KURMACA MASALLAR BUNLAR, YERSENİZ!…

Asılan bayraklar, yüksek sesle anlaşılmaz yayınlar yaparak gezen seçim arabaları, artık iyiden iyiye seçim ortamında olduğumuzu hissettiriyor. Tüm sohbet ortamlarında istinasız nerdeyse siyaset konuşulmaya başlandı. Bakırköy meydanında hızlı adımlarla yürümeye çalışırken, ister istemez, hemen yanı başımda yürüyen iki hanımın konuşmalarına şahit oluyorum. Biri diğerine, “şu Türkiye laiktir, laik kalacakçılar (!) varya, oylarını silme CHP vereceklermiş.” Diyor. Onlar, şu parti bu parti fikir yürüterek yürüye dursunlar, ben kadıncağızın ifadesine takılı kalıyorum, bu nasıl bir mantık, nasıl bir Türkçedir, anlamaya çalışıyorum. “Türkiye laiktir, laik kalacakçılar” diye bir terimimiz, bir hizbimiz olmuş ve halkın dilinde de böyle yer bulmuş… Anlaşılan artık nerdeyse unutulan mitinglerden geriye bizlere hediye böyle bir ifade kalmış…

İnsanlar kendi cehaletleriyle kelimeleri ve kavramları nasılda sakız gibi çiğneyerek aslının dışında nerdeyse başka anlamlar manalar yükleyiveriyorlar. Kim bilir bu sloganları kurgulayanlar bile belki işin bu kadar çabuk basitleştirileceğini düşünmemişlerdir. Yurdumun insanı, bir zaman sağ-sol ayrımcılığı ve kavgaları ile çalkalanmış, birçok canlara mal olan bölücülükten bu kadar canımız yanmışken, şimdi hangi rahat batması ile laik-dinci ayrımcılığına malzeme olmaya bu kadar çabuk teşne olmuştur, anlaşılır gibi değil.

Hayretle fark ediliyor ki, negatif anlamda bir takım yaptırımlar toplum üzerinde çok çabuk kabul görüyor. Mangalda kül bırakmamaya kurgulananlar, bir üflemeyle hemen ermeni bir üflemeyle laik, bir üflemeyle de hemen dinsizliği kabul edebiliyor. Çünkü, kendisi değil… Kendi değerleri, tercihleri, bilinci yok… ‘Eğitim şart’ diyerek kendi aşağılık kompleksi ile dalga geçebiliyor insanlarımız, lakin kendisi olamıyor… Bir Bosna Atasözü vardır: “Çok hafif olursan çok kucak gezersin”

Adamların elinde çok kart var, sağ-sol kavgası demode olduysa laik-dinci kavgası için tohumlar ekiliyor, olmazsa kürt-türk diye savaşırsınız hatta üzerine bir de her zaman genel geçer Sünni-şii ayrımcılığı eklendi mi birbirinizi yer, tertemiz olursunuz… Kurmaca masallar bunlar, yerseniz!… Birini atlasanız bile, bir diğerine mutlaka takılıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir