KONYA’DAKİ ORMAN PROJESİ DESTEK BEKLİYOR

Konya, verimli ovalarıyla ülkemizin tahıl ambarıydı bir zamanlar…Ancak kuraklığın en çok etkilediği illerimizin başında geliyor. Önlem alınmazsa hızla çölleşmeye doğru gidiyor.

Konya’nın yetiştirdiği büyük düşünce adamı Hz. Mevlana diyor ki: “İyilerin tembelliği, kötülerin hakimiyetini hazırlar”. O halde herkesin sorumluluğu var.

Mevlana diyarında yaşayan bir emekli öğretmen Rahim Demirbaş’ın çalışmalarını daha önce bu sütunda duyurmuştuk . Rahim bey yılmadan çalışmalarına devam etmiş ve bir kere daha bizi bilgilendirmek amacıyla bir mektup yazmış.

“Yaptığım orman çalışmasını daha önce köşenizde ilk olarak ele alıp ilgilenmiştiniz. Bana yardımcı olabileceğinize inanıyorum. Onun için size durumumu anlatmak istiyorum. Bizim ülkemizde Japonya’dan çok dolar milyarderi varmış. Eğer bu insanlar istese benim arzum onlar için çim karnında bir noktadır.” diyor ve devam ediyor:

“Ülkemizin kuş uçmaz kervan geçmez, sam yellerinin estiği, erozyonun had safhada olduğu en kurak bölgesinde orman oluşturmam için Allah arzu ve imkan verdi. Tek sıkıntım vardı o da su. Biliyorsunuz dünya ısınıyor. Göller kuruyor, topraklarımız çölleşiyor. Binlerce yıllık ata yadigarı ormanlarımız kasten veya vurdum duymazlıktan yakılıyor veya yağmalanıyor. Kalkınma çabası içerisinde olan fakir devletim büyük masraflar yaparak bu yangınları durdurmak ve yanan ormanların yerine yenisini dikmek için uğraşmak zorunda kalıyor. Ben devletime hiç yük olmadan 9 yıldır ülkemizin bu kurak ve çölleşme ile karşı karşıya olan bölgesinde bir orman oluşturuyorum.On bini aşkın ağaç diktim.”

Tek başına bir orman kurmayı başarmış başarmasına ama susuzluktan fidanlar kurumaya başlamış. Bunları tankerle sulamaya çalışmıış. Fakat taşıma suyla değirmen dönmediği gibi orman da sulanamıyor. Rahim Bey buna da bir çare düşünmüş ve bir havuz yapmış. Bundan sonrası için sadece 2,5 km boruya ihtiyacı var. Bu konuda kendisine destek verecek yetkililere ve işadamalarına sesleniyor. Üstelik bunun karşılığını da ödeyecek. Sadece kolaylık istiyor. Rahim Demirbaş’ın tek isteği var: “Benim problemimi 2,5 km beşlik (125 lik) ana boru çözecek. Bu boruları bana şimdi temin eden olursa makul bir zaman içerisinde bedelini geriye ödeyebilirim. Konya Ereğlisi Kaymakamlığından veya Ereğli Orman fidanlığı Müdürlüğünden bu çalışmamı araştırabilirsiniz.”

Çölleşen verimli arazilere hepimiz üzülüyoruz, fakat üzülmek meseleyi çözmüyor. Bu konuda herkes elinden geleni yapmalı. Rahim Demirbaş da emekli bir öğretmen olarak gücünün yettiği kadar hizmet yapmış.Ve zorlandığı bir noktada küçük bir destek bekliyor. Benim elimden gelen de bunu ilgililere duyurmak. Ötesi size kalmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir