Jandarma Valiyi Fişlemiş

SABAH’a ulaşan belgelere göre, Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Mehmet Çavdaroğlu imzasıyla 6 Ocak 2006’da Bölge Komutanlığı’na yollanan yazıda eski fişlerin güncellenmesi istendi. Yeni fişler için 15 Mart’a kadar süre verildi.

Validen hâkim ve savcıya kadar isimlerin bulunduğu fişlerde “AKP atadı. Eşi türbanlı. Dul olup ahlaken güçlü değil. Atatürkçü. Sosyal biri” bilgileri yer aldı. Listelerdeki isim, görev ve görev sürelerinin doğruluğu dikkat çekti.

Bir nüsha yazın her şeyi yok edin

Jandarma yazısında fişleme yapılırken gizlilik esasına uyulması istendi

“Hiçbir resmi ya da özel kuruluşla yazışma yapılmayacak. Çizelgeler imzasız ve başlıksız olacak şekilde emniyetli PC’lerde hazırlanacak. Bir diskete kaydedilecek. Bir çıktı alınacak, sonra tüm veriler imha edilecek. Disket kurye ile komutanlığa gönderilecek.”

“Bütün fişler güncellensin”

Güncellenmesi istenen fişlerin altında, Diyarbakır Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü yapan Kurmay Binbaşı A.D.’nin imzası yer aldı. Güncelleme yazısı şu emirlere dayandırıldı:

Genelkurmay emri

Birincisi: Genelkurmay Başkanlığı’nın 29 Aralık 2005 gün ve (….) sayılı emri…
İkincisi: Jandarma Genel Komutanlığı’nın 5 Nisan 2001 gün ve (….) sayılı emri.

Fişleme örnekleri

Vali Yardımcısı Ahmet Aydın:
Siirt Vali Yardımcılığı görevinde iken Kastamonu iline tayini çıktı. Ancak görevine başlamadan Diyarbakır’a atandı. Nurcu.

Bismil Kaymakamı Kenan Çiftçi:
Nurcu grupla ilişkisi var. Eşi şapka takıyor.

Bismil Milli Eğitim Müdürü M. Kemal Yılmaz:
Hizbullah Terör Örgütü sempatizanı biliniyor. Sosyal faaliyetlere katılıyor. Eşi kapalı.

Bismil Nüfus Müdürü Bedri Zeren:
Kürtçülük ideolojisini benimser. Dul olup ahlaki değerlerinin zayıf olduğu bilinmektedir.

Silvan Başsavcısı Alparslan Tufan:
Eşinin başı türban şeklinde kapalıdır.

Silvan Hâkimi Hüseyin Turan:
Eşinin başı türban şeklinde kapalıdır.

Jandarma devletin valisini bile fişlemiş

Jandarma Genel Komutanlığı, Diyarbakır’da devletin yöneticileri ile yargı üyelerini fişlemiş. Çalışmanın tek disketle yapılması, sonra tüm verilerin imha edilmesi isteniyor.

Yıllardan bu yana fişleme veya fişlenme konusu tartışılıyor. Birçok yazar, aydın, gazeteci, bilim adamı ve siyasetçi fişlendi. Ancak ilk kez bir valinin fişlendiği ortaya çıktı. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından hazırlanan ve ’Kamu Personel Durum Çizelgesi’ adı verilen fişleme belgelerine Diyarbakır Valisi Efkan Ala da girdi. Üstelik fişleme sadece vali ile sınırlı kalmadı. Vali yardımcıları, kaymakamlar, savcılar, hakimler gibi bir çok kamu personeli bundan nasibini aldı.

YENİ DEĞİL

Jandarma Genel Komutanı emriyle 1999 yılında Diyarbakır’da Jandarma Bölge Komutanı olarak görev yapan Jandarma Genel KomutanlığıKurmay Başkanı Korgeneral Mehmet Çavdaroğlu imzası ile tüm Jandarma Bölge Komutanlıkları’na gönderilen 6 Ocak 2006 tarihli “Gizli” ibareli ve ’Emir’ içerikli yazıdan, söz konusu fişleme olayının yeni olmadığı, uzun süredir var olduğu anlaşılıyor. Yazıda, daha önce hazırlanan çizelgelerin detaylı araştırma yapılmadan, yüzeysel bilgilerle hazırlanması yüzünden adres ve isim değişikliklerinde güncelliğini yitirdiği ifade edilerek, çizelgelerin 15 Mart’a kadar güncellenerek Jandarma Genel Komutanlığı’na gönderilmesi isteniyor.

’ÇOK GİZLİ’ İBARESİ VAR

Bundan sonra çizelgeler güncelleştirilirken daha sağlam bilgi ve belgelere ulaşılmasının istendiği yazıda çizelgelerde yeralacak bilgilerin de delillere dayandırılması ve fotoğraflı olması talep ediliyor. Gizlilik esasına uyulması konusu ise sıkı sıkıya ifade ediliyor. Çizelgelerin imzasız ve başlıksız olması istenirken, bunların hazırlanması sırasında hiçbir resmi ya da özel kurum veya kuruluşla yazışma yapılmaması, tek çıktı alındıktan sonra bununla ilgili tüm verilerin tutanakla tespit edilip imha edilmesi, birliklerde konuyla ilgili hiçbir bilgi ve belge kalmaması isteniyor. Hiçbir bağlantısı olmayan PC’lerde hazırlanması istenen çizelgelerin sadece kurye aracılığı ile Jandarma Genel Komutanlığı’na gönderilmesi önemle vurgulanıyor.

Haber: Mürsel Acay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir