İsrail’in Özür Mektubu

Türk büyükelçisine karşı çirkin davranış sonrasında başlayan İsrail- Türkiye gerginliği sonrası İsrail özür mektubu gönderdi.

İsrail’in Büyükelçimiz Çelikkol’a küstah davranışına karşı Türkiye’den yükselen tepkiler sonuç getirdi. Özür üstüne özür dileyen İsrail, dün akşam saatlerinde yazılı özür mektubunu da iletince kriz sona erdi…Türkiye ile İsrail arasında patlak veren diplomasi krizi Tel Aviv’in dün akşam resmen özür dilemesiyle sona erdi. Türkiye’nin Gazze’deki katliama yönelik eleştirilerine kendince misillemede bulunurken Türk Büyükelçisi’ni aşağılayıp hakaret eden İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayalon, bir mektupla Büyükelçi Çelikkol’dan ve Türk halkından özür dilediğini bildirdi.

Peres ve Netanyahu çözdü

Türkiye – İsrail krizinin sona ermesinde iki ülke cumhurbaşkanının tutumu etkili oldu. Cumhurbaşkanı Gül’ün “Rest” niteliğindeki açıklamasının ardından İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres devreye girdi ve onun isteği üzerine resmi özür mektubu gönderildi. Kararı Peres ile birlikte alan ve mektubu bizzat yazdıran Başbakan Netanyahu “Konunun çözüleceğini umuyorum” dedi. İsrail’in Türkiye’nin tepkisinden rahatsız olduğu, mektubun tatmin edici olup olmadığını sorduğu ve “Türkiye’nin Ayalon’un özrünü kabul ettiğine ilişkin yazılı mesaj beklediği” öğrenildi.

Başdöndüren trafik

Baş döndürücü trafik “Alçak” tezgahın mimarı Ayalon’un önceki gece “Saygısızlık etmek istemedim. Gelecekte daha dikkatli olurum” sözleriyle başladı. Başbakan Netanyahu da “Ayalon’un tepkisinin haklı olduğunu ancak bunun daha diplomatik yollarla gösterilebileceğini” ifade etti. Özür anlamına gelen bu iki açıklama Türkiye’yi tatmin etmedi. Devletin en üst makamı olan Cumhurbaşkanı seviyesinde “Özür beklediğini” tekrar ifade etti. Gül, İsrail’e “Akşama kadar” süre tanıdı. İsrail, dün saat 18.45’te “daha fazla özür dilemeyeceğiz” açıklamasını yaptı. Ancak saat 20.30’da Ayalon’un özür dileyen mektubu geldi.

Barak’ın ziyareti

Özür mektubunun ardından kriz sona ererken Ankara’da İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın ziyaretine ilişkin çalışmalara hız verildi. Barak, sadece bir kaç saat kalacağı Ankara’da mevkidaşı Vecdi Gönül ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile görüşecek. Kriz öncesi İsrail, Cumhurbaşkanı Gül’den de randevu istemişti. Ancak şimdilik bu görüşmenin gerçekleşmeyeceği tahmin ediliyor.


Dışişleri Bakanlığı, İsrail’den beklenen özrün ’’Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon’un Büyükelçi Oğuz Çelikkol’a muhatap mektubu’’ ile taraflarına iletildiğini bildirdi.


Bakanlık, mektupta şu hususların vurgulandığını kaydetti:


’’Şahsınıza ve Türk halkına saygılarımı iletir ve çeşitli konularda farklı görüşlere sahip olmamıza rağmen, sizi temin ederim ki bunlar, hükümetlerimiz arasında açık, karşılıklı ve saygıya dayalı diplomatik kanallardan ele alınması ve çözümlenmesi gerekir.


Sizi küçük düşürmek gibi bir niyetim hiçbir şekilde yoktu. Girişimimin yapılış biçimi ve algılanışı nedeniyle özür dilerim. Lütfen bunu büyük saygı duyduğumuz Türk halkına iletiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir