Kekilli, Ahir Zaman’da ayeti yanlış okuyor ama niyeti halis

Bu Akşam Ölürüm’ şarkısıyla tanınan Murat Kekilli, üç yıl aradan sonra 4. albümü ‘Bir Ahir Zaman’ ile döndü. Ancak albümle aynı ismi taşıyan parçasının başında ve sonunda okuduğu Kur’an ayetleri tartışma meydana getirdi.

Albümünde Yunus Emre’nin ‘Kahrın da hoş, lütfun da hoş’ adlı ilahisine de yer veren Kekilli, “Allah’ın kahrını hak edecek kadar iyi bir kul olamadım.” özeleştirisinde bulunuyor. Tam o noktada her zamanki patavatsızlığı ile olaya dahil olan arkadaşımız H.Salih Zengin, “Yok yok bu sefer işin garanti, ayetleri yanlış okumuşsun.” deyince ortam geriliyor tabii. Allah’tan Kekilli her şeye rağmen olgun bir insan, Zengin’e hak vermekle kalmıyor, “Başkası yapsa kellesini uçuracağım hatalar yapmışım.” diyerek ayet okuma fikrinin nasıl bir anda çıktığını, ne kadar heyecanlandığını anlatıyor uzun uzun. “Bunu iyi niyetle yaptım.” diyor.
Ayeti yanlış okumuş ama gittim gördüm; niyeti temiz bir arkadaş

Her albüm sonrası ‘Köyüme gidip buğday ekip, turp yetiştireceğim, pamuk ekip hırka dokuyacağım.’ diyerek kayboluyorsunuz…

Olur mu ya?.. Yolda biri ‘bu yıl soğanlar nasıl oldu?’ diyecek diye ödüm kopuyor. Millet de tarlam var sanıyor, toprak ağası zannedecek. Semt pazarlarında. ‘Geel, Kekilli soğanları var.’ diye bağıran var. (Gülüyor) En iyisi gireyim bu işe ya.

Tarla yerine müzikle mi uğraşıyordunuz yani?

Albüm sonrası hakikaten dönüyorum. Ama döndüğüm yerler değişiyor, 7-8 bölge var. Ama en çok Adana’nın Tuzla beldesine bağlı köye dönüyorum. Kocaeli’nde yaşama planlarım var, gelecek albümümü Kocaeli’nde yapabilirim. Kocaeli’nde çok iyi destek gördüm. Aksaray, Malatya, Sinop-Güzelkent olabilir.

“U” dönüşünüz var mı müzikte?

Hayır. Gayet güzel bir rayım vardı; ama ‘neden hava yolunu tercih etmiyorum’ dedim. Biraz da başka bir tipe’tan bakayım dedim. Bu katman ile işim bitti. Bundan sonra bu tarz müzik yapmayacağım. Son albümde yaptığım şeyleri yapacağım. Anatomisi rock olabilir; ama daha derinleşti sözlerim. ‘Tarzım değil’ dendi. Hep tarzım olacak değil, biraz da farklı bir şey yapalım.

‘Bu Akşam Ölürüm’ şarkısı ile 200 kişinin intiharına sebep olduğunuz söylendi. Şimdi ‘Ahir Zaman’da dini argümanları kullanarak günah mı çıkartıyorsunuz?

Günahı papazlar çıkarır, benim öyle yeteneğim yok. (Gülüyor) Eğer vicdan azabı çekseydim bunu müziğe yansıtmadan başka bir yöntemle hallederdim. Ama acıyı seviyorum. Acıyı çeker gülerim, ‘sen benimsin, bana aitsin’ derim.

Ahir zamanda olduğumuzu düşünüyorsanız bunun size malum olan işaretleri neler?

Ana-babaya, yaşlılara saygı yok. Düşene el uzatılmıyor. Dilenen ve çalanın kim olduğu belli değil. Dünya umut vermiyorsa ben de veremem.

Şiirde ayet okumak işi nereden icap etti?

Bu şiiri Ankara’dan Bülent Akyürek adlı yazar kardeşim gönderdi. “Bir ahir zamandı / sokaklar çok dardı / kesse Leyla bileğini / Mecnun kanardı…” şiiri, eşi Fatma Gül’e aitti. Çok etkilendim. Ataköy’de karavana çekildim. Altı ay uğraştım, tık yok. Fırtınalı bir günde karavanın kapısını açınca rüzgâr beni geri içeri itti. Çaresizlik içinde gitarı tekrar elime aldım ve ilk notayı yakaladım. &Hah gadanı aldım senin’ dedim. Stüdyoda kayıt yaparken bu parçaya şiir ekleyelim dedik. Almanca okuduk, olmadı, İbranice’ye kadar gittik. “Neden Arapça okumuyoruz?’ dedim. Hafızamdaki ayeti okudum, anlamını bilmiyorum ama. Arkadaşlar ‘Abi tüylerimiz diken diken oldu, bu ne?’ dediler. Okuduk da ayet bu, besmeleyi unutmuşum. Besmele çekip tekrar okudum. Fussilet Suresi’nin 30. ayeti idi. Sonunda okuduğumuz Asr Suresi’nin ‘İnsanlar hüsrandadır’ kısmı da tam oturdu.

Yalnız şarkının girişinde okuduğunuz Fussilet Suresi’nin 30. ayetinde birtakım yanlış okumalar yapmışsınız: “Ve ebşirû”yu ‘yebşuru’, “melâiketu”’yu ‘melaiketi’, “tûadûn”u ‘tugidun’, “sümmestagâmû”yu ise ‘vestagam’ diye okuyorsunuz. Üstelik “Velâ tahzenû” kısmını da tamamen atlamışsınız?

Haklısınız, atladığım kısmı doğru. Aslında atlamadım. Albüm çıkışına yakın zamanda öğrendim eksik olduğunu. O saatten sonra ya tamamen çıkaracaktım ya da kullanacaktım. Herkes hiç ayet okumamamı isterken ben mesaj vermek istiyordum. Ben bunu iyi niyetle yaptım, çıkarmayacağım dedim. Ama bu yanlıştan sonra üzerine düşüneceğim. Yeniden düzenleyebilir ya da tamamen çıkarabirim. Kur’an’ın tek harfi değiştirilemez. Biri ayetleri kasıtlı olarak yanlış okusa kellesini uçururdum.

Okuduğunuz Fussilet Suresi’nin 30. ayetinde, “İnsanlar Allah’a söz verdiler. Biz de melekleri onlara şahit kıldık.” dendiğini söylüyorsunuz. Ama o ayetin meali bu değl. Sizin söylediğiniz ayetler A’râf Suresi’nin 172.-174. ile Bakara’nın 40. ayet mealinden alınarak birleştirilmiş. O ayetten bu mana çıkmıyor?

Elmalılı Hamdi Yazır’dan baktım ben. Yorum farkı oluyor âlimler arasında, ama asla anlamını değiştiremeyiz. Bu ayeti ve anlamını Tarabya’da bir caminin imamı söyledi. Fakat dediğim gibi böyle bir yanlışlık varsa düzelteceğim.

Bu şarkı barda çalınırsa ne olacak?

Ciddi bir soru. Bardaki insanın bu parçayla alakası yok, bence çalmazlar. Ama çalsalar bile oradaki insanların ayetlere daha çok ihtiyacı var. Çünkü ayetler yanlış yola saptığımızda kurtarıcıdır. Onlar da Allah’ın kulu. Ben böyle bir şeyi duysam dikkat kesilir, düşünürdüm.

Ayetin sana ya da insanlığa mesajı neydi?

İyi ve dürüst olacağımıza, hak yemeyeceğimize söz vermişiz. Her şeyden önce sosyal bir konu bu durum. Ben dışarıdaki insanla baş ederim ama medyadaki cahillerle baş edemem abi. Basın, haber vereceğine yorum yapıyor; şarkıcı ayet okur mu? diye. İçeriğine baksana! Bu düşüncelerden rahatsız oluyorum. Dünyada bir sürü kötü olay oluyor. Bu halde bu konuya eğilmem çok mu kötü, gözlerimi kapalı mı tutayım yani? İstemiyorum abi, yaralanıyorum. Allah rızası için bu kötü gidişe duyarlı olmam lazım. Ben binlerce kez ‘barış ve huzur içinde olun’ desem bir anlam ifade etmez. Ama bak ayetin küçücük bir parçası bile bu kadar dikkat çekti. Direkt kafaya gidecek bir mesaj bu.

Daha çok mu ayet okuyacaksınız yani?

Hayır öyle değil, proje bu. Toplumun kendi varlığının mevcudiyetini bilmesini ve onu sorgulamasını istiyorum. Çünkü ben sorguladım ve hiç pişman değilim. Bundan sonra çok farklı bir Murat Kekilli olacak. Çok farklı bir albümle gelebilirim yani. Bir çocuğa ısmarladığım simitle mutlu oluşunu görmek boğazda verilecek villadan daha önemli. Realitem bu. Şu an ‘vahdet-i vücud’a bakıyorum, başka bir şeye değil.
Satanistlikle suçlandım, şimdi ‘şeriatçı’ derlerse şaşmam

Okuduğun ayete Diyanet İşleri Başkanlığı ‘olmaz’ diye görüş bildirirse ne olacak?

4. şarkım da yasaklanmış olur. Her albümümde bir şarkıma yasak geliyor. Söylemeye devam. Şu an hakikaten ‘Beni kimse tutamaz’ oldu.

Ayet okuduğunuz eleştirilerine ‘Metallica’ da, Iron Maiden’ da İncil’den ayet okuyor.’ diye cevap verdiniz. Hıristiyan dünyası bu alanda bir çok fazla falsoya sahipken sizin açıklamanız pek mantıklı durmadı bence?

Eyvallah da, mesela koyu Protestan ve aynı zamanda satanist olan bir grup var ve, ‘Biz bunu ünlü olmak için yaptık.’ diyorlar. Benim popüler olma kaygım filan yok ki! Kur’an’dan bir ayet okumuşsam bu beni onore eder, Kur’an’ı ben alçaltıp yüceltemem. Bin cümleyi bir araya getirsem o cümleyi kuramam.

‘Bu akşam ölürüm’ şarkısında satanistlikle suçlanmıştın. ‘Ahir Zaman’da okuduğun ayetlerden dolayı şeriatçılıkla suçlanabilirsin?

(Gülüşmeler) Yeni değil bu. Komünist de dediler, satanist de. Şimdi şeriatçı derlerse şaşırmam; ama anlamını sorarım yani sorana. Sorulardan önce yaratıldı cevaplar.

Her soruya bir cevabın var mı hayatında?

Benim de var acabalarım. Vasatın altında yaşarsam ne olacağımı düşünmedim değil. Mevlânâ gibi yaşamalı, Diyojen gibi olmalı hayatta.

Yunus Emre’nin, ‘Kahrın da hoş lütfun da hoş’ şiirini de şarkı yapmışsınız. Tasavvufa doğru bir açılım mı var?

Bunu ilk kez duyunca aldım ve şarkıya koydum, Farkında olmadan aldım, tasavvuf okumadım. Nerede durduğumu bilmiyorum. Ne kadar etkilendiğimize bakılırsa içimizde bir şeyler var demek ki? Şıkıdım şukudum, çakkıdı çakkıdı bana komik geliyor, üstten bakıyorum artık.

Öyleyse “Ol mâhiler ki derya içredir deryayı bilmezler” haline uyuyorsunuz?

Oraya çıksak da, orada olsak da farkında değilim. Bu kaçıncı rüyamız bilmem ben. Şu an konuşurken hangi rüyadayım onu da bilmiyorum. Ama bu rüyanın içinde dururken bir üstteki rüyadan bakmayı başarabiliyorum. Sanırım durduğum yerin ismini koymadım. Kaybecek hiçbir şeyim yok. Bu dünya inananlar için cehennem, inanmayanlar için cennettir.

Allah’ın daha çok lütfuyla mı yoksa kahır tecellisiyle mi karşılaştınız hayatınız boyunca?

Lütfuyla… Çünkü kahrını alabilecek kadar O’na bağlı ve acı çekecek kadar inanan biri olmadım dürüst söylersem. Eksik tarafım çok.

Canlı konserde bu şarkıya besmele çekip ayet okuyarak mı başlayacaksınız?

Bunu hiç düşünmedim. Zannetmiyorum ama. Albüm bir proje, sahne farklı bir şey.
Karpuz boşaltıp doldurma da uzman

* Ulusal TV ‘lerden ciddi ambargo yiyorum. Nedeni, sosyal konulara eğilmem.

* Piyano ve gitar çalıyorum. İlkin ‘Alaylıyım’ demiştim ama konservatuvar okudum, kimseye söylemedim bunu.

* Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses ve Orhan Gencebay’ı dinlerim.

* Çok iyi karpuz boşaltıp doldururum. Bu konuda uzmanım.

* Babam yaptığım işe ilk zamanlar çok karşıydı. Gece uyurken gelip uzun saçlarımı bile kesmeye kalktı.

* Formlarda satanistler beni sahipleniyor. Kimi uyarayım abi


H.SALİH ZENGİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir