Kadınlar duymasın!

Kadınlar mı daha daha pasaklı yoksa erkekler mi? Herkes erkeklerin daha pasaklı olduğunu düşünür aslında. Oysa son araştırmalar bunun tersini gösteriyor. Kadınlar kusura bakmasın, ama bilimsel araştırmalar öyle diyor.

Arizona Üniversitesi mikrobiyoloji bölümünde yapılan araştırmadan anlıyoruz ki, kadınların çalıştığı işyerleri çok daha kirli. Kadınların genelde temizliğe önem verdiklerini düşünürüz. Ama her nasılsa işyerlerinde yapılan araştırmalar gerçeğin hiç de öyle olmadığını gösteriyor bize. Acaba kadınlar işyerlerine gidince mi pasaklı oluyorlar, yoksa pasaklı olanlar mı çalışmayı tercih ediyor, henüz bu konuda bir araştırma yok. Söz konusu araştırmada ilginç bir detay daha ortaya çıkmış: Erkeklerin cüzdanları kadınların keselerine göre daha kirli.

Geçen yıl aynı ekip tarafından yapılan meslekler araştırmasında da çok şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkmıştı. Buna göre en fazla mikrop barındıran meslekler sırasıyla şöyle:

1. Öğretmenler
2. .Muhasebeciler
3. Bankacılar
4. Radyo DJ’leri
5. Doktorlar
6. TV yapımcıları

Çalıştığımız ortamlarda aslında trilyonlarca mikrop ve bakteri bulunur. Hatta çoğu zaman cildimizde, ağzımızda ve barsaklarımızda da bol miktarda mikrop barınır. Mutfak tezgahlarının üzerinde, bilgisayarların klavyelerinde veya merdiven tırabzanlarında günlerce bekleyebilirler. Hiç ummadığımız anda ellerimiz yoluyla yüzümüze veya ağzımıza bulaşıp bizi tehdit etmeye başlayabilirler bunlar. Bunca mikrop ve bakterinin bulunduğu ortamlarda yaşadığımız halde sağlıklı kalmamız aslında çok şaşılacak bir durum. İyi ki bağışıklık sistemimiz var ve bizi her türlü tehlikeli hastalıklara karşı koruyor. Kandaki alyuvarlar kanımızı mikroplardan süzer, cildimiz ve akciğerler de aynı şekilde mikroplardan korur bizi. Çok seyrek olarak da bu mikroplar engelleri aşma fırsatı bulup bedenimizde harekete geçerler.

Mikroplardan korunmak için ATM makinelerinden uzak durmak, telefon kullanmamak veya insanların elini sıkmamak gibi önlemler düşünülebilir belki. Ama pratikte bu da pek işe yaramaz. Ancak çok daha basit çözümler var: Mesela ellerinizi daha sık yıkamak, hasta insanlardan uzak durmak ve hasta olduğunuzda dışarı çıkmamak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir