Komutan Emriyle Mitinge Gitmisler

TSK mensubu bir kisi, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği ihbar mektubunda Cumhuriyet Mitingleri’ne komutan emri ile askerlerin de katıldığını iddia etti.

Besiktas’taki Ağır Ceza Mahkemesi Savcılığı’na gönderilen bir ihbar mektubu adliyeye bomba gibi düstü. İhbar mektubunda Cumhuriyet Mitingleri’ne, 1. Ordu Komutanlığı bünyesinde görev yapan bazı komutanların emriyle askeri personelin aileleri ile katıldığını ihbar ediyor, tespit ettirilen görüntülerle askeri personelin yasak olan bu eylemlerinin cezalandırılması isteniyor.

FOTOĞRAFLARLA BELGELENMİŞ

Gönderilen ihbar mektubunda, mitinge katıldığı ileri sürülen personel tek tek fotoğraflanarak görev yaptıkları birimler de ayrıntıları ile belirtiliyor. Gazeteport’un haberine göre, İstanbul’da yapılan Cumhuriyet Mitingi’nden birkaç gün sonra Besiktas’ta bulunan İstanbul Cumhuriyet Bassavcılığı’na gelen bir ihbar mektubu ve fotoğraflar bütün savcıları sasırttı.

Eª VE ÇOCUKLARINIZLA KATILIN

Gönderilen ihbar mektubunda kendisinin de askeri yetkili olduğunu belirten bir kisi, İstanbul 1. Ordu Komutanlığı’nda görev yapan bazı subayların sürekli olarak politika konusup, askeri görevlerinin dısına tastıklarını, Cumhuriyet’in tehlikede olduğunu belirterek düzenlenen Cumhuriyet Mitingleri’ne esleri ve çocukları ile birlikte katıldıklarını ve emrindekilere de katılmalarını zorunlu tuttuklarını, kendisinin bu konuyu üstleri ile konusmak yerine savcılığa suç duyurusunda bulunmayı daha uygun bulduğunu iddia etti. İhbar mektubunda bu mitinglere katılan askeri personelin adlarını, Çağlayan’da çekilen fotoğraflar üzerinde tek tek yazan ihbarcı, askeri personelin TSK İç Hizmet Kanunu’nu ve Askeri Ceza Kanunu’nun 148. maddesini ihlal ettiğini belirtiyor ve mitinge katılanların 1 aydan 5 yıla kadar cezası olduğunu ayrıca ihbar ediyordu.

BELGELER EMNİYET’E GİTTİ

TSK İç Hizmet ve Askeri Ceza Kanunu’na göre, askerler derneklere üye olamaz, siyasi içerikli toplantı ve mitinge katılamaz. Bu maddeye uymayanlarsa, 1 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu ihbar mektubunu isleme koyan Ağır Ceza Mahkemesi Bassavcılığı, olayın sorusturularak mitinge katılan kisilerin gerçek olup olmadıklarını belirlenmesi için ihbar mektubu ve gönderilen fotoğrafları İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdi.

ݪTE O İHBAR MEKTUBU…

Sayın Yetkililer, Pasamızın, ’Yürüyüslerin arkasında benim arkadaslarım, subaylar, emekliler ve esleri var..’ sözünü görünce bu mektubu size de göndermek istedim. Ben İstanbul’da görev yapan TSK mensubu bir personelim. Sayın Yetkililer, İstanbul 1. Ordu’da görevli bulunan P.Yb. B. A. 27 Nisan Cuma aksamı yemekten sonra emrindeki bütün personele 28 Nisan Cumartesi günü Çağlayan’da düzenlenecek mitinge katılmaları için emir vermistir. Sabah saat 09.30 da Sisli Burgerking önünde toplanmalarını ve yoklama alacağını belirtmistir. Yemekten erken çıkan ve veya yemeğe gelmemis personeli arattırarak emrini ilettirmistir. Bu emir sonucunda askeri personelden birçoğu mitinge katılmıstır. Katılmayanlar hakkında islem yapacağını söylese de daha sonra bu kararından bazı endiºeler taºıdığından dolayı vazgeçmistir. Ayrıca sempatik kanalları kullanarak yan birliklerden ve İstanbul garnizonundaki baska birliklerden de birçok kimsenin mitinge katılmasını sağlamıstır. Mitinge katılan benim bildiğim askeri personelin isimleri altta, mitingteki görüntüleri ise asağıdadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir