KOŞUN KOŞUN AMA NEREYE?

Kıymetli okuyucularımız,
Milletçe sanırım koşmayı çok seviyoruz değil mi? Marketlerde indirim var koş, mağazalarda indirim var koş….Sanki bedava zannedersiniz) …Neyse efendim alışveriş yapılsın ona karşı değiliz, ihtiyaçsa tabii alınacak. İhtiyaçsa tabii koşulacak….Ama geçenlerde hem Fatih’de hem de K.Mustafa Paşa’da bir markete girdim ismini vermiyorum bildiğiniz bir market…Baktım girişte içki satıyor…Allah Allah peki bu markette daha önce böyle bir şey yoktu…Meğersem kazın ayağı öyle değilmiş efendim benim baktığım başka bir şubesiymiş ve orada da içki yok çünkü okul ve cami yakınlarında olursa içki satmıyorlarmış….

Şimdi bu yazıyı okuyanlar diyeceklerdir yine mi aynı mesele, içkili yerlerden alışveriş yapmayın… Şöyle olur böyle olur… Yok canım durun hele sabredin ben öyle demeyeceğim siz bilirsiniz herkes istediği yerden alışverişini yapar, içkili, içkisiz… Ben sadece küçük birer hatırlatma yapıp bu haftaki yazıma geçeceğim… Kuran-Kerim’de Tevbe Suresinde geçer “…Sadıklarla birlikte olun …”diye..Yani Allah CC diyor ki..Doğrularla birlikte olun, Allah’ın dostlarına yakın olun, onlar gibi olmaya çalışın…Kısaca demircinin yanına giden ya isinden ya dumanından etkilenir. Esans satanın yanına giden de güzel kokulardan etkilenir. Bir yere toplantıya gidiyorsunuz bakıyorsunuz sigara içiliyor veya içilmiş eve geliyorsunuz hanım soruyor –Aa sen sigara içmezdin bu sigara kokusu ne hemen üstünü değiştir… İşte nereye yakın olursanız kokusuyla veya etkisiyle kendisini sizin üzerinizde hemen gösteriyor.
Birde Maide Suresinin 2.ayeti var. …. İyilik ve takva konusunda yardımlaşın, günah ve haddi aşmada yardımlaşmayın ve Allah`tan korkup-sakının….Özellikle alışveriş yaparken bu ayetin üzerinde biraz daha durursak sanırım mesele anlaşılır…

Efendim geçiyorum esas konumuza !!!

Bakara Suresi 148. ayet-i kerime: “Herkesin yöneldiği bir yön vardır. Haydi, hep hayırlara koşun, yarışın! Nerede olsanız Allah hepinizi bir araya getirir. Şüphesiz, Allah`ın gücü her şeye hakkıyla yeter..” Allah CC bizden hep hayırlara koşmamızı istiyor. Yani kardeşler, hiçbir şekilde 10 dönüm bostan yan gelen Hasan yok…Yani yatmak yok hep koşacağız nereye Hayır neredeyse oraya…Yine Müminun Suresi 57,58,59,60,61. ayet-i kerimeler de ise : Rablerinin azametinden korkup titreyenler, Rablerinin âyetlerine inananlar, Rablerine ortak koşmayanlar, Rabblerine dönecekleri için verdiklerini kalpleri ürpererek verenler, İşte bunlar hayır işlerine koşuşurlar ve o uğurda öne geçerler. Yani iş koşmayla bitmiyor birde öne geçme var. Hem koşacaksın ama koşmuş olmakla demek iş bitmiyor niyetinle, amelinle de öne geçeceksin.

Üzülmek yok, koşmak ve yarışmak var
Bu yarışma içerisinde bazen ayaklarınıza cemle takan olur, ya da önünüze engeller çıkartılar aman sakın ha üzülmek yok. Al-i İmran suresi 176. ayet: Küfürde yarışanlar seni üzmesin; şüphesiz onlar Allah`a bir zarar veremezler. Allah ahirette onlara bir pay vermemek istiyor; onlara büyük azap vardır. Ali imran suresi 200. ayet: Ey iman edenler! Sabredin. Sabır yarışında düşmanlarınızı geçin. …Maide suresi 48. ayet:de açıkça neden yarışmamız gerektiğini neden koşmamız gerektiğini açıkça söylüyor, diyor ki verdiklerimizle sizi denemek istedik onun için..” Eğer Allah dileseydi sizi tek bir ümmet yapardı, fakat size verdiklerinde sizi denemek istedi. Öyleyse iyiliklere koşun.
Tevbe suresi 100. ayet-i kerime:
İyilik yarışında önceliği kazanan Muhacirler ve Ensar ile, onlara güzelce uyanlardan Allah hoşnut olmuştur, onlar da Allah`tan hoşnutturlur. Allah onlara, içinde temelli ve ebedi kalacakları, içlerinden ırmaklar akan cennetler hazırlamıştır; işte büyük kurtuluş budur.
Umarak ve korkarak yalvarmak ve yarışmak gerekiyor !
Yarışma ve koşma sırasında Allah CC’dan korkarak ve ondan ümit bekleyerek, umarak koşmamız gerektiğini Enbiya suresi 90. ayet söylüyor ve diyor ki: “…Doğrusu onlar iyiliklerde yarışıyorlar, umarak ve korkarak bize yalvarıyorlardı. Bize karşı derin saygı duyuyorlardı….” Tabii bu yarışta yalnız değiliz,birileri de başka niyetle yarışıyorlar onları da Allah’ Cc bize haber veriyor ve “Sebe suresi 4,5. ayetler: “…Ayetlerimizi hükümsüz bırakmak için yarışanlara ki onlara iğrenç ve can yakıcı azap vardır işlerinin karşılıklarını vermesi için kıyamet saatı gelecektir.”diyor.
Ne için yarışacağız?diyorsak işte onun da cevabı yine Kuran’dan

Mutaffifin suresi 26. ayet: Onun (içiminin) sonu bir misktir (ağızda misk gibi koku bırakır) İşte yarışanlar, bunun için yarışsınlar.

Evet tüm Netpano okuyucularımıza hayırda yarışmalarını temenni ediyor ve bu yarışmada öne geçmelerini diliyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir