Kılınç Paşa: 150 Bin Doları Nereden Bulduysam Buldum

Müteahhitten aldığı 150 bin dolar borcunu ödeyen eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç, bu parayı nereden bulduğunu açıklamadı.

Özel Kuvvetler Komutanlığı davasında tutuklu olarak yargılanmakta olan Müteahhit Ali Osman Özmen’den 2000 yılında aldığı 150 bin dolar borcunu geçen Perşembe günü ödeyen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) eski Genel Sekreteri Tuncer Kılınç, 150 bin doları nereden bulduğunu açıklamadı.

Kılınç, ‘Bir ben mi kaldım, parasının kaynağı araştırılacak?’ diye tepki gösterirken, ‘Kim, niye gündeme getiriyor. Gündeme getirmeyin. Bunlar özel şeyler. Kime ne nereden bulduysam? Bir şekilde buldum ve ödedim. Kimse merak da etmesin.’

YEĞENİMDEN ALACAĞIM DEMİŞTİ:

Mahkemede Özmen’in, ‘Borç verdim’ ifadesi üzerine, borç aldığını doğrulayan Kılınç, ‘Konu bu şekilde gündeme gelince, yeğenimden alıp ödeyeceğim’ demişti. Kuvvetler Komutanlığı’nın Gölbaşı Oğulbey Tesisleri inşaatında 118.6 trilyon liralık yolsuzluk yapıldığı savıyla süren davanın Cuma günkü duruşmasında, Mahkeme Hakimi Yarbay Aykanat Kaçmaz, Kılınç’ın 150 bin dolarlık borcunu Özmen’e ödemek için dilekçe verdiğini, ardından da parayı Özmen’in banka hesabına havale ettiğini bildirmişti. Kaçmaz, havaleye ilişkin makbuz ile bu 150 bin dolara tedbir konulduğuna ilişkin evrakların mahkeme dosyasına girdiğini açıklamıştı.

MAL BEYANINDA GÖSTERECEK:

Oğulbey Askeri Tesis İhalesi’nde yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle yargılanan müteahhit Ali Osman Özmen, 6 Ocak 2005 tarihinde mahkemede verdiği ifadede şu iddiada bulunmuştu: ‘Emekli Orgeneral Tuncer Kılıç’ın emekli olmasına yakın bir dönemde ziyaretine gittim. Kendisine abi de derim. Kılıç, Çayyolu’nda bulunan evini satamadığını ancak ev almak istediğini söyleyerek bana ’Evi ya sen al, ya da satılmasına aracılık et’ dedi. Ben buna yanaşmadım, o da benden 50 bin dolar borç istedi. Ben de kendisine 150 bin dolar borç verdim. Kılıç’ın yanında çalışan Yarbay’ın şahitliğinde tutanak tutuldu, imzalar atıldı ve parayı kendisine verdim. Kendisi bu parayı mal beyanında da göstereceğini söyledi.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir