlenceye istediğimiz an, istediğimiz habere istediğimiz an ulaşabileceğimiz bir ortam oluşacak.”dedi. Barlas, İnternet aracılığıyla kitlelere ulaşmak, basarak ulaşmaktan 500 kat daha ucuz olduğuna da değinerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Haber sitesinden 3 şey bekleriz: Birincisi; ortak akla dahil olacaksınız. İkincisi; Gündemi takip edeceksiniz. Üçüncüsü; eğleneceksiniz.Haber sınırsız. Yeter ki bizim onları okuyacak vaktimiz olsun. Her türlü bilgi internette var. Bütün mesele hangisinin önemli olduğuna karar vermek. İnternet portallarının görevi bu açıdan bakıldığında haber üretmek değil. Haber ayıklamak. Bilgi seçmek.”

Pijamalı muhabir değiliz
Akistanbul Com Genel Yayın Yönetmeni Lütfü Bulut (www.akistanbul.com), “pijamalı muhabir” yakıştırmalarını doğru bulmadığını dile getirerek sözlerine başladı ve şöyle devam etti:”İnternet gazetelerinin kadrosu yok değil. Bizim muhabirlerimiz var. Kadromuz var.” Bulut, İnternet haber sitelerinin de gazetecilik yaptığını vurgulayarak sözlerini şöyle tamamladı :” Biz de gazetecilik yapıyoruz. Bizler gazeteciyiz ve gazeteciliği internet ortamında yürüten gazetecileriz. Sadece gazete basmıyoruz. Büyük basın kuruluşları da bizimle aynı kaynaklardan besleniyor. Gazetelerin internet portalları, gazetelerinde yayınlanan haberleri yayınlıyorlar. Bir de gün içinde ajanslardan aldıkları haberleri yayınlıyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir