İstihbaratçıların Net Mücadelesi

İstihbarat birimleri sanal alemde “Siber Savaş” başlattı. İstihbarat birimlerinin yanı sıra kendilerini “Digi-Security-Turkey” olarak nitelendiren bir grup, terör faaliyetleri propagandası, bölücü, yıkıcı ve Türkiye aleyhinde yayın yapan siteleri takibe aldı.

Yaklaşık dört ay önce başlayan ve ‘Siber Savaş’ olarak nitelenen mücadele kapsamında 100’ün üzerinde bölücü propaganda yapan site takibe alındı ve bir çoğu da ‘hack’landı.

ÜÇ ALANDA

Genelkurmay Başkanlığı’nın yanı sıra Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yakın takibe alınan bu siteler, “bölücü ve yıkıcı”, “Türkiye aleyhine faaliyet gösteren siteler” ve “gayri ahlaki yayın yapan siteler” olmak üzere üç gruba ayrılıyor.

Siber savaş harekât planına göre, önce sakıncalı siteler belirleniyor ve uyarı yazısı gönderiliyor. Dikkate alınmaması durumunda sitenin yayınları kısmi olarak engelleniyor. Yayın sürerse site ‘hack’leniyor.

Türkiye, ayrıca Avrupa Siber Suç Sözleşmesi’ne uygun olarak sitelerin kontrol altına alınması konusunda ilgili ülkeler nezninde girişimlerde bulunuyor. Sözleşmeye göre, başta illegal sitelerin kontrolüne ilişkin yasal ve cezai düzenlemeleri yapmak zorundalar.

Siber Savaş’ta ‘hack’ sitelerin ana sayfalarına Türk Bayrağı, Türkiye Haritası ve Atatürk resmi konuyor. Sitelerin hack’lendikten sonra başka isim altında faaliyetlerini sürdürüp sürdürmedikleri de kontrol ediliyor.

‘Hack’lenen siteler arasında ilginç adresler de yer alıyor. PKK’ya üye sağlamak amacıyla kurulan sitenin ismi “ www.genel-kurmay.com” adresli.

Siber Savaş, “bölücü ve yıkıcı yayın yapan site”lerin yanı sıra “Türkiye aleyhine yayın yapan site”lere karşı da yürütülüyor. Başta Ermeni milliyetçilerinin kurdukları ifade edilen sitelerin yanı sıra Fransa, Yunanistan, Belçika, İsveç ve Danimarka’da kurulan Türkiye karşıtı siteler de ‘hack’lenmekten kurtulamadı. Bu çerçevede Ermeni milliyetçiler tarafından kurulduğu ifade edilen “www.armenianchat.com” ile Fransızların Türkiye karşıtı propoganda yaptığı belirtilenen www.nonalaturquie.com” adresi ‘hack’lendi.

PROFESYONEL EKİP

Siber Savaş’ı yöneten ve yürüten kişiler, alanlarında yeterli teknik donanıma sahip. Bu kişiler, “Elektronik ve Dijital Güvenlik,Teknik Takip, Uzaktan Zihin Kontrolü, NöroPsikolojik Checkup ve Zihin Haritalama, Uydu haberleşme sistemleri, Nüfuz Casusluğu, Sanayi ve Teknolojik Casusluk, Anti-terör kontrol ekipmanları, Psikoloji ve İstihbarat alanında kullanımı konularından uzmanlaşmış

durumdalar.

Mutlu ÇÖLGEÇEN / ANKARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir