‘Kavgam’ın çok satması’ haberleri ile ne hedefleniyor

Adolf Hitler’in “Kavgam” (Mein Kampf) adlı kitabının, Türkiye’de son dönemde en çok satan kitaplar listesine girmesi, ile bir tezgahın nasıl önümüze sürülmesi örneğini yaşadık . Bu haberler ile varılmak istenen hedef Türkiye’de yükselen değerler arsasında Musevi karşıtlığının yükselmeye başlandığını tüm dünyaya göstermekti.


Bunun yanında ‘Metal Fırtına’ gibi ABD karşıtlığı olarak gösterilen kitabın 300 bin trajlarına ulaşması insanı ister istemez acaba dedirtecek boyuta getiriyordu.


Peki tüm bunlarla varılmak istenen hedef ne ?


Olasılıkları sıralamak gerekirse


Türkiye’de bakın gittikçe Musevi ve ABD karşıtlığı yükseliyor. Bu yüzden Türkiye’de terör üreten ülkeler arasına giriyor.


24 saat adlı filmde Türkiye ilk defa Teröristlerin ülkesi olarak gösterildi.


Pentagon’dan onaylı bu dizlerin durduk yere Türkiye’yi hedef göstermesi hayra alamet olmadığını düşünmek gerekiyor.


Yani ilerde müttefik olarak bilinen bir ülke ile bir çıkar çatışması yapılırsa Türkiye’nin batı insanının gözündeki imajı yavaş yavaş yok ediliyor. Bu olası bir sonraki manevralar için hükümetlere manevra alanı kazandırabilmek.


Türkiye’nin salınım hareketleri ve Osmanlı İmp mirasını tetikleyen politikaları ve hükümetin dış politikadaki manevraları ile küresel boyutta bir söz sahibi olma istekleri bir kenara hep not ediliyor.


Bunları düşünürken Bilgisayarıma düşen haberlereri de ürkerek okudum. Özelliklede hemen Türkiye’de yaşayan azınlıkların bu gaza gelmeler ininde tam tezgah haberi olduğunu düşündüm.


Fransız Le Figaro, İstanbul muhabiri Marie-Michele Martinet imzalı haberinde Türkiye’nin Avrupa ve değerlerine yaklaştığı bir dönemde Türk okuycularının “Kavgam”a gösterdiği ilgiyi dikkat çekici buldu. “Türkiye’de halen Avrupa ve ABD karşıtı bir akım olduğu, bu akımın kendisini milliyetçilik yoluyla ifade ettiği” görüşüne yer veren gazete, ABD’nin Türkiye’ye saldırdığı “Metal Fırtına” kitabının da 400 binden fazla sattığına işaret etti.


Türk okuyucularının önemli bir bölümünün ABD’nin Irak’taki ve İsrail’in işgal altındaki topraklarda hareketlerini çok olumsuz karşıladıkları belirtilen haberde buna karşın Orhan Pamuk gibi bazı Türk yazarlarının milliyetçilik karşıtı tutumlar aldıkları yorumunu yaptı.


Le Figaro, “Kavgam”ın süksesinin Türkiye’de Yahudi karşıtlığının ortaya çıkıp çıkmayacağı sorusunu gündeme getirdiğini kaydederken “Türkiye, hiç bir zaman Yahudi karşıtı olmamıştı. 15’inci yüzyıldaki Engizisyon baskılarından nazi soykırımına dek çok sayıda Yahudi Boğaz’ın sahillerinde sığınak bulmuştu” diye yazdı.


ABD’li Los Angeles Times gazetesi de Amberin Zaman imzalı haberinde “Kavgam”ın Türkiye’de gördüğü ilginin Musevi cemaatinde alarm yarattığı, AB yetkililerini de kaygılandırdığını belirtti. Alman yetkililerinin kitabının Türkiye’de piyasadan çekilmesini istediklerini belirten Los Angeles Times, “Kavgam” ın telif hakkına sahibi olan Almanya’nın Bavyera eyaletinin dünya çapında mücadele verdiğini, kampanyasını Türkiye’ye de taşımayı düşündüğünün belirtildiğini yazdı.ABD elçisi Edelman’ın haddi aşan tavır ve hareketlerini de bu gelişmelere koyarsak tam bir enformasyon bombardımanında olduğumuzu söyleyebiliriz.


Yakında ABD gazetelerinde söyle bir haber görürsem de hiç şaşırmayacağım. ‘’Türkiye’de en fazla takip edilen yapancı siteler arasında El kaide ve el cezire siteleri izleniyor’’ veya….


Ee bundan sonrasının da artık siz tahmin edin.


Olaylar bu kadar basit yani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir