İran`a Mart`ta Saldırı Yapılacak.

İsrail ve ABD`li neo-conlara göre; İran Mart ayında ilk nükleer denemesini gerçekleştirecek. Tahran, ABD ve İsrail`in “önleyici saldırı”sına karşı da hazırlık yapıyor. Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Şahap-3 füze birimlerine, mobil füze rampalarını saldırı tehditlerine göre hareket halinde tutmaları talimatı verdi. Bu talimat üzerine gece yürütülen çalışmalarla füze rampaları, Kirmanşah ve Hamedan`a, yedek rampalar ise İsfahan ve Fars bölgelerine nakledildi.

ABD`nin Rusya ve Çin`le birlikte Türkiye, S. Arabistan ve Mısır`ı yanına almaya çalışmasının, saldırı seçeneklerinin masada olduğunu açıklamasının, İsrail`in saldırı hazırlıklarını açıktan yürütmesinin ve her gün “İran`a izin vermeyeceklerini” yetkili ağızlardan duyurma gereği hissetmesinin nedeni bu. Bir anda dünyayı yeni bir savaş atmosferine soktular. Telaş ve paranoya yayıyorlar. Ortadoğu`daki tek nükleer güç İsrail, nükleer silahlarla ilgili hiçbir uluslararası sözleşmeyi kabil etmeyen İsrail, nükleer tesislerinin denetlenmesine izin vermeyen İsrail, sanki sadece İran nükleer çalışma yapıyormuşçasına son derece arsız bir savaş yaygarası yapıyor. Bu ne masumiyet böyle?

Mart-Haziran arası İran`ın belli merkezlerine saldırı planlıyorlar. Papa bile, Rusya ve Çin`e çağrı yaparak İran konusunu yeniden düşünmelerini istedi. İran, Arapların yapamadığını yapıyor, Batı bankalarından paralarını çekip Asya bankalarına yatırıyor.

Sanki savaş için bütün adımlar atılıyor. Onlara göre iki ay kaldı. İki ay içinde İran`ın ne kadar tehdit olduğuna dair şaşırtıcı iddialar yayılacak.

Peki neden Mart? Neden İran`ın Mart`ta nükleer deneme yapacağı iddia ediliyor? Ya da ABD ve İsrail dünyaya neden Mart ayını işaret ediyor? Neden Türkiye, Mısır ve S. Arabistan`ın da nükleer silah edinebileceği gündeme getirilip bölge ülkeleri korkunç bir silahlanma yarışına itiliyor?

Çünkü Mart`ta İran`ın nükleer silah çalışmaları kadar önemli, ABD ekonomisine nükleer saldırı anlamına gelecek bir başka durum var; Tahran, 2004 yılında aldığı, petrol ticaretinde dolar yerine euroyu kullanmaya, bir petrol borsası oluşturmaya, “petrodolar” tekelini kırmaya yönelik kararını Mart`ta uygulayacak. İran Petrol Borsası Mart`ta açılacak. Petrol ticaretinde dolar yerine euro kullanılacak. Amerikan imparatorluğunun can damarına ağır bir saldırı yapılacak. ABD ekonomisi için kıyamet senaryosu asıl o zaman konuşulur olacak.

Uluslararası petrol ticareti üzerindeki ABD/İngiliz tekeli kırılacak. New York ve Londra`daki petrol borsası ağır darbe yiyecek. Amerikalıların kontrolünde olan ve dünya petrol piyasasını belirleyen Londra`daki Uluslararası Petrol Borsası ile New York Mercantile Exchange (NYMEX) panikte…

İran`ın tezini Çin de destekliyor. Japonlar da euro kullanmaya istekli. Dolar rezervlerini düşürmek için yol bulmuş olacaklar. Euroya kaçışın yaygınlaşması, Rusya`nın, Avrupa`nın, Japonya`nın ve bazı Arap ülkelerinin de petrol piyasasında euroyu tercih etmeye başlaması ne anlama geliyor? Ticaretini büyük oranda Avrupa, Çin ve Japonya`yla ile yapan Rusya, enerji piyasasında euroya dönerse ne olur? Doların değer düşüşüne karşı petrol üreticisi Arap ülkelerinin euroyu da alternatif görmeleri halinde ne olur? Doların değer düşüşü bir çok ülkeyi euroyu tercih etmeye zorlayacak. Bu durum giderek kârlı bir işe dönüşecek. Bütün bunlardan hareketle dolardan kaçış başlarsa, kaçış ABD`ye para akışını dramatik biçimde azaltırsa Amerikan ekonomisi ne hale gelir?

Mart ayının hikmeti burada. İran Mart`ta nükleer deneme yapacak yaygarasının arkasında bu tehlike var. Euroya endeksli İran Petrol Borsası ABD için nükleer silahtan daha tehlikeli. “Terörle mücadele” adı altında dünyanın kaynaklarını eline geçirmeye girişen ABD, aynı ekonomik savaşı sürdürüyor. Ama saldırganlaştıkça çöküyor!

İBRAHİM KARAGÜL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir