İSMİM YASADIŞI KULLANILARAK YAZI YAYINLANMIŞ

Bu internet çağında kimin başına gelmiştir bilmiyorum ama benim başıma geldi. Biri ismimi açıkça imza olarak kullanıp, sanki sitesinde yazar olarak yazı yazmışım gibi, adıma (!) bir makale yayınlamış. Buyurun, şu adreste: http://sivilinisiyatif.blogspot.com/2009/05/yeni-osmanllar-devrim-devirecek-ne.html

Hoppalaa! Ne benim tarzıma benziyor, ne de Levent Elpen olarak böyle bir yazı kaleme almak gibi bir düşüncem oldu.

İnterneti kullanmayı bilmeyen, kullanırken de böyle kafasını gözünü yaran toplum, az bulunur. İsminizi sizden izinsiz kullanırlar, size sormaya bile gerek duymazlar. Biri sizin isminize bir harf daha ekleyerek gmail`den e-posta hesabı açtırır ve bu hesaptan sağa sola küfür yağdırmaya başlar. Fakat bu gibi olaylar, Türk Ceza Kanunu`nda cezalandırılacak fiiller arasında bulunmaktadır. Cühelâ, bunu bilmez ve internette rastgeldiği herkesi, kendi kölesi zannederek, istediğini yapabileceğini düşünür.

“Yeni Osmanlılar” isimli gruba ve Blogger`a gönderdiğim şikâyet yazıları şöyle:

(Yeni Osmanlılar`a)“http://sivilinisiyatif.blogspot.com/2009/05/yeni-osmanllar-devrim-devirecek-ne.html

adresinde yayınlanan yazıya, ismim açıkça belirtilerek ve imza konularak yayınlanmıştır. Bu yazıyı ben yazmadım.

Bu yazıya her kim ismimi koymuşsa, suç işlemektedir. Yazıyı ismimle yayınlayanlar, bu yasadışı girişim hakkında bilgi verip derhal düzeltme yayınlamadıkları takdirde, haklarında suç duyurusunda bulunup yasal işlemlere başlayacağım.

Levent Elpen”

(Blogger`a)“http://sivilinisiyatif.blogspot.com/2009/05/yeni-osmanllar-devrim-devirecek-ne.html

Someone uses my real name on its blog

Someone uses my real name on the blog called “Sivil Inisiyatif: [Yeni Osmanlilar] and put on my real name as an author signature on an article called “[Yeni Osmanlılar] DEVRİM; DEVİRECEK NE KALDI, ERGENEKON`DAN BAŞKA?” dated 31st May 2009.

Please remove this illegal content immediately,

Sincerely,

Levent Elpen”

Bu dilekçelere, yakında, cumhuriyet savcılığına hitaben yazılmış yeni bir tane daha eklenecek galiba…

NOT: Netpano`da yaptığım gezinti sırasında, ismimin kullanıldığı yazının, Netpano yazarlarından Kemal Kasma`ya ait olduğunu öğrendim. Kasma`nın yazısı, burada. Belki yanlışlıkla, Netpano yazarları karıştırılmış olabilir. Ancak bu “yanlışlığın” yine de çok masum bir şey olduğunu düşünmüyorum. En azından yazara veya ismi karıştırılan bana bir e-posta gönderilip haber verilseydi, böyle bir saçmalık da yaşanmazdı. Bu yüzden, sorumlular ortaya çıkmadığı sürece yasal haklarımı kullanmakta kararlıyım.

15 Haziran 2009DÜZELTME YAYINLANDI

Yukarıda dile getirdiğim şikâyet üzerine, “Yeni Osmanlılar” isimli Google Grup yöneticileri, hem açıklama gönderdiler, hem de blog`daki hatayı düzelttiler.

Yukarıda vermiş olduğum, http://sivilinisiyatif.blogspot.com/2009/05/yeni-osmanllar-devrim-devirecek-ne.html linkinde yayınlanan açıklama, aynen şöyle:

“GURUP ÜYESİ BİR ARKADAŞIMIZ TARAFINDAN GÖNDERİLEN AŞAĞIDAKİ YAZI, SAYIN LEVENT ELPEN DEĞİL, NETPANO YAZARLARINDAN SAYIN KEMAL KASMA`YA AİTTİR.

AYRICA SAYIN YAZARDAN İZİN ALINMADAN YAYINLANAN BU YAZIDAN DOLAYI HER İKİ YAZARDAN DA ÖZÜR DİLERİZ.

“Levent ELPEN” değil “Kemal Kaspan” olarak düzeltiyoruz.” (“Kemal Kaspan”, Kemal Kasma olacak)

“Yeni Osmanlılar”dan gönderilen açıklama metni ise şöyle:

“Levent bey; Öncelikle hem yazıyı gönderen arkadaşım adına ve hem de blog sahibi olarak özür dilerim. Hakkınızı helal ediniz. İstediğiniz düzeltme
yapılmış ve sitede yayınlamıştır.

http://sivilinisiyatif.blogspot.com/2009/05/yeni-osmanllar-devrim-devirecek-ne.html

İstediğiniz takdirde yazı sayfadan da silinecektir. Yazıyı yayınlayan Netpano sitesinde yapılan yanlışlıktan dolayı isminizin size ait olmayan bir yazıya konulması ve arkadaşımızın da bu yanlışlığı bilmeden gurubumuza taşıması sonucu, bir nevi gurup arşivimiz olan ve guruba gönderilen her iletinin yayınlandığı blog sayfalarımıza da aksetmiştir. Gerek Google ve gerekse Yahoo guruplarda hergün binlerce yazı, makale milyonlarca kişiye ulaşmaktadır. Hiç bir art niyet gütmeden insanların kendi düşüncelerine yakın sevdiği yazarlara ait yazıları ve beğendiği makaleleri paylaşmaları sonucu bazen istemeden de olsa bu tip kazalr olabiliyor. Selamlar, saygılar.

Kendilerine, sevilen yazarlardan alıntı yaparak yazıların paylaşılmasının kötü bir şey olmadığını, ancak bu yapılırken, yazarlara en azından bilgi verilmesi gerektiğini, bunun “nezaket” ve “kul hakkı” gereği olduğunu, anlattım ve onlar da bunun gereğini yerine getirip, Sayın Kemal Kasma`ya da bir yazı gönderdiler.

İktibas (basında çıkan yazılardan yapılan alıntı) konusunda şunu herkese önemle hatırlatmak isterim. Yazılan yazılarda, yazarın fikrî hakları vardır. 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu`na göre, fikrî ve sınaî eserlerden ve basında yayınlanan haberlerden, “fikrî haklara zarar vermeme” koşuluyla, alıntı ve haber yapılabilir. Yani yazının tamamını, sanki kendi yayın organı için yazılmış gibi göstermek, aslında, bu yasaya göre yasaktır. Ancak yazıyı veya haberi kaynak göstererek, alıntı yapıldığı açıkça anlaşılacak şekilde tamamını veya bir bölümünü yayınlamak, yasak değildir. İnternet editörlerinin çoğunun bu tip yasal zorunluluklardan (veya inceliklerden) haberi bulunmamaktadır. Zira, onlar (edindiğim başka bir takım tecrübelere göre) kendilerini sadece 5651 Sayılı Yasa`nın bağladığını zannediyorlar. TCK ve FSEK gibi yasaların da kendilerini bağlayıcı yönleri olduğunu ancak hukukî girişimler sonucu öğrenmemeleri için, kendilerini uyarmak istiyorum. L.E.

17 Haziran 2009


iks Yayınları

(iks Yayınları sitesi yeniden yayında)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir