Kumarbaz Ofer’i Kim Parlattı

İsrail, onun için “Dünyadaki hükümetleri maymuna çeviriyor” diyorBurnu keskin çok iyi koku alıyor. Borsayı adeta avucunda oynatıyor.Gittiği her ülkede kendine ortak buluyor. Kapıları kolayca açıyor.Parayla sihirbaz gibi oynuyor. Kısa bir sürede bir koyup, üç alıyor.

Selanik’te büyük bir kumarhanesi olan İsrailli Sami Ofer, özelleştirme ihalelerinde de, usta bir kumarbaz olduğunu ortaya koydu. Yahudi işadamı Global Yatırım’ı gizli silah olarak kullanıyor.
Türkiye’deki gizli silahı, Mehmet Kutman’ın sahibi olduğu Global Yatırımı perde arkasından ileri sürerek, önce Kuşadası limanı ve Gümüşsuyu’ndaki Park Otel’e sahip olan, daha sonra ihaleden 6 ay önce TÜPRAŞ hisselerini Borsa’dan toplatan Sami Ofer, Galataport ihalesinde de en yüksek teklifi vererek, dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. İsrail basınında “Devletleri maymuna çeviren adam” olarak tanıtılan ve bir çok bürokratın görevden alınmasına, ya da istifa etmesine neden olduğu belirtilen Sami Ofer, TÜPRAŞ ihalesinde yine Global Menkul Yatırım’ı kullanarak yaptığı “Ali-Cengiz” oyunuyla tartışmaların odak noktası oldu. Ofer’in, TÜPRAŞ sabıkası Ankara’da, Özelleştirme İdaresi, Sermaye Piyasası Kurulu, ekonomiden sorumlu devlet bakanları ve AKP’nin başını ağrıtmaya başladı.

O BİR KUMARBAZ

Selanik’te büyük bir kumarhanenin sahibi olduğu, İsrail basını tarafından açıklanan Sami Ofer, Türkiye’deki özelleştirmelerde de, profesyonel bir kumarbaz olarak ön plana çıktı. Sami Ofer’in Türkiye’ye ilk adımı atması, mini bir Davos zirvesi ile başladı.
TÜPRAŞ’ın yüzde 14.67 hissesininin büyük çoğunluğunu, satıştan aylar önce “Gizli Silahı” Mehmet Kutman’ın Global Yatırım Ortaklığı şirketine, 446 milyon dolara satın aldıran Sami Ofer, 6 ay içinde hisselerin değerini 1 milyar 200 milyon dolara katlayarak, cebine 800 milyon dolar açıktan para atmayı becermesiyle özelleştirme ihalelerinin tartışılmasına neden oldu.

DAVOS’TAKİ BULUŞMA

Türkiye’de, staretejik ve kar getirecek tesisleri portföyüne alan Sami Ofer’in, Türkiye’ye adım atması, mini bir Davos zirvesiyle başladı. Davos’ta “Babalar gibi satarım” söyleminin kahramanı Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile görüşen Sami Ofer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de yine Unakıtan’ın aracılığıyla görüşmeyi başardı.
Kemal Unakıtan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Yahudi Sami Ofer’i Türkiye sevdalısı yapan tavizler verdiği, Vatan Gazetesi yazarı Yavuz Semerci tarafından gündeme getirildi. “Ofer”ler, bu görüşmenin ardından Kuşadası Tatil Köyünü, ardından da Nurettin Sözen’in Belediye Başkanlığı döneminde, imara aykırılık yüzünden katları yıktırılan Gümüşsuyu’ndaki Park Otel’in sahibi olan Sami Ofer, ne usta bir borsa kumarbazı olduğunu TÜPRAŞ’ın özelleştirme ihalesinde gösterdi.
“Ofer”lerin TÜPRAŞ kumarını nasıl oynadığı ve ne şekilde yüzde 15’ini satın aldığı, şu ana başlıklarda toplanıyor” Özelleştirme İdaresi Yüksek kurulu 7 Ocak 2005’de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na (ÖİB) özelleştirme kapsamındaki şirketlerden 1 katrilyona kadar hisse satışı yetkisi verdi. ÖİB, bu yetkiyi halka açık şirketleri de kapsadığı için İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na bildirdi.

KUMARBAZIN ORTAĞI

Satış yetkisinin duyurulmamasına rağmen Sami Ofer’in gizli silahı Global Menkul Yatırım, 28 Şubat’ta TÜPRAŞ’ın yüzde 14.76’sını hisse başına 15.40 YTL’den satmak için ÖİB’ye başvurdu. ÖİB, Başkanı Metin Kilci, 446 milyon dolarlık satış için jet hızıyla izin verdi. Satış 4 mart’ta yapıldı.” Özelleştirme ihalelerinde “Sami Ofer” adına hareket eden ve onun bir ortağı olarak görünen Global Yatırım’ın sahibi Mehmet Kutman, Galataport ihalesinde de ortaya çıktılar. Mehmet Kutman, “Ofer’in Türkiye’deki menkul, gayrimenkul ve borsa’daki işlerinin takipçisi oluyor. Galataport ihalesinde de “Ofer” ailesinin çoğunluk hissesine sahip olduğu Royal Caribbean Cruis Ltd’nin ortağı olarak Mehmet Kutman’ın Global Menkul Yatırım şirketi görünüyordu. Mehmet Kutman, Galataport ihalesinden sonra kendisine yöneltilen, TÜPRAŞ ile ilgili iddialara “Herşey oluruna uygun şekilde yapılmıştır. Öküzün altında buzağı aramayın” diye yanıt verirken, şu kısa açıklamayı yaptı: “Ortağı olduğum şirketle, aritmetiği çok iyi yaptık. Hem bu özelleştirmede, hem de öncekiler hakkında yapılan tüm spekülasyonlar yalandır, yanlıştır.Biz zaten bu spekülasyonlara kulağımızı tıkadık. bildiğimiz yolda devam edeceğiz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir