Katrina Ne Anlatmak İstiyor ?

26 Aralık 2004`te Güneydoğu Asya`yı vuran Tsunami, şüphesiz dünya tarihinin en korkunç felaketlerinden biriydi. Hint Okyanusu, korkunç bir öfkeyle Afrika`dan Asya kıyılarına kadar her yeri harabeye çevirdi.

Arkada yüz binlerce kayıp, on binlerce öksüz, bir anda sıfırlanan hayatlar bıraktı. Şehirlerini, köylerini, evlerini, annelerini, babalarını, çocuklarını, akrabalarını, malvarlıklarını, hatıralarını birkaç dakika içinde kaybeden, bir daha asla kazanamayacak olan insanların yaşadığı travmayı hala kavrayabilmiş değiliz. Dünya başkentlerine siyah bayraklar çekildi, milyarlarca insan saygı duruşunda bulundu.

ABD “yardım amacıyla” Vietnam savaşından sonra bölgeye en büyük askeri operasyonunu yaptı. Savaş gemileri ile 6 bin asker taşıyan USS Abraham Lincoln uçak gemisi Açe`nin 28 kilometre açığına demirledi. Bölgeye 13 bin ABD askeri, 90`dan fazla helikopter gönderildi. Tsunami Asya`nın miladı oldu, siyasi ve ekonomik alanda yeni bir Asya şekillenmeye başladı.

Amerika`nın güneyini vuran Katrina kasırgası da Amerikan tarihinin en büyük felaketi 1906 San Francisco depremi ve 1900`deki fırtınadan daha büyük bir felaket olduğu söyleniyor.

Mississippi ve New Orleans, sular altında kaldı. Yaklaşan tehlikeye hazırlık amacıyla yüz binlerce insan tahliye edildi. Tahliyeye rağmen 50 ile 100 bin kişinin hala kentte olduğu sanılıyor. Ölü sayısı bilinmiyor. Binlerce olabileceği söyleniyor. Kente dönüşün aylar alabileceği, yağmanın kontrol edilemediği belirtiliyor. İki bölgede de bir çok yere hala ulaşılmış değil. Yerleşim bölgeleri sadece su değil balçıkla örtülmüş. Şu anda 5 milyon kişi elektriksiz, sahil kesimindeki binaların yüzde 90`ı yıkılmış, New Orleans merkezindeki su seviyesu 6 metre, en az 26 milyar dolarlık zarar var.

Amerika kendi Tsunamisi`ni yaşıyor. Çok garip ama dünyada bir yardım seferberliği havası yok. Neden? ABD`nin kendi kendine yeterli olduğunun düşünülmesinden mi?

Durum hiç de öyle değil. Açe`ye uçak gemileri, 90 helikopter gönderen ABD, aynı yardımı kendi eyaletlerine yapamadı. Halk kurtarmadaki yetersizliği, felaketi Irak savaşına bağlıyor ve Bush yönetimine ateş püskürüyor. Bölgenin güvenlik personelinin Irak`a, savaşa gönderildiği, yeterli askeri birim bulunamadığı, yeterli helikopter gönderilmediği, Okyanus`un gazabından korunmak için hazırlanan projeler için ayrılan paranın Irak savaşına yönlendirildiğini haykırıyor ve hesap soruyor. “Askerlere burada ihtiyacımız var, ne işleri var Irak`ta” diye soruyor. Kasırgayı Allah`ın takdiri ama Irak savaşını Bush yönetiminin aptalca kararı olarak görüyor ve tepkilerini açıkça ortaya koyuyor ve soruyor:

“Neden yönetim bizim ihtiyaçlarımızı görmüyor da başka ülkelerle ilgileniyor? Neden fanatik neocon Ortadoğu`yu istilaya girişiyor, Amerika`nın kaynaklarını bu maceraya ayırıyor da iç güvenliği umursamıyor? Neden helikopter Irak`ta, neden New Orleans`da değil? Bush yönetimi ülkenin kaynaklarını neden kendi halkı için değil de aptalca maceraları için harcıyor? Yaptıkları tek şey, Irak`ı işgal etmek, binlerce insan öldürmek. Kazananlar sadece petrol şirketleri. Onların petrol şirketleri için başlattıkları savaş yüzünden New Orleans sulara gömüldü…”

Normon Solomon`un yazısından: “Güvenlik güçleri şimdi Iraklıları öldürmek yerine felaket bölgelerine yardım etmeliydi. Kasırga Allah`ın takdiri ama Amerika`nın savaşı hala Başkan`ın kararı. Mississippi ve Luisiana`nın güvenlik görevlilerinin üçte birinden fazlası Irak`a gönderildi. Bölgenin binlerce insanı savaşa gönderildi. Onların yokluğu bu felakette kendini çok hissettirdi. Bu askerler Irak`a ait değil. Şimdi Irak`ta insan öldürmek yerine burada olmalıydılar, kurtarma ve yardım faaliyetlerine katılmalıydılar. Felaketle savaşmalıydılar. Irak onları istemiyor.”

Bir başkası, Irak`ta aylık savaş masrafının 5,6 milyar dolar olduğunu söylüyor. ABD`nin Irak`taki savaş masrafının şu anda bile Vietnam`daki toplam zararı geçtiğini dile getiriyor.

Katrina kasırgası Bush yönetimini zorluyor. Halkın dikkatini dışarı yönlendiren, Irak`ta felakete sürüklenmesine rağmen bunu zafer olarak pazarlayan neocon ekibin kendi ülkesini yönetmekten aciz olduğu ortaya çıktı. Açe`ye yardım adı altında uçak gemisi gönderen ama Malaka Boğazı`nda askeri üs planını gizleyen kirli çete, kendi ülkesindeki yardımları yönetemiyor. Kurtarma çalışmaları için yeterli helikopter bile gönderemiyor. Facianın boyutları henüz ortaya çıkmış değil. Endişe edilen bilanço ortaya çıkarsa en büyük kasırga Bush yönetiminde olabilir. En önemli sonucunu da Irak`ta gösterebilir.

11 Eylül saldırılarından sonra bütün dünya başsağlığına gidip destek taahhüt etti. Ama 11 Eylül`den çok daha büyük olan felaket sonrası dünya çapında bir sempati ve destek havası ortaya çıkmadı. Bunda Bush yönetiminin, olumsuz imajının büyük payı var. Dünyayı umursamayan Amerika`yı dünya da umursamıyor. Küresel ısınmayla dalga geçen Amerika, bunun bedelini çok ağır ödedi.

Dünyada fırtına eken ABD, kendi içinde fırtınaya yakalandı. Amerika`nın tsunamisi ciddi siyasi sonuçlara yol açacak. Halk, kasırgayı Allah`ın takdiri olarak kabul edip Bush yönetimini topa tuttu. Biz de Allah`ın takdiri diyelim.

İBRAHİM KARAGÜL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir