Kimlik Bilgilerimizin Çalınması Neyin Habercisi

Türkiye’nin ilk tescilli ‘hacker’ı Tamer Şahin: Kimlik numarasıyla Başbakan’ı bile kefil yapabilirsiniz

Devletin resmi kurumlarının sisteminden 70 milyon vatandaşın kimlik bilgisinin çalındığı gerçeğinin ortaya çıkmasının ardından “sanal tehlike”nin boyutları tekrar tartışma konusu oldu. Bu bilgilerle Başbakanı kendinize kefil bile yapabileceğimizi belirten Türkiye’nin ilk tescilli ‘hacker’ı Tamer Şahin, “Her sistemin açıkları vardır. Başkan Obama’nın bilgisayarına bile girebilirim” dedi.

Türkiye’de 70 milyon vatanda∫ın kimlik bilgilerini devletin sisteminden çaldıktan sonra programa dönüştürüp satan çetenin ortaya çıkartılmasının ardından, sanal tehlike tartışmaları yeniden ba∫ladı. Devletin “güvenli” diyerek vatandaşların özel bilgilerini sakladığı sitemlere elini kolunu sallaya sallaya giren ve bilgileri kolayca elde eden bilgisayar korsanlarının “delileri karatma ihtimali yok” denilerek serbest bırakılması ise, tartışmaları daha farklı bir boyuta getirdi. Dünyaya nam salmış hackerlar ve sistem güvenlik uzmanları güvenlik uzmanları tek bir noktada birleşti; “Devletin güvenlik sistemleri çok zayıf. Önlenmezse bir facia yaşanabilir.”

Savaş bile çıkartılabilir


Gittikçe büyüyen tehlike ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye’nin ilk tescilli hackeri Tamer Şahin, tehlikenin boyutlarının ülkeleri savaşa bile sokabilecek durumda olduğunu söylüyor. Henüz 18 yaşındayken o dönemki Türkiye’nin en büyük internet servis sağlayıcısı Superonline’ın sistemine giren Şahin, ülkede hackerlık saçlamasıyla yargılanan ilk kişi. Osmanlı Bankası’nın sisteminde delik açan ve “kesinlikle girilemez” denilen Microsoft’un sistemlerine girebilmeyi başarmış ve dünyaya nam salmış bir hacker. Üstelik Şahin Bill Gates’in maillerine bile ulaşıp bunları internetten yayınlamış.

Kapı kapı dolaşıp satıyorlar


70 milyonun kimlik, adres ve telefon bilgilerini çalarak bunları avukatlara satan çeteyi değerlendiren Şahin, “Sistemlere sızıp elde ettikleri bu bilgileri bir program altında toplamışlar. Bunlar kapı kapı dolaşan ve bu bilgileri satan insanlar. Bunu bu kadar aleni yapıyorlar. İşin komik tarafı avukatların ‘Biz bilmiyorduk bunun yasal olmadığını ’ demeleri”dedi.

Skandal numarada

Birçok kişi tarafından beyaz hacker olarak adlandırılan Şahin, “Türkiye’de şu anda 140 milyon adet TC kimlik numarası var. Bunların içerisinde 1904 yılından bu yana doğan, vefat eden ve vatandaşlığa geçen insanların numaraları var. Bu 11 numaranın ilk 9 hanesi vatandaşlık numarası olarak geçiyor. Son 2 hanesi ise sağlama no Ö Bu sağlama nosunun ne olduğu ise gizli, algoritması açıklanmıyor. Çok ilginçtir ki bu son 2 numaranın ne olduğunu sadece bu projeyi yürüten ticari firmadaki bir yetkili biliyor. Bunu bir devlet yetkilisi bilmiyor. Buda ayrı bir güvenlik zaafı. Bu algoritmayı öğrenen kişi istediği şekilde TC kimlik numarası üretebilir. Bunu bilen kişi istediği ilçede, istediği köyde istediği mezrada aslında var olmayan bir insan yaratabilir. TC kimlik numarası basit bir numara değil. Siz okuyamıyorsunuz ama sizin bütün bilgileriniz o 11 numara üzerinde gizleniyor” diye konuştu.

Hayatlar tehlikeye girebilir


Çetenin satışa sunduğu bilgilerin çok hafife alındığını belirten Tamer Şahin, “Bu bilgiler ile göz önünde bulunan bir takım insanların bulunduğu yerler ortaya çıkartılabilir. Devlet erkanının hangi bölgelerde oturdukları belki bir savaş halinde bu kişilere yapılabilecek saldırılar planlanabilir. Çünkü bakanlar Kurulu’ndaki insanların hangi bölgelerde oturduklarını belirleyip bir saldırı planı yapabilirsiniz. Bu bilgiler arasında Başbakanın ve Genelkurmay Başkanı’nın da bilgileri var. Bu bilgilere erişilmesi bu insanların hayatlarını tehlikeye atıyor. Hem onların hem ailelerinin yaşamlarını tehlikeye atıyor” dedi.

Bankacılık işlemleri yaparsınız


Devlet sitelerinden sızdırılan bilgiler ile ilgili konuşan Şahin, “Bu bilgilerle resmi kurumların başındaki birçok insan bir takım anlaşmalarda da taraf olarak gösterilebilir. Yani siz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı bankadan kredi alırken kendinize kefil gösterebilirsiniz. Bu bilgilerle kredi kartı ve cep telefonu alınabilir. Çünkü bazı prosedürler iyice otomatize edilmiş durumda. Başbakan çok spot bir isim ama buna benzer birçok isim için bu işlem uygulanabilir” dedi.

Heronlar kontrol edilebilir


Şahin ulusal güvenlik tehlikeleriyle ilgili de şunları söylüyor “Artık öyle bir geleceğe doğru ilerliyoruz ki artık topla, tüfekle olmuyor savaşlar. Tamamen bilgisayarla ve internet üzerinden yapılıyor. Biliyorsunuz terör operasyonlarında insansız hava araçları kullanıyoruz. Bu araçlara ait dijital bilgilerin internette yayınladığını düşünün. Teröristlerin bu bilgiler doğrultusunda bir sistem geliştirip bu araçları kontrol ettiğini düşünün. Heron’larla ilgili veriler elde edilebilir. Sonuçta bu cihazlar belirli bir frekans üzerinden çalışıyorlar ve bu frekans çözülürse kontrol etmek mümkün ”

Obama’ya ulaşabilirim


“Ben de bunu yapabilecek kapasitedeyim. Genelkurmay’ın, Başbakan’ın, Amerikan Ordusu’nun ve Başkan Obama’nın sistemlerine bile girebilirim diye düşünüyorum. Ben Bill Gates ’in bilgisayarına girdim. Dünyada kullanulan bilgisayarların yüzde 98’inin işletim sistemini yazmış. Onun bilgisayarına girebiliyorsam elbette ki Amerikan Ordusu’nun bilgisayarına da girebilirim. Tabi bunlar devlet sırları olduğu için ülkeler arasında büyük sıkıntı yaratır ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir