İnternetin geçmişi ve geleceği

Bugün hepimizin hayatına girmiş olan internet, ABD’de, Pentagon’da bir araştırma projesi olarak başlamıştı. Şimdi ise evlerimizin içine kadar girmekle kalmadı, aynı zamanda ekonomiyi de önemli ölçüde etkilemeye başladı. Artık internetsiz bir hayat düşünülemiyor. Her geçen gün biraz daha bağımlı hale geliyoruz.
Elektrik ve petrol kadar bağımlıyız ona. Fakat bu derece bağımlı olduğumuz bu araç, güvenlik açısından son derece zayıf bir durumda. Böylesine önemli ve hayati bir sistemi kim yönetiyor? Bir kere inanılmaz derecede Amerika’ya bağımlıyız. Icann (the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers ) adlı bir kuruluş var. Burası kar amacı gütmeyen, sözde bağımsız bir şirket olarak, alan isimlerini yönetiyor ve adresleri belirliyor. Dünya yüzündeki yüz milyonlarca kullanıcı da bu kurumun insafına terkedilmiş durumda. Bu kurum isterse, sizin web adresinizi veya mail adresinizi iptal edebiliyor. Mesela herhangi bir bilgisayarı veya alan adını kolaylıkla kara listeye alabiliyor. Bu listeden çıkmak için, masum olduğunuzu ispat etmek de size düşüyor. Hatta Icann isterse, teorik olarak belli ülkelerin internet kullanımını bile durdurabiliyor. Mesela com.tr uzantılı tüm sayfaları bir anda bloke edilmesi mümkün.
Fakat dünyanın gelişmiş ülkeleri yavaş yavaş uyanıyorlar ve onlar da geleceğin altın madeni olarak gördükleri bu alanda söz sahibi olmak istiyorlar. Bu konuda en çok sesi çıkan ülkelerin başında ise Çin ile İran geliyor. Ciddi rol üstlenmesi gereken AB’nin durumu ise henüz netlik kazanmış değil. ABD bu konuda paylaşıma açık değil. Zira Bush yönetimi, Icann adlı bu kuruluşun bir özel şirkete dönüşmesini istiyor. Fakat ABD topraklarında ve ABD’nin yönetiminde kalmasında ısrarlı.
Geçtiğimiz günlerde BM toplantısında bu konu ele alındı. Fakat ABD yetkilileri, sansür uygulanacağı bahanesiyle, başka ülkelere bu yetkiyi vermek istemiyor. Özellikle de İran ve Çin’i bu konuda köşeye sıkıştırmaya çalışıyor.
Hayatımıza büyük kolaylıklar getiren internetin geleceği şüphesiz büyük önem taşıyor. Böylesine önemli bir sistemin güvenliği mutlaka düşünülmeli. Son zamanlarda, e-devlet projelerinin yaygınlaştığı ülkemizde, bu risklerin de mutlaka hesaplanması ve ona göre önlemlerin alınması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir