İşte Demirel’in Her Bir Vatandaşa Kazığı

Danıştay’ın şok kararıyla TMSF Egebank dosyasını rafa kaldırmak zorunda kaldı. Murat Demirel’in dört milyar dolar borcu sırtımıza yüklendi. İşte adam başı düşen miktar.

DEMİREL FATURASI: Adam başı 57 dolar


Danıştay’ın Egebank Davası’ndaki beklenmeyen iade kararı sonucunda faiziyle birlikte 4 milyar doları bulan vurgunun faturası halka çıkmış oldu. Buna göre 70 milyon Türk vatandaşından her birinin payına 57 dolar düşüyor
EL konan 22 bankadan hortumlanan paraların büyük kısmını tahsil eden TMSF’nin, 1.2 milyar doların kaybolduğu Egebank’ta alacağını tahsil yolu kapandı. Danıştay 13. Dairesi, Egebank’ın borcu nedeniyle sorumlular arasında adı geçen Şevket Demirel’e ait Göltaş AŞ ve 9 şirkete el koyma kararının yürütmesini durdurdu. Bu kararla faiziyle birlikte 4 milyar doları bulan kamu alacağı, vatandaşın sırtına yüklendi. 70 milyon vatandaşın cebinden 57’şer dolar çıkacak. Şimdi, hortumlanan paranın bir miktarını kurtarmayı planlayan TMSF Danıştay’ın sürpriz kararıyla Göltaş ve 9 şirketi Demirel Ailesi’ne iade edecek.

TAHSİLATI UNUTABİLİRSİNİZ

TMSF
Başkanı Ahmet Ertürk, Danıştay’ın beklenmedik kararını ‘Dava hukuki olmaktan çıktığı için dosyayı kapattık. Egebank zararının tahsilini unutabilirsiniz’ diye yorumladı.Hukuk ve ekonomi çevrelerinde şaşkınlık yaratan kararla Egebank Olayı içinden çıkılmaz hale geldi. Egebank, TMSF ile el konan 22 banka arasında geri ödeme protokolü yapılmayan tek firma oldu. Kararla Egebank’tan sorumlu olarak sadece bir tek kişi kaldı. O da üzerine kayıtlı hiç bir mal olmayan Murat Demirel…

EGEBANK SİYASİ DAVA OLDU

DANIŞTAY
bu kararla batık bankacıların şirketlerine el koymayı sağlayan Bankalar Kanunu’nun 15-7/a maddesinin yürütmesinin durdurulması yönünde ilk kez karar vermiş oldu. Ertürk karar karşısında şu açıklamayı yapmıştı: ‘Egebank bir finansal ve hukuki dava olmaktan çıktı, siyasal bir hüviyet kazandı. Biz de siyasetle uğraşmadığımız için bu Egebank olayından çekiliyoruz.’

DEMİREL’E 3 RET

İŞTE
Egebank’ın eski sahibi Demirel’in Bulgaristan’a kaçarken yakalanması, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in TMSF’nin Göltaş’a el koymasından sonra ‘Bu bir gasptır’ demesine kadar uzanan Egebank hikayesi:

22 Aralık 1999’da TMSF Başkanı Zekeriya Temizel iken Egebank’a el kondu. Yahya Murat Demirel bankaya el konulmasından sonra yaklaşık 1 yıl sonra 2 Ekim 2000’de hapishaneye girdi. Tutuklu olarak yargılandı. 715 gün tutuklu kaldıktan sonra da 2002 yılında serbest bırakıldı. Eşiyle birlikte Bulgaristan’a kaçarken yakalandı.

260 TRİLYONDAN SORUMLU

TMSF
Başkanı Ahmet Ertürk, Egebank’ın zararlarını tahsil etmek için kolları sıvadı. Egebank’ın 259 trilyon 722 milyar lira zararından sorumlu olduğu gerekçesiyle Şevket Demirel’e ait Göltaş AŞ ve 9 şirkete el koydu. Belgeler didik didik edildi. Ardından da karşılıklı davalar süreci başladı. Demirel ailesi 3 kez mahkemeye başvurdu, ancak bu itirazları reddedildi. Sonunda üç gün önce Danıştay 13. Dairesi Şevket Demirel’in şirketlerine el konulmasıyla ilgili 23 Haziran 2005 tarihli TMSF kararının yürütmesini durdurdu.

EMSAL OLUR ENDİŞESİ

MURAT
Demirel’in büyük ortak olduğu Egebank’tan şirketlere kaynak aktarıldığı ve Neslihan Demirel’in hem bankada hem de şirketlerde ortak ve yönetici olduğu gerekçesiyle Bankalar Kanunu’nun 15/7-A maddesine göre alınan el koyma kararında yürütmenin durdurulması TMSF’de kararın diğer bankacılara örnek olacağı endişesini de doğurdu. Yani Egebank kararının diğer batık bankaların benzer durumdaki aile şirketlerine de yürütülmesini gündeme getirdi. Şimdi TMSF’nin elinde bir koz kaldı. O da Neslihan ve Şevket Demirel’in bankanın zararından sorumlu tutulmasına dair açılan dava. Bu dava TMSF lehine sonuçlanırsa süreç yeniden başlayabilecek. Şimdilik düğüm bu davada kilitli durumda.

Güniz Sokak’a haciz gelmişti

TMSF’nin Şevket Demirel ve ailesine yönelik haciz uygulaması Süleyman Demirel’in Güniz Sokak’taki konutunu da kapsamıştı. Binanın üçte bir hissesi Şevket Demirel üzerine kayıtlıydı. Demirel haciz işlemi üzerine ‘Olabilir. Daha önce de Hacı Ali nedeniyle haciz uygulanmıştı. Hacizden bir şey olmaz. Ama yapılan, başından beri hukuksuzdur’ demişti.

Cayman’da 30 milyon dolar

Murat Demirel hakkında çeşitli mahkemelerde açılan 20’ye yakın dava var. Bunlardan dördü beraatle sonuçlanırken, birisi Af Yasası gereği ertelendi, biri de para cezasıyla sonuçlandı. TMSF ile anlaşma imzalamayan tek gruba sahip olan Yahya Murat Demirel’in üzerinde de tahsilat yapmaya imkan sağlayacak herhangi bir mal varlığı bulunmuyor. Ancak dün Murat Demirel’in Cayman Adaları’ndaki bir bankada 30 milyon doları olduğu ortaya çıktı. Bu paranın TMSF’ye verileceği öğrenildi.

500 milyon dolar grup şirketlerinde

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk Göltaş şirketleriyle ilgili olarak Danıştay kararının açıklanmasından sonra ‘Dava hukuki olmaktan çıktığı için dosyayı kapattık’ dedi. Milliyet’e yaptığı açıklamada Ertürk ‘Bu kararla biz tek tahsilat yapma imkánımızı kaybederken, faiziyle birlikte 4 milyar doları bulan Egebank zararı Türk toplumunun sırtına yıkılmıştır’ diye konuştu. Ertürk şunları söyledi:

SON TAHSİLAT 58 MİLYON YTL

El
konduğu tarihte Egebank’ın zararı 1.2 milyar dolardı. Biz, el koyma kararıyla hiç olmazsa grup şirketlerine kullandırılan 500 milyon doları tahsil edebiliriz diye düşünüyorduk. Ama 1999 yılından beri işleyen faiziyle birlikte Egebank’ın Türkiye’ye maliyeti 4 milyar doları aştı. Hesap ortada. Egebank en düşük tahsilatı yaptığımız bankaydı. Son olarak Göltaş’tan 58 milyon YTL’lik bir tahsilatımız oldu. O da teselli ikramiyesi oldu. O tahsilatı da yasayı uygulama imkánı olduğu dönemde elde ettik.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir