Irak, bizden çok ırak değil

Irak, bizden çok ırak değil. Ama hafızalarımızda çok ırakta bir yerlerde kaldı ne yazık ki. Oysa coğrafi olarak uzağımızda olmadığı gibi, kültürel ve tarihi olarak da çok yakınımızda. Yakınlıktan da öte, içimizde… Ancak, suni gündemler bize unutturdu Irak denen ülkeyi ve orada devam eden yüzkarası vahşeti. Günlük gazetelerimize bir bakın. Irak’ta neler oluyor? Toplam kaç tane haber bulabilirsiniz? Oysa Batı basını bile bu konuya bizden çok daha fazla yer veriyor. Ve çok daha ciddi eleştirilerde bulunuyor.

Yanıbaşımızdaki bir ülkede, savaştan dolayı ölen sivillerin sayısını biliyor muyuz mesela? Kim nerede, kiminle konusunda haber atlamayan basınımız bu konuda bir araştırma yapmayı neden akıl etmez? Lancet adlı ünlü tıp dergisinin tahminlerine göre, ölen sivillerin sayısı şu anda 100.000 civarında. Yüz bin insanı bir arada düşünebiliyor musunuz? Uygar ve çağdaş insanlığın gözleri önünde öldürülen yüz bin masum insan. Bunlar, sadece siviller. Savaş sırasında ölen askerlerin ve devlet görevlilerinin sayısı buna dahil değil. General Tommy Franks ise bu rakamı yalanlayamadığı için şöyle bir karşılık verdi: “Ölüleri saymak bizim görevimiz değil.”

Peki bu insanlar neden öldü? Yalanlar yumağı sonucunda, zavallı bir halka karşı ilan edilen bir savaş… Ve trajik sonuçlar: İşkenceler, misket bombaları, uranyum bombası, sayısız cinayetler ve insan onurunu ayaklar altına seren tecavüzler, yağmalamalar…

ABD ve İngiltere’nin öncülüğünde yürütülen bir devlet terörü söz konusu burada. Medya ise yalan ve uydurma haberlerle buna çanak tuttu. Bu da yetmezmiş gibi, o insanlık dışı saldırıyı, “özgürleştirme hareketi” olarak lanse etti. En azından birileri ortaya çıkıp, “Bizi yanılttılar, böyle bir yalana aracı olduğumuz için dünyadan ve ölen insanlardan özür diliyoruz” deme erdemini göstermeliydi. Hiç değilse bunu yaparak tarihe bir not düşülmeli ki, 21.yüzyıl insanı toplu olarak bu ayıptan kurtulsun. Aksi takdirde tarihe kara leke olarak devredecek olan bu sayfa, hepimizi suçlular listesinde gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir