İsmail Ağa Camii İmamı toprağa verildi.

İsmailağa Camii’ndeki cinayetin ardından cesetlerin Adli Tıp Kurum otopsileri tamamlandı. Emekli İmam Bayram Öztürk’ün cenaze namazı kıılındı.Allah rahmet eylesin

Fatih’teki İsmailağa Camii’nde sabah namazından sonra cemaate vaaz eden emekli imam Bayram Ali Öztürk (54), saldırıya uğradı.


Dua sırasında bıçaklanan Öztürk, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 26 yaşındaki saldırgan da çıkan arbedede öldü. Mustafa Erdal ismindeki saldırganın nasıl öldüğü konusunda iki iddia ortaya atıldı. Psikolojik sorunları olduğu öğrenilen Erdal’ın linç edildiği ileri sürülürken, Emniyet kayıtlarında, “Bıçaklayan kişi, daha sonra başını mihraba vurmaya başlamış, ölü olarak bulunmuştur.” denildi. Emekli imam Bayram Ali Öztürk, kamuoyunda ‘Mahmut Hocaefendi’ olarak bilinen Mahmut Ustaosmanoğlu’nun talebelerindendi. Hocası tarafından ‘Ayaklı kütüphane’ olarak nitelendirilen Öztürk’ün bir süredir tehditler aldığı öğrenildi. 1998’de Mahmut Hocaefendi’nin damadı olan Çukurbostan Camii imamı Hızır Ali Muratoğlu da camide silahlı saldırıya uğramış ve hayatını kaybetmişti.

Fatih İsmailağa Camii’nde sabah namazından sonra cemaate vaaz eden Mahmut Ustaosmanoğlu Hoca’nın talebelerinden Bayram Ali Öztürk (54), cami içinde uğradığı bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Saldırının ardından çıkan arbedede kafasını mihraba çarpan saldırgan da öldü.

Uzun yıllardan beri her hafta pazar günü İsmailağa Camii’nde sabah namazından sonra sohbet yapan Bayram Hoca dün de aynı şekilde sohbetini tamamladı. Cemaatten Mustafa B.’nin verdiği bilgiye göre, bir buçuk saatten fazla süren sohbetin arkasından duaya geçildi. Yarım saate yakın süren duanın ardından cemaatin arasından bir kişi Öztürk’ün yanına yaklaştı. Mustafa Erdal (26) isimli kişi, “Hocam bana da dua eder misin?” diyerek el öpecekmiş gibi yaparak Bayram Hoca’nın üzerine eğildi. Gazete kâğıdına sardığı bıçağı belinden çıkaran saldırgan, Öztürk’e sapladı. Bayram Hoca kalbine aldığı bıçak darbeleriyle yaralandı. Özel Medical Park Hastanesi’ne kaldırılarak ameliyata alınan Öztürk, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayata veda etti.

Olay esnasında cami içerisinde büyük bir arbede yaşandığını anlatan görgü tanıklarından Ahmet Çelik, “Biz caminin arka kısmındaydık. Arbede çıkınca hocaefendi hastalandı zannettik. Bıçaklandığını öğrendiğimizde kimse ne yaptığını bilemiyordu.” diye konuştu. Hastane önünde gazetecilerin sorularını cevaplayan Mahmut Ustaosmanoğlu’nun amcasının oğlu Abdullah Ustaosmanoğlu ise şunları söyledi: “Sabah namazından sonraki sohbet sırasında cemaat içerisinden bir kişi hocayı bıçaklamış. Cemaat de daha fazla bıçak darbesi vurmasını engellemek için saldırganı engellemeye çalışmış. Çıkan kargaşada saldırgan da ölmüş. Vuran şahsı tanıyan yok.” Saldırıyla ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada da “Camide sohbet yapan imam Bayram Ali Öztürk, bir şahıs tarafından ‘Allah’ diye bağırarak kalbinin üzerinden bıçaklanması neticesinde Medical Park Hastanesi’nde ameliyata alınmıştır. Ancak Öztürk yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. Bıçaklayan kişi ise Öztürk’ü bıçakladıktan sonra kafasını mihraba vurmaya başlamış ve hayatını kaybetmiştir.” denildi.

Cami önünde provokasyon iddiası

Görgü şahitlerinden bazıları saldırganın tek başına olmadığını öne sürdü. “Üç kişiydiler.” diyen bir görgü şahidi, “Saldırganın bıçağı saplaması üzerine diğer iki kişi cemaati tahrik ederek, ‘Vurun, öldürün!’ diyerek bağırdı.” iddiasında bulundu. Saldırganın sarıklı ve cübbeli olduğu ve iki üç haftadır camiye geldiği kaydedildi. Bu arada imam Bayram Ali Öztürk’ün hastaneye kaldırıldığı sırada ve İsmailağa Camii’nde toplanan kalabalığı, İBDA/C örgüt mensubu 7-8 kişinin galeyana getirmek istediği ileri sürüldü. İBDA/C’li grubun cemaati yönlendirmek için, ‘Bu cinayeti dış güçler işledi. Öldüren de sünnetsiz çıktı’ gibi tansiyonu yükseltici sözler saf ettikleri kaydedildi. Polisin bu durum karşısında, olay çıkmaması için gruba gözaltı yapmayarak etkisizleştirme yöntemini seçtiği ifade edildi.

Cemaatin önde gelen hatiplerinden olan Bayram Hoca’nın uzun zamandır tehdit edildiği iddia ediliyor. Vaazlarında sık sık kendisinin de 1998’de Fatih Çukurbostan Camii İmamı Hızır Ali Muratoğlu gibi şehit edileceğini anlatan Bayram Hoca’nın, “Hızır Hoca’mı şehit ettiler, beni de onun gibi şehit edecekler.” dediği aktarılıyor. Hızır Hoca’ya saldırının ardından 2 ay çelik yelek giydiği belirtilen Bayram Hoca’nın yanında gönüllü iki korumasının bulunduğu kaydedildi.

Polis, cinayeti işleyen ve camiye birlikte geldikleri iddia edilen Mustafa Erdal’ın kardeşleri Yakup Erdal (20) ve Hüseyin Erdal’ın (25) Asayiş Şube Müdürlüğü’nde ifadelerine başvurdu. Asayiş Şube dedektifleri ayrıca olayla ilgili olarak görgü tanığı olduğu iddia edilen N.Ç.’nin ifadesini aldı.

‘Olayın aydınlatılmasını bekliyoruz’

Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi’nin amca oğlu Abdullah Ustaosmanoğlu, olayın aydınlatılmasını beklediklerini belirtti. Ustaosmanoğlu, “Bizim için çok değerli, pırıl pırıl bir insanı kaybettik. Yerinin doldurulması mümkün değil. Hepimizin acısı büyük. Bütün kardeşlerimizin başı sağ olsun. Kaybımız için dua etmekten başka elimizden bir şey gelmiyor. İnşallah olayın gerçek yüzü aydınlığa kavuşturulur. Konu üzerinde çalışan emniyetten beklentimiz bu yöndedir.” dedi. 17 Mayıs 1998’de de Çukurbostan Camii İmamı Hızır Ali Muratoğlu camide vurularak öldürülmüştü.,

Bayram Ali Öztürk 1952 yılında Adapazarı Karasu ilçesinde doğdu. Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olan Öztürk, İstanbul Damat İbrahim Paşa, Kara Ali Mescidi ve Mevlana Camii’nde görev yaptı, ardından sağlık nedenleriyle emekliye ayrıldı. Öztürk, evli ve üç çocuk babasıydı.


Saldırgan psikolojik tedavi görüyormuş

Saldırgan Mustafa Erdal’ın iki aydır psikolojik tedavi gördüğü ve akli dengesinin yerinde olmadığı belirtildi. Erdal’ın, çevresindekilere sık sık, İsmailağa cemaatinin yeni liderinin kendisi olacağı şeklinde sözler saf ettiği, “Benim cemaatin başına geçmem lazım. Lider ben olmalıyım.” dediği bildirildi. Ayrıca ailesinin, psikolojisi iyi olmadığı gerekçesiyle Erdal’ı ‘Cinci Hoca’ olarak tabir edilen kişilere götürdüğü belirlendi. Öte yandan, hastane önünde bekleyen cami cemaatinden İlhan Bayrak, olayın şahsi bir mesele olamayacağını ifade ederek, “Yine meczup deyip geçiştirilmesin. Olayın ardındakiler araştırılsın. Bugüne kadar hiçbir olaya karışmamış bir cemaatten ne isteniyor. ” diyerek saldırıya tepki gösterdi.

İsmailağa Camiinde bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden emekli imam Bayram Ali Öztürk, binlerce kişinin katılımıyla ebediyete uğurlandı. Fatih Camii’ndeki cenaze namazına katılanlar için sürekli sukunet anonsları yapıldı. Güvenlik güçleri ve basın mensuplarına karşı cemaatin nazik davranması istendi. “Kurt puslu havayı sever” diye uyarıda bulunan bir yetkili, cemaati yanlış harekete sürükleyebilecek kişilere karşı dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Fatih Camii’nde ikindi namazını müteakiben kılınan cenaze namazına yurdun değişik yerlerinden çok sayıda kişi katıldı. Cenazede Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç ile bazı hocaefendiler, din alimleri de cenaze namazında saf tuttu. Cemaatin önde gelen yetkililerinden Abdullah Ustaosmanoğlu yaptığı konuşmada, cami avlusunda bulunanlar için bugünün acı bir gün olduğunu ancak musalla taşında bulunan Öztürk için ise bir bayram günü olduğunu dile getirdi. Ustaosmanoğlu, Öztürk’ün öldürülmeden önce son söylemiş olduğu sözleri açıklayarak “Son sözleri şu: ’Şehit olmak yürek ister. Şehit olmak heyecan ister. Şehit olmak şahsiyet ve kişilik ister’ böyle söyledi ve şehit oldu.” şeklinde konuştu

Ustaosmanoğlu kendilerinin kimsenin lehinde veya aleyhinde olmadıklarını vurgulayarak “Biz büyüklerimizin yolundayız. Şu güzel vatanımızı, şu güzel milletimizi, Allah’ın bize ikram ettiği dinimizi ve Kuran’ımızı sevelim” dedi. Cenazeyi sıkıntıya sokmak isteyenler olabileceğine işaret eden Ustaosmanoğlu, emniyet güçlerinin bu kişilere müdahale edeceğini dile getirdi. Ustaosmanoğlu, “Hadise çıkartanlar bizden değildir” dedi.

Cenaze namazı öncesinde ise Üsküdar’da vaizlik yapan Cemal Vanlıoğlu da sürekli olarak cemaate uyarılarda bulundu. Cemaatin içine karışmış heyecanlı gruplar olabileceğine dikkat çeken Vanlıoğlu, kargaşa çıkarmak ve cemaati provoke etmek isteyenlere karşı uyanık olunması gerektiğini vurguladı. Güvenlik güçleri ve gazetecilere karşı dikkatli ve hassas olunmasını isteyen Vanlıoğlu cemaatin uyarılara itiraz etmemesi yönünde uyarıda bulundu. Vanlıoğlu, yanlış fikirli kişilere güvenlik güçlerinin müdahale edeceğini ve müdahale sırasında cemaatten kimsenin bu müdahalelere karışmamasını istedi. “Cemaati yanlış harekete sürüklemek isteyenlere fırsat vermeyin” diyen Vanlıoğlu “Kesinlikle slogan atmaya, tekbir dahi getirmeye yeltenmeyelim. Sukunetle hocamızı uğurlayalım” dedi.

Cenaze namazı öncesi çevik kuvvet ekipleri cami avlusu ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı. Avluya girenler tek tek arandı. İkindi namazı için saf tutan cemaat, cami imamının hizasını geçmeyecek şekilde avluda saf tuttu. Bu nedenle ve güvenlik endişesiyle Öztürk’ün cenazesi ile saf tutanlar arasında 50 metrelik mesafe oluştu. İkindi namazının ardından cenaze namazına geçildi. Cenaze için görevlendirilen çok sayıda cemaat üyesi Öztürk’ün tabutunun yanında etten duvar ördü.

Mustafa Bilici Hocaefendi’nin kıldırdığı cenaze namazının ardınadn Öztürk’ün cenazesi omuzlara alındı. Bu sırada cemaat içinde hareketlilik yaşandı. Ancak herhangi bir taşkınlık meydana gelmedi. Öztürk’ün cenazesi sevenlerinin omuzlarında cenaze arabasına konuldu. Bu sırada bazı cemaat üyeleri tabuta dokunmaya çalışırken, bazıları da cenaze arabasına binmeye çalıştı. Cenaze aracı çevik kuvvet kordonu altında hareket ederek Fatih Cami’nden ayrıldı. Çok sayıda cemaat üyesi kadın da cenazenin ardından göz yaşı döktü.

Fatih’te dün öldürülen emekli imam Bayram Ali Öztürk, Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. Fatih Camii’nde düzenlenen cenaze töreninde konuşan, kamuoyunda ’’Mahmut Hoca’’ olarak bilinen Mahmut Ustaosmanoğlu’nun amcaoğlu Abdullah Ustaosmanoğlu, Bayram Ali Öztürk’ün, son sohbetindeki sözlerine değinerek, ’’Bayram hoca, (Şehit olmak yürek ister, heyecan ister. Şahsiyet ve kişilik ister) derken şehit oldu.

Hep beraber bir şehidin cenazesindeyiz’’ dedi. Bu sırada, tekbir getirmek isteyen cemaatteki bazı kişiler, görevlilerce uyarılarak susturuldu. Ustaosmanoğlu, önümüzdeki hafta Berat Kandili’nin idrak edileceğini hatırlatarak, ’’Beratıyla birlikte gidiyor. Ne olur şu güzel milletimizi sevelim. Allah cümlemizi, vatanını seven, milletini seven, dinini seven kullardan olmayı nasip eylesin’’ diye konuştu.

Abdullah Ustaosmanoğlu, Mahmut Ustaosmanoğlu’nun sağlığının müsait olmaması nedeniyle cenazeye katılamadığını da belirterek, cemaatten Öztürk için helallik istedi. Cenaze namazının ardından tabutunun üzerinde sarık olduğu gözlenen Öztürk’ün cenazesi, omuzlara alınarak cami avlusundan çıkartıldı.

Tabutun cenaze arabasına konulması sırasında kollarında kırmızı bez bağlı bir grup, aracın etrafında önlem aldı. Cenazenin camiden çıkarılmasının ardından cemaat ve yol üzerindeki vatandaşlar, izdiham olmaması için bir süre bekletildi. Bayram Ali Öztürk’ün cenazesi, daha sonra Edirnekapı’daki Sakızağacı Mezarlığı’na defnedildi. Törene, Bayram Ali Öztürk’ün oğlu Mahmut Öztürk ile yakınları, Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, bazı ilçe belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu kalabalık bir topluluk katıldı.-CENAZEDEN NOTLAR-

Cenaze töreni sırasında yapılan anonslarda, cemaatten, emniyet mensuplarına ve basına nazik davranılması, basına gelişigüzel ve herkes tarafından demeç verilmemesi, hiçbir basın mensubuna görevinden dolayı tepki gösterilmemesi, laf atılmaması, cenaze töreninin dualarla sıkıntısız bir şekilde gerçekleştirilmeye gayret edilmesi uyarılarında bulunuldu. Basın mensuplarının da sadece tabutun yakınında bulunan yetkililerden bilgi alması istendi. Törene katılanlar ayrıca, yankesicilere karşı da uyarıldı. Fatih Camii çevresinde polisin geniş güvenlik önlemi aldığı cenaze töreninde, ayrıca üst düzey emniyet yetkilileri de koordinasyonu sağladı. Polisin oluşturduğu güvenlik barikatlarından bazılarında girişlere, arama yapılmasının ardından izin verildi.
-ÖLÜM NEDENİ ’’BEDEN TRAVMASI’’-
Adli Tıp Kurumu yetkilileri, otopsi sonucuna göre Mustafa Erdal’ın, ’’beden travması’’ndan öldüğünün belirlendiğini bildirdi. Fatih Cumhuriyet Başsavcılığınca da Öztürk’ün öldürülmesi ve Mustafa Erdal’ın ölümü olayıyla ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir