KABLO DERDİNE SON VERİN

Bilgisayar masanızda kaç yerinde ne kadar kablo çıktığını hiç hesap ettiniz mi ?Telefon,modem,Bilgisayarın Elektrik ve ses kabloları olmasa daha iyi olmaz mı. Peki nasıl ?

Evimdeki bilgisayarı birçok kereler çıkarıp takan ve bozan birisi olduğumdan Bilgisayardaki hataları donanım olarak bulmadan içim rahat etmez. Bilmiyorsam hemen internete girer cevabını alırım. Ama şu sıralar Bilgisayarım bana karşı kendini savunmaya başladı ve bir arıza durumunda bilgisayarıma dokunmak gerçekten zor bir durum olmaya başladı. Çünkü bilgisayarımın arkasında onlarca kablo ve nereye gittiğini sıra sıra keşfetmeye çalıştığım renkli kablolar dokunmak benim için zorlaşmaya başladı. Çünkü birini çıkarsam diğerlerini de çıkarmam gerekiyor. Sonra tüm vaktimi hangi kablo nereye aitti arayıp bulmakla geçiyor. Bundan dolayı bilgisayarıma çok fazla dokunmaktansa bozmamayı tercih ediyorum.

İşin aslı bu olay birçoklarımızın başına geliyordur. Evimizde o kadar kablolar var ki. Hangisi hangisinin olduğunu unutursanız işte o zaman karmaşıklık başlıyor.

Aslında kimi komplo teorisyenlerine göre birçok bilimsel ve istihbarat örgütü kablosuz teknolojiyi heryerde kullanıyorlar. Ama bunun genelleştirmiyorlar. Çünkü kablo sanayinden o kadar kişi geçiniyorki. Bu tamamı ile ekonomik bir Pazar. Bu teorilerin ne kadarı gerçektir bilinmez ama kablosuz araçlar yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı bile. Bunların son örneklerinden biri ise adına wireless dediğimiz teknoloji.

WİRELESS NEDİR?

Türkçe anlamı Kablosuz ağ olan bu teknolojide bilgisayarlar tamamı ile kablosuz araçlar ile işlerini görür. Mouse,modem, bunların ilk başlangıçı. Daha sonra diğer parçalarında bunlara katılması bekleniyor.Kablosuz ağlar IEEE 802.11 standardı ile belirlenmiş bir teknoloji ile çalışmakta.Cihazların haberleşmede kullandığı RF sinyali Telsiz Genel Müdürlüğü`nden onaylı 2.4-2.5 Ghz frekansını kullanmakta. Cihazların çıkış gücü insan sağlığına zararı olmayan 100mw seviyesindedir.(900Mhz GSM şebekesine bağlı bir cep telefonunun yirmide biri). Bu sistem ile ofis içinde toplantı salonu veya diğer katlarda PC ile kesintisiz bağlantı sağlanabilir. Ofis içi uygulamaların yanında, ofis dışında binaların bağlandıkları uygulamalar gün geçtikçe artmaktadır.

Kablosuz bilgisayar ağlarınız kolay kurulumu ile ağın bütün avantajlarını kablo zorunluluğu olmaksızın verilen teknolojidir.Bu teknoloji ile evinizin ofisinizin her yerini dolaşabilirsiniz—hem de internet, email ve bilgisayar ağınıza bağlı olarak. Dosyalarınızı, yazıcılarınızı ve sabit disklerinizi WPA ve WEP sistemleriyle güvenli bir şekilde paylaşabilirsiniz.Eğer yolunuz büyük otellere ve bu sisteme sahip şirketlere giderseniz laptobunuzu açıp kablosuz olarak sisteme bağlanabilirsiniz.Wireless sayesinde masraflı kablolama işlemlerinden de kurtulmuş olmak bir yana Ağ donanımı için de ayrıca zaman harcamanıza gerek kalmaz. Bu ürünler kuruldukları yerde kendilerine bir çeşit kapsama alanı yaratırlar ve bu kapsama alanı üzerinden diğer notebook ve masaüstü bilgisayarlar yerel network`e bağlanabilirler. Bu istasyonların birbirleriyle WLAN üzerinden iletişime geçebilmesi için herhangi bir önlem almaya da gerek yoktur. Ayrıca kablosuz alanı da binanın içerisine ek Access Point`ler yerleştirerek genişletebilirsiniz. Böyle bir kapsama alanının etkili olabileceği alan binanın yapısına göre 30 ve 100 metre arasında değişebilir. Bu mesafe açık havada, serbest bir alanda ise 500 metreye kadar çıkabilir. Yani ofisinizdeki katlarda bilgisayar için metrelerce kablo döşemenize gerek kalmaz.

HERŞEY İYİ YA GÜVENLİK

Wireles teknolojinin tek kötü yanı başkalarının internet erişim hakkına daha rahat bir şeklide girebilme olanagı bulunuyor. Mesela evinizde bu teknoloji ile nete bağlanıyorsunuz.Eğer bunu şifreli yapmamış iseniz. Yan komşunuzda elindeki wireless teknolojisi ile şifresiz olarak bulduğu bu yoldan rahatlıkla içeri girebilir. Tek sorun sizin bağlantınızdan başkalarının faydalanması değil. Bilgili bir yönlendirici (router) ayarlarınızdan kendi bilgisayarına erişimde öncelik verilmesini bile sağlayabilir

Kablosuz yerel ağların, geleneksel yerel ağlara karşı üstünlüklerini saymak gerekirse şunları söyleyebiliriz.

Mobilite : Kablosuz yerel ağlar ağ kullanıcılarına şirketlerinin hangi noktasında olursa olsunlar, hareket halinde dahi gerçek zamanlı bilgi erişimi sağlar.

Kurulum Hızı ve Basitliği : Kablosuz yerel ağ sistemleri kurulumu hızlı ve kolaydır, ayrıca duvar ve tavanlardan kablo çekme zorunluluğu da ortadan kaldırır.

Kurulum Esnekliği : Kablosuz ağ teknolojisi kablolu ağın erişemeyeceği yerlere ulaşımı sağlar. Maliyet Kazancı : Kablosuz ağ kurabilmek için ilk olarak harcanması gereken miktar kablolu bir ağdan daha fazla olmakla birlikte hayat evresi sarfiyatı çok azdır. Uzun vadeli kazançları, çok yer değiştirme gerektiren dinamik ortamlarda kendini belli eder. Genişletilebilirlik : Yapılar kolaylıkla değiştirilebilir ve az miktarda kullanıcının oluşturacağı ağ yapısından, binlerce kullanıcıya geniş bir yelpazeyi kapsar.Güvenlik konusunda gerekli tedbirleri aldıktan sonra bu teknoloji ile kablo derdine tamamı ile son vermeniz mümkün. Siz ne kadar kablo ile yaşamaya çalışsanızda artık evinizdeki cep telefonu,uzaktan kumanda,Telsiz telefon, bluetoo teknolojileri hayatımız bir parçası oldu. Şimdide wireless yaygınlaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir