İŞTE İRTİCA İLE (!) MÜCADELE BÖYLE OLUR

Yıllardır Türkiye’nin bitmeyen bir yarası var(!) irtica… İrtica. Geliyor, gelmiyor, yok Türkiye’de irtica var –yok derken, YÖK ve üniversiteler bunu hepten gündemden çıkarmanın bir çaresini buldular… Valla hem de çok kolay buldular… İrtica nereden çıkıyor, İlahiyat fakültelerinden. Tamam, o zaman kapatalım ilahiyat fakültelerinden kurtulalım mı? Yok, yok bunun başka daha kolay bir yolunu buldu üniversiteler… Ne uğraşacak öyle başörtüsüymüş, yok efendim din eğitimimiymiş kökten bir çözüm buldular… Peki, sizi daha fazla meraklandırmayım da söyleyeyim o zaman.


Efendim Acık Öğretim İlahiyat Fakültesini bitiren binlerce öğrenci önce DGS sınavına girdi. Tabii burada sanki yeniden üniversite sınavına giriyor muş gibi. Hem giriş masrafı, zaman kaybı ve gereksiz bir sınav… Sonuç, diyelim ki kazandınız. Yani DGS sonuçlarına göre bir yere girmeye hak kazandınız. Sakarya, Ankara, Malatya, İstanbul, Erzurum ilahiyat fakültelerinde uzaktan okuyabilirsiniz… Hah işte o kadar kolay değil burası… Niye mi? Okuyabilirsiniz dedik ama paranız varsa okuyabilirsiniz. Üniversiteler sizin ne kadar başarılı olduğunuza, ne kadar yüksek puan alırsanız alın. Paranız kadar okuyabilirsiniz. Ya da paranız varsa… Nasıl yani? Özel üniversite mi bu? Evet, aynen öyle. Durun şimdi Uzaktan Eğitim yani İLİTAM deden programla uzaktan okumanın bir yıllık ücretini söylüyorum. Sıkı durun! Tam 2.500 TL yani eskinin parasıyla 2.5 milyar lira…Yaaa..Şimdi anladınız mı , YÖK’ün ya da Üniversitelerin “irtica”(!) için nasıl bir çözüm yolu bulduklarını…Evet, şu anda aralarında benimde bulunduğum binlerce öğrenci bu aşırı ÖĞRENCİ HARAÇLARINA pardon harçlarına bir çözüm yolu bulunması için kara kara düşünüyor…Kayıtlar bitti, yedek kayıtlar da bitti ama kayıt yaptıran öğrenci sayısı çok az oldu..Bir taraftan okuma hem de yüksek öğrenim oranı yükselsin diyoruz. Bir taraftan da aşır şekilde harçlarla okumaktan kaçırtıyoruz oldu mu şimdi bu…


Geçen hafta neredeyse tüm hafta bu iş için uğraştım, YÖK-Başbakanlık arasında mekik dokudum ama şu ana kadar dişe dokunur bir şey olmadı… Malüm bürokrasi herkes topu birbirine atıyor… Ama ben bunun bilinçli yapıldığını düşünüyorum, amaç ilahiyat mezunlarını, din eğitimini bilinçli olarak öğrenen insanların sayısını azaltmak…(inşallah yanılıyorumdur)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir