İşte hayallerindeki Ortadoğu haritası

Netpano’nun günler öncesinden yayınladığı haber nihayet Türk basınına düştü. İşte Pentagon’un rüya haritası ve neo-conların Türkiye ve bölge üzerlerindeki emelleri.

Neo-con’ların önde gelen isimlerinden emekli albay Ralphs Peters, Amerikan Silahlı Kuvvetler dergisindeki makalesinde Ortadoğu’da sınırların yeniden çizilmesi için çağrı yaptı


ABD’li neo-con’lar (yeni-muhafazakarlar), Beyaz Saray’ın 11 Eylül saldırısının ardından başlattığı Büyük Ortadoğu Projesi’ne yeni bir boyut getirilmesi gerektiğini dile getirmeye başladılar. Son olarak neo-con akımının önde gelen isimlerinden emekli albay Ralph Peters, “Demokrasiyi yaymak ve terörizmin kökünü kurutmak için Ortadoğu’nun sınırlarının yeniden belirlenmesi gerekiyor” çağrısında bulundu. Peters, Amerikan Silahlı Kuvvetler dergisinde yayınlanan “Kanlı Sınırlar” adlı makalesinde Beyaz Saray’a şu mesajları verdi:


Türkiye bölünsün
* Avrupalılar kendi çıkarları doğrultusunda Ortadoğu sınırlarını belirledi. Churchill’in mirası bu sınırlarda yaşayan azınlıklar, mutsuz ve umutsuzlar.


* Tarih bize, yapay sınırların her zaman istikrarsızlığa yol açtığını ve aradan binlerce yıl geçse de etnik temele dayanan sınırların tercih edildiğini gösterdi.


* Eğer sınırlar etnik köken ve din ekseninde yeniden çizilmezse bölgedeki istikrarsızlığın sonu gelmez.


Ağrı Ermenistan’a
* Bu kapsamda nüfusları 27 ila 36 milyon arasında değiştiği söylenen Kürtler bağımsız olmalı. Özgür bir Kürdistan, Bulgaristan’dan Japonya’ya uzanan coğrafyanın en Batı yanlısı ülkesi olacaktır.


* Ermenistan Ağrı Dağı’nın da bulunduğu tarihi topraklarına yeniden kavuşmalı.


* Irak’ın Sünniler ve Şiiler arasında bölünmesi gelecekteki çatışmaların önlenmesi konusunda kilit rol oynayacaktır.


* Suudi Arabistan’ın Mekke ve Medine üzerindeki hakimiyeti İslam dünyasını derinden etkiliyor. Petrol zengini Suudi Kraliyet ailesi müslümanların başına gelen en kötü şeylerden biri. Vahabiliğin Müslümanlık üzerinde etkili olmasına yol açtı.


Mekke’ye Vatikan formülü
* Mekke ve Medine Suudi kontrolünden alınmalı. Bölgenin bütün Müslüman grupları barındıran bir konsey tarafından yönetilecek bir Kutsal İslam Devleti’nin denetimine girmesi gerekiyor. Vatikan benzeri bir devlet, İslamiyet’in radikal akımlardan arındırılmasını sağlayabilir.


* İsrail’in 1967’den önceki sınırlara dönerek işgal ettiği topraklardan
çekilmesi gerekiyor.


* İran’ın kuzeyinde Azeriler’in ve güneydeki Beluclar’ın bağımsızlığının sağlanması, Tahran’da radikal yönetimlerin başa gelmesini önleyecektir.


* Suriye, Lübnan ve Ürdün’ün sınırları yeniden belirlendiğinde bu üçgendeki gerilim en alt düzeye iner.


* Ortadoğu haritası bu yönde değişmezse bölgede akan kanların arasında Amerikan kanı da olacak.


Albay Peters kimdir?
Emekli Albay Ralph Peters, eski ABD Başkanı Bill Clinton’un danışmanlığını yaptı. Strateji uzmanı olan Peters, neo-con’ların en önemli düşünce kuruluşlarından Washington Enterprise Enstitüsü’nde görev yapıyor. Peters’ın “Kanlı Sınırlar” başlıklı son makalesinin yayınlandığı Amerikan Silahlı Kuvvetler dergisi (American Armed Forces Journal) ise 1863’ten buyana yayınlanıyor. Derginin resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre okuyucuları arasında Beyaz Saray yönetimi, ABD Savunma Bakanlığı’nın üst düzey yetkilileri, generaller ve devlet liderleri bulunuyor.


Netpanoda daha önce çıkan haberin orjinal ingilizce metnini okumak için tıklayın


http://www.netpano.com/haber/816/How/a/better/Middle/East/would/look

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir