Karikatür Krizi Nereye Gidiyor

İslam dünyasında, Danimarka basınında yer verilen ve ardından diğer Avrupa gazetelerinin yer verdiği Hz. Muhammed karikatürlerine yönelik tepkiler büyüyor.

İran, Suriye, Filistin, Irak, Endonezya ve Mısır’da yapılan gösterilerde, Hz. Muhammed’in terörist olarak resmedilmesi protesto edildi. Avrupa Basınının bir bölümü olayı sürekli gündemde tutarak İslam Dünyası`nı ajite etme derdinde. Gazeteler ve hemen tüm televizyon haberleri konuyu manşet ve flaş haber olarak işlerken, Danimarka’da başlayan tartışmanın bir “medeniyetler çatışması” na döndüğü tezi ağır basıyor. BBC Türkçe servisi internet sitesinde konuyla ilgili bir forum düzenlendi. Forumda Batı medyasına büyük tepki var.

Karikatürlere, Müslüman ülkelerinin politikacılarından yoğun tepki geliyor. Pakistan Parlamentosu, Hz. Muhammed`in karikatürlerinin Avrupa gazetelerinde yayımlanması kınadı. Parlamento oturumunda söz alan bazı parlamenterler, karikatürlerinin yayımlanmasını eleştirdi. Ürdün Kralı Abdullah da karikatürleri kınadı. “Peygamber`e hakaret, haklı gösterilemez bir suçtur“ diyen Abdullah, “Bu, ifade özgürlüğü bahanesiyle haklı çıkarılamayacak bir suçtur“ dedi. Diğer İslam ve Arap ülkelerinin politikacılarından da karikatürlere tepkiler geldi.
Rasmussen özür dilemedi

Danimarka yönetimi ise Danimarka basınının neden olduğu gerginliği yumuşatmaya çalışıyor. Ancak Müslüman ülkelerin büyükelçileriyle görüşen Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, özgür ve bağımsız bir gazete adına Danimarka hükümetinin özür sunamayacağını söyledi.

Karikatürler yayınlanmaya devam ediyor

Bu arada Danimarka gazetesi Jylland-Posten’da yayınlanan karikatürlere diğer Avrupa basınında da yer veriliyor. Basın özgürlüğüne destek amacıyla bu karikatürleri yayınlandığını kaydeden gazeteler arasında İspanyol El Pais de katıldı.

Tepkilere rağmen, bu hafta Fransa, Almanya, İspanya, İsviçre, İngiltere ve Macaristan`daki bazı gazeteler, Jyllands-Posten gazetesindeki karikatürlerin aynısını ifade özgürlüğünü gerekçe göstererek yayınlamıştı.

BBC TURKISH FORUM SAYFALARINA SİZDE GÖRÜŞÜNÜZ BİLDİRİN
http://www.bbc.co.uk/turkish/indepth/story/2006/02/060203_forum_cartoons2.shtml

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir