İsrail de satın alınan topraklarla kuruldu

TEMA Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, yabancılara toprak satışı ile ilgili uyardı

TEMA Başkanı Hayrettin Karaca İsrail’in satın alınan topraklarla kurulduğuna işaret ederek Türkiye’de yabancılara satılan toprak satışına dikkat çekti.
TEMA Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, Suriye sınırındaki, 270 kilometrelik alanda mayınların temizleneceğini hatırlatarak, “Bu alan İsrail’e verilmek üzereymiş, haberiniz olsun, uyutuyorlar. Dış ülkelere tarım toprağı satılması ne demek biliyor musunuz? İsrail satın alınan topraklarla kuruldu” diye konuştu.
Dış ülkelerin Türkiye’ye yönelik baskısının doğru olduğunu, ancak bunun sadece tarımda değil, her alanda söz konusu olduğunu belirten Karaca, şöyle devam etti: “Sadece tarımda değil, kültürde, eğitimde de bağımlıyız. Ama tarım toprakta olur, ağzınızdan toprak sözü çıkmıyor. Başbakan (Pazar günü toplantı yapın, Cargill sorununu çözün diyor.) Pazartesi toplantıda olmuyor. Demek ki bir yerlerden emir alınmış. Yok artık bitti, Türkiye’yi biz idare etmiyoruz.
Diğer taraftan hala tarım alanlarına sanayi yatırımları yapılabiliyor. TEMA olarak toprak analizi yaparak, daha az gübre ile daha çok verim aldık. Biz toprağı 1’e 5 veren hale getirirsek IMF’yi çatlatırız. İsterse para vermesin.”

Yabancılara toprak satışı
Çiftçilerin Toprak Yasası, Mera Yasası’nın uygulanması için herhangi bir talebi bulunmadığına da işaret eden Karaca, toprakların yabancılara satışına da bir tepki gösterilmediğini hatırlattı. CHP Temsilcisinin “Biz Meclis’te mücadele ediyoruz” şeklindeki tepkisi üzerine, “Size değil, çiftçilere soruyorum” diyen Karaca, şöyle devam etti:
“Toprak Yasası uygulanırsa, Türkiye’nin kaderi değişir. Kendinin yapacağı çok şey var. Münavebeli tarım, aşırı gübreleme, aşırı sulama bunları sen çözeceksin. Toprağı verimi, gücü arttırılabilir. Doğru tarım için çok paraya gerek yok. Tarım yaparken toprağın canını almayın. Kendi kuyunuzu kendiniz kazıyorsunuz.”
Suriye sınırındaki, 270 kilometrelik alanda mayınların temizleneceğini hatırlatan Karaca, “Bu alan İsrail’e verilmek üzereymiş, haberiniz olsun, uyutuyorlar. Dış ülkelere tarım toprağı satılması ne demek biliyor musunuz? İsrail satın alınan topraklarla kuruldu” diye konuştu.
Karaca, konuşmasından sonra toplantıya katılanları defalarca “toprak, toprak, toprak” diye bağırttı.

TZD Başkanı Yetkin: Çiftçinin ürünü para etmedi
TZD Başkanı İbrahim Yetkin de konuşmasında daha çok tarıma ayrılan kaynakların yetersizliğine işaret ederken, Tarım Yasası’na rağmen, hala GSMH’nın yüzde 1’inden daha az kaynağın, tarım destekleri için ayrıldığını söyledi.
TZD tarafından düzenlenen bu toplantıların, tarımın sorunlarını Türkiye’ye haykırmak için bir platform oluşturduğunu belirten Yetkin, girdi fiyatlarının enflasyonun üzerinde artması nedeniyle çiftçinin gelir kaybına uğradığını, birçok ürünün geçen yılın ve maliyetin altında fiyatlarla satıldığını, narenciyenin ve fındığın çiftçinin elinde kaldığını kaydetti.
Tarımsal sulama birliklerinin 660 milyon YTL’si ana para olmak üzere, 1 milyar YTL’den fazla elektrik borcu olduğunu ifade eden Yetkin, son 1 yılda 1,5 milyon kişinin tarımsal istihdamdan çıktığını hatırlatarak, şöyle devam etti: “Köylü, çiftçi yoksullaşırken üretim azaldı. Ekim ayındaki aşırı yağışlardan tarım alanları zarar görenlere hala destek sağlanamadı. Kuraklık süreci yaşanırken, su kaynaklarının kullanımı konusunda hala bir otorite yok. Ekilebilen alanların sadece dörtte biri sulanıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir