Kriz Hiçbir Zaman ’aniden’ Gelmez

Kalp krizleri bir anda meydana gelmez. Damarların tıkanması yıllar süren alışkanlıklarınızın sonucudur. Ancak şanslısınız!

Kalp krizini tetikleyen risk faktörlerinin çoğunun etkisi azaltılabilir
Kalp hastalıklarının en sık görülen hali “ani” kalp krizidir. Ancak “ani” meydana gelmesinin ardından yıllardır süren kötü beslenme alışkanlıkları ve egzersiz eksikliği olduğunu unutmayın. Gelin önce kalbin nasıl çalıştığını inceleyelim. Kalp haftada 7 gün, 24 saat çalışabilen bir kastır. Günde 10 bin kez kasılıp gevşeyerek tüm vücuda kan yollar. Ancak çalışabilmesi için tüm diğer organlar gibi kalbin de kanla taşınan oksijene ihtiyacı vardır. Bu nedenle kalp de temiz kan taşıyan bir damarla beslenir.

* Damar tıkanıklığı neden tehlikeli?İşte kalp krizi, kalbi besleyen bu damarların daralmasıyla meydana gelir. Kötü beslenme sonucu damarların yumuşak iç yapısında kolesterol ve diğer yağlı atıklar birikir. Bunların sertleşmesi plak adını verdiğimiz birikintilere neden olur. Kalp krizini tetikleyen ise bu plakların genişlemesi değil çok fazla genişledikleri için zedelenip parçalanmasıdır. Çünkü plaklar parçalandığında içlerindeki yağ parçacıkları damara yayılır. Bu da kanın pıhtılaşmasına neden olur.

* Kalp krizi sırasında kol neden ağrır?
Kan pıhtısı damarı daraltır ya da tamamen tıkar. Yani kalbe oksijen taşıyar ve bu hayati organın çalışmasını sağlayan damarlardan biri çalışamaz hale gelir. Bunun sonucu olarak kalbin belli bir bölümü kan ve oksijen alamaz. Bu sırada çok büyük ağrı ve acı hissedilir. Ancak kalp bir iç organ olduğu için ağrısı genellikle göğüste, omuzda ya da sol kolda kendini gösterir. Hatta küçük krizlerde acı bile duyulmaz. Bunlara “sesiz kalp krizi” denir.

* İkinci kalp krizi neden riskli?

Bu sırada kalp kasları oksijen ve kan ile beslenmedikleri için ölürler. Eğer kalpte küçük bir alan etkilendiyse tamamen iyileşebilirsiniz. Kalpte bir “yara izi” kalır. Bu yara, kalbin işleyişini etkilemez, hayatınıza kaldığınız yerden devam edersiniz. Ancak ikinci kalp krizi meydana geldiğinde daha fazla alan zedelenirse bir anda ölüme neden olabilir. Dolayısıyla kalp krizi, kanın kalbe ulaşmaması nedeniyle küçük ya da büyük bir kas parçasının ölmesinden ibarettir.

* Zaman zaman kalp ağrısı normal mi?

Herkes zaman zaman kalbinin ağrıdığını, nefes almakta zorlandığını fark etmiştir. Kalp ağrısının (anjin) adı verilen bu durumun nedeni kalp kriziyle hemen hemen aynıdır. Kalbe yeteri kadar oksijen gitmediği için kalp kriziyle aynı bölgelerde ağrı görülür. Göğüs bölgesi, sol kol ve sırt bölgesi ağrır. Bu hafif bir ağrı olabildiği gibi dayanılmaz bir acıya da dönüşebilir. Ancak bu ağrı “ölen” kasın değil, “mutsuz” kasın habercisidir.

* Heyecan ağrıya neden olur mu?

Kalp ne kadar çok çalışıyorsa o kadar çok oksijene ihtiyaç duyar. Bu nedenle kalp ağrısı genellikle egzersiz yaptığınız ya da çok hareket ettiğiniz bir sırada hissedilir. Dinlenince geçer. Ağır bir yemek, fazla duygulanmak ya da heyecanlanmak, soğuk bir günde dışarı çıkmak ağrıya neden olabilir. Ancak bunun yanı sıra yatarken ya da hiçbir şey yapmadan oturuken de rahatsızlık hissedebilirsiniz.

* Kalp hastalığının çeşitleri var mı?

Kalbin yapısı ya da genetik sorunlar nedeniyle meydana gelen birçok kalp hastalığı vardır. Ancak genellikle kalp hastalığı dendiğinde kastedilen yukarıda anlatılan durum ve çeşitleridir. Mesela kimi zaman ölüm nedeni kalp kasının ölmesi değil, bu sırada kalbin atış ritminin değişmesidir. Bu arada damardaki tıkanıklığın patlaması sonucu oluşan kan pıhtısı beyne ulaşırsa felç görülür. Bacaklara giderse ağrı ya da sakatlık ortaya çıkabilir.

Kalp hastalığı riskini artıran faktörler nedir?
Kalp hastalığının nedenleri iki farklı gruba ayrılıyor. Bunların ilki genler, yaş, cinsiyet gibi değiştirilmesi mümkün olmayan faktörler. Ancak ikinci gruptaki faktörlerin üzerine giderek aile büyüklerini kalp krizine kaybetmiş 50-60’lı yaşlarda bir erkek bile olsanız kendinizi koruyabilirsiniz. Çünkü düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, sigara kullanmamak damarlarınızı ve kalbinizi korumak için çok büyük adımlardır. Hatta uzmanlar sigarayı bıraktıktan birkaç ay sonra bile faydalarının görülmeye başladığını söylüyor. İşte kalp hastalığına davetiye çıkaran bazı faktörler:

Genleri değiştiremezsiniz
Genetik: Yakın akrabalarınızda kalp hastalığı varsa ya da büyükleriniz bu nedenle hayatını kaybettiyse riskte olabilirsiniz.

Yaş: Yaşınız büyüdükçe kalp riski de artıyor. Özellikle 50 ve 60’lı yaşlar tehlikeli.

Cinsiyet: Erkekler, menapoz öncesi kadınlara göre daha fazla riskte.

Stresi, yenebilirsiniz
* Yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon
* Diyabet, sigara içmek, stres
* Fazla kilo, egzersiz yapmamak

Haber: Vatan Gazetesi :Haber : Mine ŞENOCAKLI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir