ISRAİL’in göz diktiği sınırdan petrol fışkırıyor

İsrail’in mayınları temizleme karşılığı 49 yıllığına el koymaya çalıştığı mayınlı arazide 7 kuyuda petrol bulundu. TPAO Suriye sınırında 10 kuyu daha açılacağını müjdeledi

İsrail’in mayınları temizleme karşılığı 49 yıllığına el koymaya çalıştığı arazide Türkiye’nin en zengin petrol yatakları bulunduğu ortaya çıktı. TPAO, yeni açılacak kuyularla 2 yıl içinde günde 100 bin varil petrolü hedefliyor.


Sınırda 10 petrol kuyusu daha açılacak


AKP hükümeti tarafından İsrail’e 49 yıllığına peşkeş çekilmek istenen Suriye sınırındaki mayınlı arazilerden petrol fışkırıyor. TPAO Genel Müdürü Osman Saim Dinç, Suriye sınırında açılan 7 kuyuda petrol bulunduğunu belirterek, 10 kuyu daha açmayı programa aldıklarını söyledi. Batman TPAO Kristal Park’ta yapılan TPAO koordinasyon kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Dinç, toplantının verimli geçtiğini ve önemli kararlar aldıklarını belirtti. Koordinasyon kurulunda, Türkiye’deki petrolün durumu ve yapılan teknik çalışmaları ele aldıklarını kaydeden Dinç, Silopi-Nusaybin arasındaki Suriye sınırında açtıkları 7 kuyuda da petrol bulunduğunu belirtti. Dinç, şu bilgileri verdi:

Hedef 100 bin varil
“Petrol bulunan kuyulardaki petrol üretimi diğer kuyuların üretiminin üzerindedir. Bölgede 8. kuyunun sondajına başladık. Sondaj yaptığımız yerlere Çamurlu ve Kozluca üretim sahalarımız yakın mesafede. Bu nedenle de altyapımız hazır. Petrol boru hatlarımız var. Petrol çıkar çıkmaz hemen bu borulara aktarıp üretime kazandırıyoruz. Aynı bölgede 10 kuyuyu daha programa aldık. Hemen hemen her ay 1 kuyu temposuyla gidiyoruz.” Dinç, TPAO olarak Türkiye ve yurtdışındaki petrol üretiminden günlük 72 bin varil üretim gerçekleştirdiklerini belirtti. İki yıl sonra günlük üretimi 100 bin varile çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Dinç, geçen sene 21 milyon varil petrol üretimi gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Dinç, Karadeniz’de de güzel ve heyecan verici çalışmaların yapıldığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir