İsrail, İran’ı vurabilir mi?

İsrail İran’ı vurabilir mi? İran ile İsrail arasında yaşanan söz düelloları ve İran’ın nükleer programındaki belirsizlik ve şüpheler yüzünden bugün herhalde birçok kimsenin kafasında bu soru var; ve böyle giderse bu soru, daha uzun süre gündemde kalacağa benziyor.

Soru esasen içinde hem ihtimal hem de yetenek ve imkan unsurlarını barındırıyor. İhtimal bakımından soru, İsrail’in İran’ı vurmayı düşünüp düşünmediği; yetenek bakımından ise İsrail’in, İran’ı vurabilecek yetenek ve imkanlara sahip olup olmadığı şeklinde.

Soruyu ihtimal bakımından ele alırsak İsrail’in bugün için İran’ı vurmayacağını, vurmayı düşünmediğini söyleyebiliriz. Bugün gündemde önemli bir yere sahip olan İran’ın nükleer programı konusunda bazı İsrailli yetkililer ‘Bugün önceliğimiz diplomatik yolların sonuna kadar kullanılması yönünde; bu yollar tamamen kullanılmadan İran’a karşı herhangi bir askeri harekatımız söz konusu değil.’ derken diğer yandan da askeri harekatın ihtimal dışı olmadığını da muhakkak belirtmeden edemiyorlar.

Soruyu yetenek ve imkan bakımından ele alırsak ise durum biraz karışıyor; zira, teorik olarak İsrail’in İran’ı vurabilecek askeri yetenek ve güce sahip olduğu; ama bunun bazı sınırlamalara tabi olduğunu söyleyebiliriz.

Bu sınırlamalar, jeopolitik sınırlamalar şüphesiz. İsrail İran’ı vuracaksa bunu muhakkak hava kuvvetlerini kullanarak yapacak. İsrail hava kuvvetlerinin İran’a ulaşması ise iki yoldan mümkün.

Birinci yol, Ürdün ve Irak hava sahasını kullanarak İran’a ulaşmak ki burada zorluklar ve problemler var. Bunların birincisi Ürdün ile ilgili. Bu ülkenin, İsrail uçaklarının geçişine izin verip vermeyeceği bilinmiyor (ki güçlü ihtimal vermeyeceği yönünde); diğer problem ise, Irak hava sahasını tamamen kontrol eden Amerika’nın, İsrail’e izin verip vermeyeceği konusunda yatıyor. Bu birinci yolda işte bu problemler var.

İkinci yol ise hava harekatını, Akabe Körfezi ve Kızıldeniz üzerinden Hint Okyanusu’na ulaşıp buradan yapmak. Bu yolda izin problemi yok; zira İsrail uçakları deniz üzerinde uçup İran’daki hedeflere yönelecekler. Ne var ki bu yol, çok uzun, netameli ve tehlikeli. Bu yolda tespit edilme ihtimali de oldukça yüksek.

Bunların dışında başka yollar da var. Mesela Türkiye üzerinden; ama bu asla söz konusu olamaz. Onun için bundan sadece bir cümle ile söz ediyorum. Bu arada Hindistan’ın bir başka yol olduğunu söyleyeyim; ama bu da uzak ihtimal.

Diğer yandan, İran’ın İsrail’e olan uzaklığı da bir başka önemli problem. İran, İsrail’e yaklaşık 1000 km uzaklıkta. İran’daki muhtemel hedefler ise daha çok İran’ın batısı ve ortalarında; bu durumda uzaklık 1500-1700 kilometreyi buluyor. Bu da İsrail uçaklarının menzillerini çok zorlayan bir durum elbette; zira bugün İsrail’in envanterinde bulunan F-15I’nın operasyonel yarıçapı 1270, F-16I’nınki 2100 ve F-16C/D’ninki ise 925 kilometre civarında. İsrail, İran’ı vuracaksa işte bu uçaklarla vuracak. Ayrıca, bilmediğimiz başka tip uçaklar varsa bu da başka bir soru tabii.

İsrail’in, herhangi bir hava operasyonunda bu avcı-bombardıman uçaklarına ilaveten tanker ve destek, yardım uçakları ile elektronik karıştırıcı özelliklere sahip başka uçakları da kullanması gerekiyor. Bütün bunların ötesinde İsrail’in muhtemel hedefleri kesin olarak önceden tespit etmesi de şart.

Anlaşılacağı gibi, İsrail’in İran’a karşı yapacağı muhtemel bir hava operasyonu muazzam zorluklar ve problemler ihtiva ederken böylesi bir operasyonun çok karmaşık ve tehlikeli olacağı da bugünden belli. Ayrıca, İran’ın muhtemel İsrail hava operasyonunu eli kolu bağlı olarak beklediği de söz konusu olamaz. Bu ülkenin de şimdiden bu muhtemel operasyon için kendisine göre hazırlıklar, planlar yaptığı muhakkak.

Kısaca söylemek gerekirse, İsrail bugünkü askeri gücüyle İran’ı vurabilir; ama bana göre bu, çok kısa sürecek bir nokta operasyonu şeklinde olabilir. Uzun süreli operasyon ise bugünkü bilgilerimize göre pek mümkün değil; ama buna rağmen İsrail’in sürpriz yapma, herkesi şaşırtma potansiyelinin de olduğu bir gerçek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir