İTO, İBB VE TOBB’UN YENİ BAŞKANLARI KİM OLACAK?

İTO, İBB VE TOBB’UN YENİ BAŞKANLARI KİM OLACAK?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin halihazırdaki Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş’ın bir sonrai seçimde aday olmayacağını söylemek kehanet olmaz…

Prof Dr. Adem Baştürk’ün bu makama düşünüldüğü kulislerde bugünden konuşuluyor.

Diğer boşalacak bir koltuk ise İstanbul Ticaret Odası Başkanlığı. Hani İbrahim Çağlar’ında aday olduğu ve son derece çekişmeli geçen seçim neticesinde bayrağı hakkı ile 2. Defa göğüsleyen Dr. Murat Yalçıntaş’ın hadimi olduğu makam.

Yeni dönemde Yalçıntaş’ın da aday olmayacğı kesin. İTO’nun tüzüğü gereği. İTO Platformu bugünden çaresini düşünmüş olsa gerektir.

Benzer bir durum TOBB’da da söz konusu. Koltuğu Fuat Miras’tan devralan Rıfat Hisarcıklıoğlu artık siyaset sularında yelken açacağa benziyor. Zira o da tüzük gereği bir sonraki dönemde aday olamayacak.

2011 seçimlerinde kadroya son defa dahil olacak olan AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan emeklilik süerci için şekillenecek Türkiye’de torunları ile Galata Köprüsü’nde balık tutabileceği, Konya’da bisiklete binebileceği bir ortam için çabalayacaktır.

Demokraside sermayeden daha etkili bir unsurun olmadığı yeni süreçte bahse konu makamların başkanlıkları daha da önemli sorumluluklar üstlenecektir.

Yeni süreçte ilçe belediyelerde de yeniden aday olma kavgaları daha da kızışacağı için halihazırdaki belediye başkanlarının kapılarını Bakan Mehmet Şimşek gibi Cumhura kapalı tutmamaları gerekmektedir.

Medyada değişen dengeler de gözönünde bulundurulduğunda önümüzdeki süreç ve bilhassa 2010 siyaset kulisi açısından çoğu odakta kazanlaru kaynatacak ve hatta fokurdatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir