INTERNET TV YIL SONUNDA TÜRKIYE’DE.

Genis Bant agları üzerinden, Internet Protokolü kullanılarak Dijital Televizyon hizmeti verilmesi olarak adlandırılan IPTV (Internet Protocol Television) yıl sonunda ülkemizde’de kullanılmaya başlanacak


İki sene önce katıldıgım bir toplantıda duymuş oldugum İnternet TV artık Türkiye gündemine giriyor. Bu konuda birçok firma şimdiden iş yapmaya başlayarak Türk teknolojisine yeni katma degerler taşımaya hazırlanıyor. Özellikle Telekom operatörleri ve Telekom şirketleri bu iş için milyon dolarlık bütçeleri gözden çıkarmış durumda. Peki bu kadar bütçe ayıran bu şirketler bu teknoliden ne bekliyorlar.


İNTERNET TV NEDİR ?


İnternet TV ve telefonu bir araya getiren IPTV sistemi olarak’ta tanımlayabileceğimiz sistem ile genisbant internet üzerinden TV yayınlarının televizyon aracılıgıyla izlenmesine olanak saglıyor.Teknik olarak söylemek gerekirse şifreli, şifresiz TV kanallarının ve depolanan video içeriklerinin, IP(INTERNET PROTOCOL) paketlerine dönüştürülerek genişband internet erişim teknolojileri üzerinden son kullanıcıya yayınlanmasıdır. Son kullanıcının evine alacağı bir STB(Set Top Box) ile gelen dataları, tv sinyaline dönüştürerek televizyonundan rahatlıkla izleyebilecek. Üstelik bunun için bir bilgisayara da ihtiyaç duymadan olacak. Bu sitemi bilgisayarlar ile yapıldıgını hatırlatmakta fayda var.Türkiye’de kablo-TV’ye rakip olacak olan sistem, televizyon izleme ve iletişim araçları alışkanlıklarını değiştirmeyi hedefliyor. IPTV hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaslar aynı anda internet, TV ve telefon kullanma imkanına sahip olacak. İstenilen TV yayınları seçilerek, bu yayınların kendilerine ulaşmasını saglamak, izlenmeyen yayınların kaydedilerek daha sonra izleyebilmek, aynı sistem üzerinden telefon konuşması yapabilmek IPTV’nin getirdigi yenilikler arasında yer alacak. Bunların yani sıra aboneler TV kumandasıyla istedikleri malların siparisini verip, İstedikleri TV kanallarının film arşivlerine de ulaşabilecek.


TELEVİYON PAZARINA YENİ TEKNOLOJİ


Şu anda Kablo TV, İnternet ve Uydu Teknolojilerinide birleştiren bu teknoloji ile eski teknolojiler ne kadar yarışabilinecek bilinmez ama Türk Telekom ve pazara yeni girecek firmaların hedefleri şimdiden 1 milyon kişiye bu hizmeti götürmek. Şu anda Fransa basta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi, Japonya ve ABD’de bu hizmet verilmekte. Yıl sonuna kadar’da Bu sistemi Türkiye getireceleğini bildiren yetkililer Türk insanınının TV’yi çok seyreden hemde İnterneti çok kullanmasının bu teknolojiyede çok çabuk yayınlaşacagını umuyorlar. Şu anda Türk Telekom, IPTV’yi test ediyor. Hem mevcut genis bant olarak böyle bir servisi hem de teknik, içerik olarak bu sistemi kısa sürede yapmayı planlıyor. Planlanan sistme göre IPTV, TT Net’in bir servisi olacak. İsteyen abone olacak. Hem televizyon yayını alınacak, hem de internet.IPTV NASIL İZLENECEK?
TV ve video yayınının internet üzerinden gecikmesiz verilebilmesi için yüksek bant genişliğine ihtiyaç bulunmakta.DSL teknolojisinde meydana gelen gelişmeler, bugün internet altyapısını oluşturan IP omurga üzerinden gerçek zamanlı olsun olmasın hertürlü verinin iletilebilmesini mümkün hale getirmiş durumda.Ayrıca sıkıştırma oranlarında gelişim de IPTV’nin önünün açılmasında en büyük etken olmuş. MPEG2 formatıyla sıkıştırılmış bir SDTV(Standard definiton) kanalları 3-3,5 Mbs/s lik bir bant genişliğine ihtiyaç duyarken HDTV (High Defination) yayını için 19 Mbs/s?lik bir bant genişliğine ihtiyaç duyulmakta.Bu teknolojinin’de altyapısının hazırlanması gerektiğinden IP TV ülkemizin telekom altyapısı ile dogru bir orantıda gelişecek. IPTV projesi genişbant İnternet üzerinden TV yayınlarının televizyon aracılığıyla izlenmesine olanak saglıyor. Türkiye’de kablo-TV’ye rakip olacak olan sistem, televizyon izleme ve iletişim araçları alışkanlıklarını degiştirmeyi hedefliyor. IPTV hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaslar aynı anda İnternet, TV ve telefon kullanma imkanına sahip olacak. Bu sistem hayatımızı ve alışkanlıklarımızı değiştirecek mi bilinmez ama Türkiye teknolojik olarak gelişmiş ülkelerin kullandıgı en son yeniliklere anında tepki verebiliyor. Şimdilik tüketici konumunda olsakta birgün bu teknolojik gelişmelerin artık Türkiye’den çıkarak Dünyaya yayılacagı günleri görme umudunuda taşımaya devam ediyoruz.Teknolojide hala kimsenin bilmediği fırsatlar hala keşfedilmeyi bekliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir