İsrail’in PKK Benzetmesi Ankara’yı Kızdırdı

Hamas’ın Arap ülkeleri dışında ilk olarak Ankara’ya gelmesinin Türkiye-İsrail ilişkilerinde yol açtığı gerilim sürüyor. İsrail Kuzey Irak’ta gayri resmi olarak görüştüğü PKK yetkilileri ile resmi görüşme tehditinde bulundu.

Hamas’la PKK’yı karşılaştıran İsrail Başbakanlık Sözcüsü Raanan Gissin’in, “Bu durum ilişkilerde derin yara açtı. Biz Abdullah Öcalan’ı kabul etsek siz ne hissederdiniz?” sözleri Ankara’yı rahatsız etti. İsrail’e dün tepkisini ileten Dışişleri Bakanlığı, “İlişkilerde asıl yaralar bu tür benzetmelerden açılır.” ikazında bulundu. İsrail’in, “Başbakanlık sözcüsünün açıklamaları mart seçimleri öncesinde iç politik saiklerle yapıldı” cevabı da Ankara’yı tatmin etmedi. Dışişleri yetkilileri, “Bizim üzerimizden oy toplayacaksanız bu çok korkunç bir durum.” karşılığını verdi.

Türkiye, muhataplarına, ‘PKK-Hamas benzetmesinin kimlerde daha derin yaralar açabileceği’ yolunda da mesajlar verdi. Bu sözlerle, Filistinlilerin yaşadığı Batı Şeria ve Gazze’de İsrail’in ‘işgalci’ olduğu yönündeki Birleşmiş Milletler kararlarına atıf yapıldığı öğrenildi. Dışişleri Bakanlığı dün konuyla ilgili yazılı bir açıklama da yaptı. İsrail Başbakanlık Sözcüsü’nün açıklamasını ‘talihsiz’ olarak nitelendiren bakanlık, benzetmeyi de ‘yersiz ve yanlış’ bulduğunu vurguladı. Hamas’la yapılan görüşmenin amacı da İsrail’e aktarıldı. “Siz görüşseydiniz onlara söyleyeceğiniz ne varsa çok açık biçimde ifade edildi. İsrail’in hakları savunuldu.” diyen Ankara, 30 Ocak tarihinde Amerika, Avrupa Birliği, Rusya ve Birleşmiş Milletler’in oluşturduğu ‘Ortadoğu Dörtlüsü’nün yaptığı açıklamanın Hamas’a yeniden hatırlatıldığını kaydetti. Bölgede barışın sağlanması için İsrail yönetimine de çağrılarını sürdüren Türkiye, “Hamas’ın Doğu Kudüs’te seçimlere girmesine izin verdin. Sonuçları tanıman ve bunları şiddet yolundan çıkarman gerekir.” uyarısı yaptı.

Bazı diplomatik kaynaklar, Hamas ziyaretinin İsrail-Türkiye ilişkilerine zarar vereceği yorumlarına katılmıyor. “İsrail ile Türkiye iki yakın dost. İlişkilerin derin yaralar aldığı şeklindeki görüşler doğru değil. İki ülke arasındaki ilişkiler, bu tür bir açıklamadan etkilenmez. Hamas’ın barışçı yollara sevki için yapılanlar İsrail’in de çıkarınadır.” görüşü savunuluyor. Bu arada, ABD Ankara Büyükelçiliği Müsteşar Yardımcısı Charles Blaha dün AK Parti’yi ziyaret etti. Hamas’ı ağırlayan parti yöneticileriyle görüşen Blaha, Hamas’ın sürpriz ziyaretinden duydukları şaşkınlığı dile getirdi.

Ankara, Hamas ile yapılan görüşmelerin ardından ABD, İsrail ve bazı Avrupa Birliği (AB) ülkelerini bilgilendirdi. Salı günü Ankara’da konuk ettiği Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier’i de telefonla arayan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, “Sizinle Ankara’da Hamas meselesini konuşmuştuk; ama o zaman gelmeleri söz konusu değildi, sizi kandırmış ya da yalan söylemiş değiliz.” şeklinde bir açıklamada bulundu. Dışişleri Bakanlığı kaynakları da Hamas’ın Türkiye ziyaretiyle ilgili olarak, Filistin’de seçimleri kazanan bu oluşuma, mesajların zamanında verilmesinin ileride bir kazanım olacağını söyledi.

Kaynaklar, Dışişleri Bakanı Gül’ün Hamas ile görüşme nedenini, “bu siyasî oluşumun ileride esiri olabileceği yanlışlıklara düşmesini baştan önlemenin tarihî sorumluluğu” olarak açıkladı. Türkiye’nin bölge ülkesi olarak seçim kazanmış bir partiye, nasıl hareket etmesi gerektiği ve hangi zorluklarla karşılaşabilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunduğunu ifade eden aynı kaynaklar, yapılanın “arabuluculuk” olmadığını, Türkiye’nin kendi “ özgül ağırlığının neticelerine göre hareket ettiğini” kaydetti.

Ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulunan diplomatik kaynaklar, Ortadoğu’daki gelişmelerden birinci planda etkilenen bir ülke olarak Türkiye’nin, bu tür bir görüşmeyi zaten yapacak durumda olduğuna ve bunun Filistin’de hükümet kurulmadan önce yapılmasının önem arz ettiğine dikkati çekti. Görüşmelerde Hamas’a, İsrail’in varlığını tanınması, şiddetin bırakılması ve “yol haritası” barış planının altyapısını oluşturan anlaşmaların tanınması mesajının verildiğini belirten kaynaklar, “Görüşebilselerdi, İsrail ve (Rusya, ABD, AB ve BM’den oluşan) Ortadoğu Dörtlüsü’nün de Hamas’a aynı mesajları vereceklerine” dikkati çektiler. Kaynaklar, Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal’e, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile diyalog ve işbirliği içinde olunması yönünde tavsiyede bulunduklarını, Hamas heyetinin de bu tavsiyeleri dikkatle dinlediğini ve değerlendirmeye alacakları mesajını verdiğini söylediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir