Kahramanlık Elbisesinin İçine Sokulan Bufalo Bill

Bufalo Bill ya da gerçek ismiyle Raised William Frederick Cody; vahşi batının bu efsanevi kovboyunun gerçek yaşam hikayesine bir mercek altında baktığınızda hiç de filmlerde izlediğimiz gibi bir kahraman olmadığı görülüyor.

Bir zamanlar televizyon filmlerinde çoşkuyla seyrettiğimiz bu iyi adam karakterinin aslında ruhunu yaptığı katliyamlarla besleyen bir kızılderili avcısıolduğunu biliyor muydunuz?
Çocukken TRT`nin gösterdiği siyah-beyaz kovboy filmlerini seyredip sokağa çıktığımızda bu filmlerin küçük tekrarlarıolan kovboyculuk oyunlarımızıoynardık. Oyunda herkesin olmak isteği kahramanların başında gelen kişi Bufalo Bill`di yani korkulardan uzak yaşayan kahraman Bill. Kızılderililer ise aynıfilmlerde olduğu gibi oyunlarımızda da çirkin ve vahşiydiler. Onlar bize annelerimizin avcumuzun içini açıp buraya bir kuş konmuş, biri tutmuş biri kesmiş diye öğrettiği hikayelerin menşeinin geldiği yerdi. O zamanlar bu düşüncelerimize göre biz avcumuzun içine konan kuş hikayesini kızılderililere göre değiştirmiştik. Seyrettiğimiz filmlerin etkisiyle bu oyun; avucun içine düşen bir beyazıbir kızılderili tutuyor, bir diğeri kesiyor, başkası pişiriyor, sonuncusu da kafa derilerini yüzüyordu. www.netpano.com Kızılderililerin masum olup olmayacağınıise ancak yıllar sonra, oyunların dünyasından çıkıp, büyüdüğümüzde sorabildik kendimize. Acaba biz çocukken neden illede kovboyculuk oynuyorduk da bir rivayete göre uzaktan atalarımız olan kızılderilileri düşünüp kızıldericilik oynamıyorduk? Herhalde onlarıbize yanlış tanıtan filmler sayesinde,peki doğru neydi?
 

GERÇEKLERİN ÜZERİNE ÖRTÜLEN ÖRTÜ KALDIRILIYOR

Kahramanımız bundan tam 154 yıl önce ABD`nin, Iowa eyaletinde 1846 yılında dogmuş.Küçük yaşta ata binme becerisi gösterip bu konuda başarılı olunca kendini birden , henüz 14 yaşında olmasına rağmen yarışlarda bulmuş. Kansas Pacific demiryollarında işçiler ve askerler ile birlikte çalışan Bill, aynızamanda avcılık konusundaki yeteneğinden ötürü bölgede kızılderileri zorla BatıNebraska `dan süren askerlerle keşif kollarında izcilik yaparak çalışmaya başlamış. Buffalo Bill karakter olarak roman ve hikayelerde sembolize edilen “Vahşi batı ile eş düşünülür. William Cody başladığıtren yolu çalışmalarında ün ve şöhrete düşkün bir insan yerine maceracıolarak tanıtılır. Vahşi batıkarakterlerinin Ilk örneklerinden biri olarak karşımıza çıkan Bill kendine özgü elbiseleri ve yaşam tarzıile herkeşin ilgi odağıolmasınıbilmiştir. Buffalo katliyamının ardından iz sürdüğü kızılderileri teker teker avlayarak kafa derilerini yüzen anlışanlıkahramanımız savunmasız yüzlerce kızılderiliyi katlederek önüne ün katar. Irkçıbir düşünceye sahip olan Buffalo Bill`in yaptıklarıAmerikadaki göçmenler arasında efsane şeklini alır. Buffalo Bill, New York, San Franciso, Chicago, ve Avrupa`da çok sayıda şova katılır. Her şovunda Kızılderili insanlardan elde ettiği kafa derileri ile sahneye çıkar. Cody`s şöhretini korumak adına dünyada dolaşmadık yer bırakmaz .Topraklarınıkorumak amacıyla özgürlük için savaşan kızılderiler asi ve vahşi olarak tanıtılır tüm dünya insanlarına.
 

KATLIAMCILARIN ŞOVMENI

 
Ömründe bir inek bile gütmeyen Codi namı diğer Buffalo Bill Kansas Pacific Demiryolu hesabına işçilerin yiyecek ihtiyacını sağlamak için çalışırken şöhret başamaklarını tırmanmaya başlar. Bölge Kadınların katliyama karşı çıkmalarına rağmen attığı kurşun sayısı olan 4280 kadar Buffalo öldürür. Bu işinde o kadar ünlenir ki adı Buffalo Bill olur Ilk kızılderiliyi 14 yaşındayken öldüren Bill sırtına astığı tüfeği ve tabancalarıyla bir kahramana dönüştürülür. Bill Kızılderili katlıamlarında hep ön sıralarda yer alır hatta Cyenlerin ünlü reisi Sari El`in öldürülmesinden sonra yanına giderek cebinden çıkardığı bıcayığla reisin kafa derisini yüzer. Bu olaydan sonra Bill Kovboy romanlarını kapaklarında görürüz Bill`i. Süslü bir Meksika kostumü giyen “Kovboyların en ünlüsü” Winshecter tüfegi ve Colt tabancalarıyla bir yıldızdır artık. Kurmuş olduğu sirkte, izleyicilere Kızılderilerin öldürdüğü askerlerin kanini yerde bırakmadığını ballandıra balladıra anlatırken elinde tuttugu Cyen reisinin kafa derisiyle savaş naraları atıp alkış alır.www.netpano.com ABD birçok şehrinde aynı şovu tekrarlayan Bill alkış toplamakla kalmaz şovlardan servet edinir. Savunmasız yüzlerce kızılderiliye pusu kurup hile ile öldürüp kanlarıyla bir servet kazanan Bill tarih kitaplarında ise “Amerikalı öncü lider ” diye anılır ne hikmetse.Evet o gerçekten yüzyılın bir lideriydi sadece eli kanlı bir liderdi.

KAFA DERİLERİNDEN KOLEKSİYON YAPAN AVCININ SERÜVENİ

Demiryollarışirketinde işçilerin yiyecek sıkıntısı baş gösterince etraftaki buffaloları öldürmesi için Cody tutulur. Cody başarılı bir avcıdır ve onun sayesinde yiyecek sıkıntısından demiryolu şirketinin çalışanları kurtulur. Tüm yiyecek ihtiyacını karşılama işini üzerine alan Bill, bizon katliamını çok iyi yapar ve demiryollarışirketinin kadrolu işçisi haline gelir.Cody daha sonra gelişmekte olan Endüstri şehri Wyoming`te izcilik işine başlar. ilk işi Efsanevi kızılderili reisi Büyük Boynuzu takipdir. 1895 `de reisin yerini tespit eden Cody, avına iyice yaklaşır ve hileyle kurbanını öldürür. Bu mahareti kulaktan kulağa yayılarak nasıl bir kızılderili reisini öldürdüğü insanlar arasında balandıralarak anlatılır. Geniş bir kitle tarafından izlenen Bill`in artık yapmaya başladığıkatliyamlar sayesinde gün geçtikçe hayran kitlesi artar..Cody, her seferinde yeni bir kızılderili av seçiyor ve bu konuda ne kadar başarılıolduğunu ispatlıyordu. Kahramanımız efsanesini sağlamlaştırmak için yorulmak nedir bilmez. Ordunun yaptığı bütün sürek avlarına katılır. Avlarda herkesi etkimeyi başarır. Üçkağıtçılık ve hilebazlık ta üzerine rakip tanımayan Kovboyumuzun ünü günden güne artar. Artık o soluk benizlerin bir kahramanıkızılderilerin ise kafaderilerini yüzen bir vahşidir. Bill kurnazlıgıile akla gelmeyecek entrikalar düzenler. Barış görüşmeleri için gelen şefleri pusuya düşürüp, görüşme için tek bir konuşma yapılmadan hepsini öldürür. Şefler kendilerini medeni diye tanıtan beyazların, barış için yapılacak bir görüşme de bu kadar haince hareket edeceklerini hesap etmemiştir. Bill`e daha sonra 1876, yılında askerler ile Batı Nebreskada keşifler yaparken karşılaştığı Cheyen savaşçısını öldürdüğü için ordu tarafından ödül verilir. Ödülün veriliş sebebi olarak, Bill`in ülkeye yaptığıhizmetler gösterilir. Yine kahramanımız, 21 saat 40 dakikada 20 atla 322 mil yol alarak bir rekora imza atmışdır. 8 ayda 4280 tane buffalo öldürerek kırılması zor bir rekoru gerçekleştirmiştir. Bill`in yaptığı katliamlar karşılıksız değildi elbette. O dönemine göre iyi bir para almasınıda bilmişti, Buffalo Bill`in aylık maaşı 500 doları geçiyordu. Bill yaptıklarını1883` te organize ederek ünlü “Vahşi BatıShow” adıaltında Amerika ve Avrupa`da tura çıkmıştı.

Bu araştırma özel bir araştırmadır kaynak verilmeden alıntı yapanlar hakkında tüm hukuki haklarımız saklıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir