İstanbul’da Gizli Toplantı

Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfovitz ve ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Marc Groosman gizlice İstanbul’a geldiler. İşte tek bir gazetecinin bile duymadığı o derin toplantı

Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfovitz’den Türkiye’ye sürpriz ziyaret. Wolfovitz, ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Marc Groosman ile ABD Eski Ankara Büyükelçisi Mark Paris İstanbul’da buluştu. İşte o ilginç buluşmadan önemli notlar.


İstanbul Çengelköy’deki kordon restoran pazartesi akşamı Amerika Birleşik Devletlerinden önemli misafirleri ağırladı. Masanın başköşesinde ziyareti medyadan gizli tutulan Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfovitz vardı.


Wolfovitz ile aynı masayı ABD’nin iki eski Ankara Büyükelçisi paylaştı. Marc Paris ve halen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı olan Marc Groosman. Ayrıca yemekte davetli listesi oldukça kabarıktı, Wolfovitz’e 80’i ABD’li, 11’i AB ülkelerinden davetliler, 75-80 civarında Türk olmak üzere 175 davetli eşlik etti.


Bu sürpriz buluşmanın mönüsünde ise ağırlık deniz mahsullerindeydi. Boğaz manzaralı restoranda akşam 19:00’da başlayan yemek gece geç saatlere kadar devam etti. Misafirler restorana geliş ve gidişte deniz yolunu tercih etti.


Sürpriz yemeği Robert Koleji Mezunlarının düzenlediği belirtiliyor. Ancak bunun gizli tutulması bazı soru işaretlerine sebep oldu.


Yemeğe Türkiye’den eski devlet bakanı ve merkez bankası eski başkanı Rüştü Saraçoğlu’nun da içinde bulunduğu bazı önemli isimlerin katıldığı ifade ediliyor. Ancak yemeğe Robert koleji mezunlarının ev sahipliği yaptığının belirtilmiş olmasına rağmen Türkiye’nin içinden geçtiği kritik süreçte böyle bir toplantının medyadan gizli tutulması amacı konusunda Kaflarda çok karışık soru işaretleri oluşturdu. Öte yandan toplantıyı düzenleyen kişilerin restoran sahibini uyararak medyaya bu konuda bilgi vermemesini istemesi de bu soru işaretlerini artırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir