KEY NUMARALARI BAŞINIZI AĞRITABİLİR

Resmi Gazete’nin internette yayımladığı KEY ödemeleri listesi, 8.5 milyon kişinin TC Kimlik Numarası ve Sosyal Güvenlik Numarası’nı açığa çıkardı. Bilişim suçları yetkilileri kötü niyetli kişilerin bu bilgileri kullanmasından endişe ediyor.

Geçen ay çalışan insanlarımızın yakında takip ettiği KEY (Kamu Edindirme Yardımı) ödemelerinde kimi az ücret aldıgı için üzüldü kimi ise beklediğinden daha fazla ücret aldıgı için sevindi.Ama sevinenler arasında çok farklı kesimlerde vardı. 8,5 milyon çalışanın TC kimlik numaraları Resmi gazete’de yayınlanması ile birçok kişi Türkiye’de çalışan 8,5 milyon kişinin listesini tek adımda ele geçirdi.
Konut Edindirme Yardimi (KEY) ödemelerinden dolayı 8.5 milyon kişinin TC Kimlik Numarası ile birlikte Sosyal Güvenlik Numarası (SSK, Bagkur ve Emekli Sandığı) bilgilerinin Resmi Gazete yoluyla internette yayımlanması, bilgi güvenligi açısından önemli sorunları da yakın zamanda beraberinde getirecek.
TC KİMLİK NUMARALARIMIZ İLGİSİZ KİŞİLERİN ELİNDE
Bu açıklama sonrasında medyada bir tartışma yaşanmıştı. Hatırlamayanlar için tekrar etmekte fayda var. 8,5 milyon çalışan insanın bu listede hem TC kimlik no su hemde Sosyal kimlik numaraları yayınlanmıştı. Bu bir riskti.Ve devletin resmi mercileri bu listeleri yayınlamaktan sakınca görmediği için bu bilgilerin peşine düşen insanların işleri kolaylaşmıştı.Peki burada devlet yanlış mı yaptı? Devletin resmi mercileri bu durumu açıklarken şunu demişti. ‘Bu bilgileri biz zaten resmi gazete’de yayınladık. Arayan oradanda gidip alabilirdi’ Fakat bu bilgiler kısa zamanda internet haber sitelerinde ve paylaşım istelerine düşmesi sonrası herşey adeta ortaya saçılmıştı.
TEK NUMARA İLE E-DEVLET
1970’li yıllarda başlayan ve adeta bir yılan hikayesine dönen Mernis projesi ile artık Türkiye e-devlet teknolojisine geçmiş durumda. Bunun içinde bir vatandaşın TC kimlik numarasına ihtiyac var. TC kimlik numarası ile eger kişi nerelere başvuracagını biliyorsa kişi hakkında istediği bilgilere ulaşmasında bir mahsur kalmıyor.
Ad-soyad bilgilerinin yanı sıra kimlik ve sosyal güvenlik bilgilerinin de açıklanması, bu bilgilerin kullanılarak ilgili kişiler hakkında yine e-devlet uygulamaları aracılığıyla daha fazla bilgi toplanmasının önünü açabilir.
1-O kişinin nerede çalıştıgını
2-Ne kadar maaş aldıgını
3-Hangi nüfusa kayıtlı oldugu
4-Hangi vergi numarası oldugu
5-Hangi sınavda kaç puan aldıgı
6-Hangi şirkette çalıştığı
TC kimlik nosu ile her an ögrenmek mümkün.
Bilgisayar korsanlarının (hacker) böylesine önemli kişisel bilgilere tek kaynaktan ulaşabiliyor olması, Türkiye’deki e-devlet çalışmaları açısından ciddi sorun oluşturmakta.
SINAV SONUCU VE MAAŞ BİLGİSİ
Türkiye’de internet üzerinden işlem yapmak için TC kimlik numarası adeta “anahtar” konumunda. Sigorta numarası ve vatandaşlık numarasından yola çıkarak kişilerin maaşının, son çalıştığı kurumun, saglık bilgilerinin, dogum yeri, anne-baba adı, kızlık soyadı gibi verilerin hatta ikamet ettigi yerin bile bulunabilmesi mümkün. Bütün bu bilgileri banka formları doldururken ya da telefon bankacılığında kullanma tehlikeside bulunuyor. Kamudaki birçok bakanlıkta şifre olarak TC kimlik nosunu aldıgı bölümler bulunması olayı dahada tehlikeli bir hale sokuyor. Saglık Bakanlığı, Milli Egitim Bakanlığı gibi kurumların personel bilgi sistemlerine de kimlik no ile erişilen bilgilerin girilmesi sonucu ulaşılabiliyor. Bunun dışında çoğu bankalar sadece kimlik numarası ile müşterileri hakkında istihbarat çalışması yaptığı biliniyor. İstihbarat çalışması yapanlar sadece bankalar değil. Hırsızlar, dolandırıcılar, terör örgütleri vb. bir çok suç odağı kişilerin kimlik bilgileriyle ilgileniyorlar. Toplumsal güvenliğin sağlanması ve mahremiyetin korunması için kişilerin istekleri dışında haklarında güvenlik ve istihbarat çalışması yapabilecek tek kuruluşun -hukuk sınırları içinde kalmak kaydıyla- güvenlik güçleri olması gerekirken bu numaralar ile Adı ve Soyadınızı bilen her kişi sizin hakkınızda mahrem bilgilere rahatça ulaşabiliyor. İşte asıl tehlikede burada….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir