KAYBEDEN SADECE GÜRCİSTAN MI?

İsrail her zaman yaptığı gibi; silah satışı,savaş uçağı,tank modernizasyon,askeri eğitim vs adları altında elindeki silahları ve yarı emekli askeri personelini Gürcistan gibi ülkelere pazarlayarak hem para kazanmakta hem de yeni silah teknolojilerini deneme fırsatı bulmaktadır.

Rusya ile Gürcistan arasındaki savaşın sebep veya sebeplerini herkes kendince yorumluyor.Geriye baktığımızda ise kaybeden masasında Gürcistan’ın yalnız olduğunu görülmektedir.Ancak bu savaşta resmi olmasa bile gayri resmi bir kaybeden daha Gürcistan’ın yanında yer almaktadır. O da; İsrail! İsrail’in bu savaştaki yerini bakın gazeteler nasıl yazmıştı:


“Rusya ile Gürcistan arasındaki savaşın Avrupa ile Asya arasındaki bitirici noktada yaşanmasına rağmen İsrail bu savaşta güçlü şekilde bulunuyor.


Zira Telaviv ile Gürcistan arasındaki güvenlik işbirliği son yedi yılda artış gösteriyor. Güvenlik ve eğitim uzmanlıklarından silah ve askeri teknoloji sistemleri anlaşmalarına kadar varıyor. İsrail Gürcistan’da ‘güvenlik serveti madeni’ görürken Gürcistan da İsrail’de güçlü bir destek buldu.” (El Sefir Gazetesi Çv.Halil Çelik)


İsrail her zaman yaptığı gibi; silah satışı,savaş uçağı,tank modernizasyon,askeri eğitim vs adları altında elindeki silahları ve yarı emekli askeri personelini Gürcistan gibi ülkelere pazarlayarak hem para kazanmakta hem de yeni silah teknolojilerini deneme fırsatı bulmaktadır.


Bilindiği gibi, İsrail ; Gürcistan’a pilotsuz uçak, askeri teknoloji ve gece görüş araçları ve Gürcistan ordusu elinde bulunan Shuwi 25 uçaklarını modernize etmişti.


Askeri eğitim alanında ise; Lübnan’da yenilen İsrailli eski generaller eğitim veriyorlardı.Bu eğitimler özel İsrail güvenlik şirketlerince veriliyordu. Bunlar da emekli General Yisrael Ziv’in Global CST ve yine emekli General Gal Hirsch’in Defense Shield adlı şirketleriydi..‘İsrail bugün’ adlı gazetede askeri bir yorumcu şu günlerde İsrail’den istenenin kriz bitene kadar tablo içinde görünmemesi ve oradaki danışmanlarından derhal çekilmelerini istemesi olduğu üzerinde duruyor. Yorumcu burada kullanılması mümkün silahların gerçek testi olacağı için İsrail’in oradaki savaştan ders alması gerektiğine işaret ediyor. İsrail’in övündüğü pilotsuz beş uçaktan üçünün Rus füze kalkanı eliyle düşürülmesi dikkat çekici.


Diğer yandan bazı Gürcü Yahudiler Gürcistan’ı terk edip İsrail’e gitmeleri üzerine, Saakaşvili bu yöndeki sorulara da hezimeti ortaya çıkmadan önce şöyle cevap vermişti: “…Hükümette iki İsrailli bakanımız var; birisi Savunma Bakanı David Kezeraşvili (hani kapısının İsrail yapımı silah sistemleri getiren İsraillilere her daim açık bilinen bakan), diğeri Devlet Bakanı Temur Yakobaşvili. İsrail’in buradaki rolü işte bu. Hem savaş ve hem de barış İsrailli Yahudilerin elinde.” Demişti.


Hem savaş ve hem de barış İsrailli Yahudilerin elinde ise Gürcistan neden yalnız kaldı?


İbret alınması gereken bir savaştı Rusya-Gürcistan arasındaki savaş.Ve bazı ülkelerin İsrail ile işbirliğinin neticelerinin ne olduğuna dair güzel bir örnekti.Ama eskiler bir şey söylerlerdi: ‘ Tarih tekerrürden ibarettir.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir