Kene Biyolojik Silah

Kırımlı Op. Dr. Fatih Karayandı, kenenin yol açtığı ölümcül hastalığın ilk kez 1944 yılında Kırımı işgal eden Rus askerlerle getirdikleri Ukraynalı tarım işçileri arasında görüldüğünü, hastalığın ‘biyolojik silah olarak kullanıldığını iddia etti.

Kırım Türkü olduğunu ifade eden Op. Dr. Fatih Karayandı, hastalığın ilk kez, 1944 yılında, Kırım’da ortaya çıktığını belirtti. Karayandı, şöyle konuştu: ‘’Rus askerlerinin, bölgedeki yaklaşık 400 bin Türk’ü sürgüne göndermesinin ardından, tarım alanlarını işlemeleri için Ukrayna’dan13 bin 800 kişi getirildi. Hastalık da ilk kez bu işçilerle onlara yardım eden Rus askerleri arasında görüldü.’’


Hastalığın günümüzde ‘’biyolojik savaş ajanı’’ olarak kullanıldığını belirten Karayandı, ‘’Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin ‘Kimyasal ve Biyolojik Terörizm’ konulu raporunda da bu belirtilmektedir. Görülen vakaların bu kapsamda değerlendirilmesi için yeterli kanıt olmasa da vakalardaki artış, insan müdahalesi kuşkusu yaratmaktadır’’ dedi.


KUŞ GRİBİNDEN RİSKLİ


Karayandı, kuş gribinden daha tehlikeli olduğunu belirttiği hastalık nedeniyle Türkiye’de bugüne kadar 735 vaka ve 36 ölüm olayı görüldüğünü, konunun önemsenmesi gerektiğini ortaya koyduğunu söyledi. Karayandı, vatandaşın hastalık konusunda detaylı bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir