İnternette Güvenliksiz Geziniyoruz

Koç.net’in hazırladığı internet güvenlik raporuna göre, Türkiye’de ADSL abonelerinin yüzde 65’inde hiç güvenlik duvarı bulunmuyor.

Koç.net raporu, bu yılki güvenlik raporunda şirketler ve seçilmiş genişbant kullanıcılarının güvenlik konusundaki alışkanlıkların değerlendiriyor. Türkiye İnternet Güvenliği Araştırması, 1025 ADSL abonesi ve 850 şirketin güvenlik sistemlerini kapsıyor. Araştırma sonuçlarına göre, ADSL abonelerinin antivirüs kullanım oranı yüzde 85, anti spyware (casus yazılımlar) kullanım oranı ise sadece yüzde 30 civarında. ADSL abonelerinin yüzde 65’inde hiç güvenlik duvarı bulunmuyor.


Rapor, şirketlerin yüzde 40’ının web sunucu bilgilerinin kolaylıkla çalınabileceği gösteriyor. ADSL abonesi şirketlerin yüzde 40’ının ana sayfalarının kolaylıkla değiştirilebileceği veya başka bir adrese yönlendirilebileceği tespit edildi. Şirketlerde, 2003 yılında yüzde 29 olan kritik seviyeli açık oranı, 2004 yılında yüzde 27 olarak, bu yıl ise yüzde 19 olarak ortaya çıktı.

KAMUDA EĞİTİM SEKTÖRÜ RİSKLİ
Koç.net raporu, şirketlerin yüzde 24’ünün DNS sunucularındaki açıklar yüzünden, kurumsal e-postaların ele geçirilebileceği ve çalışanların internet üzerinden eriştikleri bankacılık şifrelerinin çalınabileceğini ortaya çıkardı. Araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer önemli veri, internet güvenliği ile ilgili açıkların daha çok kamu ve özellikle eğitim sektöründe görüldüğü.

Koç.net raporu, basit güvenlik önlemlerindeki eksikliğin zaman, para ve itibar kaybına yol açtığını savunuyor. Rapor, uygun güvenlik politikalarının oluşturulmasını ve gerekli önlemlerin alınmasını öneriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir