Konya bayram yerine döndü

Büyük İslam mutasavvıfı Mevlânâ Celaleddin Rumi’nin 733. Vuslat Yıldönümü etkinlikleri dün binlerce kişinin katılımıyla başladı.

Kültürel etkinliklerle Konya adeta bayram yerine döndü. Mevlânâ Müzesi’nin girişinde uzun kuyruklar oluşurken, değişik dil, din ve ırktan on binlerce insan, Mevlânâ’nın hoşgörü şemsiyesi altında buluştu. Şeb-i Arus törenleri sebebiyle günler öncesinden ildeki tüm oteller doldu; yeni konaklama yerleri ise art arda açılıyor. Törenlere gelemeyen dünyanın dört bir yanındaki Mevlânâ severler de, internet, gazete ve dergiler aracılığıyla fikirlerine ulaşmaya çalışıyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yoğun ilgi ve ziyaretçi sayısındaki artış sebebiyle yeni düzenlemelere gittiklerini vurguladı. Şeb-i Arus törenlerinin dünyadaki en önemli kültür etkinliklerinden birini oluşturduğuna dikkat çeken Akyürek’in verdiği bilgilere göre, törenlere Koreli, Japon, İngiliz, Alman, İtalyan ve Avustralyalılar büyük ilgi gösteriyor.


Önceki senelerde Mevlana etkinliklerinin 7 gün olarak düzenlendiğini de hatırlatan Akyürek şu bilgileri veriyor: “İlk defa geçen yıl yoğun ilgi nedeniyle 10 güne çıkarılmıştı. Ama yine yeterli olmadı, ilk defa bu yıl 17 gün düzenlendi. Daha önceleri 10-15 bin kişinin izleme olanağı bulduğu törenleri, 70 bin kişiyi aşan bir izleyici kitlesine kavuştu.”


Şeb-i Arus törenlerinin koordinasyonunu esas olarak Kültür Bakanlığı yapıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Mevlânâ Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği törenlerin temelini, sema gösterileri oluşturuyor. Bu arada Konya adeta bir kültür bayramı yaşıyor. İlde 6 tane sergi açıldı. Mevlânâ Müzesi’nde Konya İl Kültür Müdürlüğü salonlarında, paneller ve sempozyumlar düzenleniyor. Törenlere yurtdışından da büyük katılım olduğunu dile getiren Başkan Akyürek, Konya’ya özellikle başta Kore, Japonya sonra sırasıyla İngiltere, Almanya, İtalya ve Avustralya’dan bile gelenlerin olduğunu aktarıyor.


Akyürek, “Bu ilginin nedenini Hz. Mevlânâ’nın temsil ettiği sevgi, kardeşlik, barış geleneğimizi inancımızdan alan bakış açısının büyük bir boşluğa hitap etmesi olarak görüyorum.” Dünyada Mevlânâ’ya ilginin gittikçe arttığı vurgulayan Akyürek, şöyle devam etti: “Hz. Mevlânâ en çok satan şairler sıralamasında en önlerde yer alıyor. Dünyanın her yerinde büyük bir ilgi var. Bu bir arayışa da tekâbül ediyor. Hz. Mevlânâ sadece Konya’nın bir değeri değil ya da ülkemizin; adeta insanlığın övünebileceği, gurur duyabileceği ve hep birlikte istifade edebileceği insanlığın büyük bir değeri. Çünkü doğumunun 800. yılına giriyoruz. 800 sene önce seslendirdiği bakış açısı Avrupa ortaçağını ve dünyanın değişik bölgelerindeki konumu düşünürsek, “Bir canım, belki 100 bin bedenim var. Seni inciten beni de incitir.” diye bir ifadeyle yaklaşımı 800 sene sonra bile yankı buluyor bu çok dikkat çekici.”

Hakk’a kavuştuğu günü ’düğün gecesi’ olarak görüyordu


Mevlânâ’nın 733. Vuslat Yıldönümü etkinliklerinin son günü olan Şeb-i Arus töreni yoğun katılımla gerçekleşti. Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve ilginin üst düzeyde olduğu törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Devlet bakanları Nimet Çubukçu ve Mehmet Aydın, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu ile bazı ülkelerin Ankara büyükelçileri katıldı. Televizyon kanallarının canlı yayınladığı tören, sanatçı Ahmet Özhan’ın konseriyle başladı. Program Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun sunduğu sema gösterisiyle sürdü. Gösteri, başta Başbakan olmak üzere davetliler tarafından büyük ilgiyle izlendi. Törene katılanlara, il kültür müdürlüğü tarafından hazırlanan ve içinde Konya ve Mevlânâ ile ilgili kitap ve CD’lerin bulunduğu çanta ve Mevlânâ şekeri ikram edildi. Polis, törenden yaklaşık bir saat önce salonu boşaltarak, 15 dakika boyunca köpeklerle arama yaptı. Tören öncesi Mevlana Müzesi’ne yapılan duaya ise yerli ve yabancı binlerce kişi iştirak etti. Müzede zaman zaman izdiham oluştu. Büyük İslam alimi Mevlânâ, 17 Aralık 1273’te vefat etmişti. Mevlânâ, ölüp Hakk’a kavuştuğu günü ’Şeb-i Arus’ yani ’düğün günü’ olarak nitelendirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir