Kılıçdaroğlu ve Parvus Efendi!

Başbakan Erdoğan, AK Parti Kongresi’nde Türkiye mozaiğini anlatan konuşmasında bazı isimler sıralamıştı. Basının “bilge adam” olarak pohpohladığı Kemal Kılıçdaroğlu da boş durmadı. Bu listeye yeni isimler ekledi. Eklediği diğer isimler de tartışılabilir. Ama bunlardan biri var ki, Kılıçdaroğlu’nun karizmasını fena çizdirdi. Meğerse Kılıçdaroğlu’nun övünerek listesine aldığı ‘Parvus Efendi’ silah taciri ve ne hızlı bir ajanmış..


Kılıçdaroğlu’nun ‘Bizim değerimiz’ dediği Parvus Efendi, Marksist teorisyen olarak Sovyet devrimi için çalıştı ama hayatı boyunca Alman ajanı olarak tanındı. İttihat ve Terakkinin akıl babalarından biri aynı zamanda. Parvus Efendi’sinin gerçek adı Alexander Israel’dir . Rusya’da İsrael Lazarevich Gelfand adıyla 1867’de doğdu. 1924’te Berlin’de Alexander Parvus olarak öldü. ‘Parvus Efendi’nin hayatı kadar ismi de karışık. Başka kayıtlarda ise Alexander Helphand olarak geçiyor.


1867’de Rusya’da Yahudi anne babanın çocuğu olarak doğdu. 19 yaşında İsviçre’ye gitti. Marksizmle burada tanıştı. Devrimciliğe ilk olarak 1905 yılında Rus devriminin liderlerinden biri olarak başladı. Bu dönemde sonradan Troçkistleirn benimseyeceği “sürekli devrim” modelini geliştirdi. Ancak Maksim Gorki’nin kitaplarını telif hakkı vermeden izinsiz yayımladığı için bu çevrelerden dışlandı.


1910’da Türkiye’ye gelir. 1908 devrimi (2. meşrutiyet) sonrası ittihat terakki’nin iktisat politikasını belirleyen kişilerden biri olur. Sonraları “milli iktisat” adını alacak ve Cumhuriyet döneminde de kısmen uygulanacak tezlerin kurucusudur. 1. dünya savaşına kadar Türkiye’de yaşar. Osmanlı’nın savaşa girilmesinde kısmen etkili olur.


Lenin ve Zinovyev’in trenle Rusya’ya gizlice girmelerini sağlar. Lenin’in 1917’de Bolşevik devrimini başlatmasına maddi destek ve silah verir. Paris’teki Rus devrimcilere Avusturya istihbaratı adına para dağıtır. Devrim başarıya ulaşınca Rusya’ya dönmek ister ama Lenin yeni bir devrim yapacağı korkusuyla girmesine izin vermez. Fakat çok ilginçtir ki, sonraları oğlu Rusya’ya girecek ve dışişleri bakanı olacaktır.


Rus yanlısı olmakla birlikte hayatı boyunca ‘Alman ajanı’ olarak tanındı. Engin Ardıç’ın deyimiyle, “O dönemin Alman gizli servisi tarafından “sosyalist rolü oynamakla” görevlendirilmiştir, hani bizim Mahir Kaynak gibi…” Almanya’ya angaje olmuş İttihat ve Terakki büyüklerine akıl öğretmekle görevliydi. Savaşı kazanırsak bir Alman sömürgesi haline gelecek olan Türkiye’yi buna hazırlayacaktı… Özellikle, İttihatçılar’ın “Turancılık” ideolojisini iyice körükledi… İttihatçılar Parvus Efendi’yi, hep el üstünde tuttular.


Balkan Savaşı öncesi İstanbul’a gelerek Osmanlı’ya silah sattı. Jöntürkler’e siyasi ve mali danışman oldu. Türk Yurdu dergisinde yazılar yazdı. Ama Türkçe değil Fransızca yazmış ve konuşmuştur. Nasıl bir Türkçü ve Turancı ise!?


Toplumsal dönüşüm anlarının hemen öncesinde ya da sonrasında Almanya, Rusya ve Osmanlı İmparatorluğu’nda bulunmuştur. Devrimler ve savaşlar üzerine yaptığı spekülasyonlarla dünyanın en zengin insanlarından biri olarak öldü.


Parvus Efendi, aynı zamanda Kemal Tahir’in romanlarında, özellikle Yorgun Savaşçı’da da “Carlos Çorbacı” olarak geçmektedir. .


Kılıçdaroğlu, basit bir internet araştırması yapsaydı bu bilgilere kolayca ulaşabilirdi. Ama öyle anlaşılıyor ki, CHP liler gelişen teknoloji ile pek barışık değiller. Nitekim bir süre önce Önder Sav da cep telefonunu kapatmayı beceremediği için odasında yaptığı özel konuşmaların hepsi gazetelere yansımıştı. Ne demişler, akıl yaşta değil baştadır. İyi ki halkımız bu kafaları iktidara getirmiyor. Yüzyıl önce yaşamış kişileri ve olayları anlamaktan aciz bir zihniyet, günümüz dünyasını nasıl anlayacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir