KUZEY IRAK’I BIRAK AVRUPA’YA BAK

Son aylarda artan terör saldırıları, gözleri Kuzey Irak’a çevirdi.
Saldırıları düzenleyen teröristlerin, Kuzey Irak’taki kamplardan sınırı geçtiklerinin belirlenmesi Kuzey Irak’a bir operasyon ihtimalinin hararetli bir şekilde tartışılmasına neden oldu. Veriler, istihbaratlar, PKK’lı teröristlerin Kuzey Irak’ta yuvalandığını açık bir şekilde ortaya koyuyor belki ama PKK terörünün can damarları düşünüldüğünde Avrupa’nın örgüt için Kuzey Irak’tan çok daha önemli olduğu gerçeğini gösteriyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın ‘savunma ve havacılık’ dergisine yazdığı, “Terör Kıskacındaki Dünya ve Terörizmle Uluslararası Mücadeleye Olan Gereksinim” başlıklı makale, Avrupa’daki desteğin PKK terörünü nasıl ayakta tuttuğunu, bu destek olmasa örgütün kısa bir sürede yok olacağını açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Yazısında ”PKK’ya Avrupa’nın desteğinin Kuzey Irak’tan daha vahim” olduğuna dikkat çeken Orgeneral Büyükanıt, terörizmle mücadele konusunda Avrupa ülkelerinin ve uluslararası kurumların taahhüt ve kararları uygulamamasının da altını çiziyor.

Peki orgeneral Büyükanıtın’ın ”Kuzey Irak’tan daha vahim” diye niteledği Avrupa’da PKK’nın şu andaki durumu ne?
Tüm diplomatik çabalara, uluslararası anlaşmalara rağmen terör örgütü PKK, yüzlerce bürosuyla Avrupa’da at oynatmaya devam ediyor.

Zaman zaman göstermelik baskınlara uğrayan örgütün, uyuşturucu ticareti yaptığı bürolarını korumak için 3 milyon dolar rüşvet dağıttığı iddia ediliyor .

PKK terör örgütü Avrupa’da bir konfederasyon, 9 federasyon, 232 dernek, 123 ERNK temsilciliği ve kuruluşu, 22 Kürdistan Komitesi, 14 spor kulübü, 4 halk ve kültür evi, 18 ülkede büro, 26 adet akademi ve kültür merkezine sahip. Bu kuruluşlardan 189’u Almanya’da, 53’ü Fransa’da, 39’u İsviçre’de, 32’si Hollanda’da, 25’i Avusturya’da, 21’i Belçika’da bulunuyor.

Propaganda faaliyetlerini ise 1 televizyon, 11 radyo kanalı, 20 gazete ve dergi, 6 haber merkezi, 3 yayınevi ve internet siteleri aracılığıyla sürdürüyor.

Terör örgütü yurt dışındaki bürolarını uyuşturucu ticaretini organize olarak yürütmek için kullanıyor. Güvenlik uzmanlarına göre PKK’nın Avrupa’da ihtiyaç duyduğundan fazla kuruluş açmasının nedeni, ‘uyuşturucu ticaretini daha organize olarak sürdürme isteği’. PKK, yıllık elde ettiği gelirin yarısından fazlasını, uyuşturucu ticaretinden elde ediyor ve bu rakam yıllık 40 milyon doları buluyor. İşte terörün böylesine büyük bir rant elde ettiği medeni Avrupa’da teröristler pek çok kişi tarafından hala özgürlük savaşçısı gibi görülüyor.

Başta Avrupa Parlamentosu olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin parlamentolarında yapılan konferanslarda terör örgütü ve yandaşlarına cesaret verici açıklamalar yapılıyor. PKK, Avrupa ülkelerindeki sosyal güvenlik sistemlerinden sahte belgelerle sosyal yardım parası alıp bunları terörist faaliyetleri desteklemekte kullanıyor. Yani askere polise ve kundaktaki bebeğe kurşun sıkmakta da denilebilir.

Aralarında terör örgütünün lider kadrosu olmak üzere Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan teröristler Avrupa ülkelerinde ellerini kollarını sallayarak dolaşabiliyor. Hatta Türkiye’deki kanlı eylemlere karışan ve Avrupa’da yakalanan pek çok terörist uluslararası anlaşmalar gereği Türkiye tarafından istenmesine rağmen iade talepleri çoğu zaman reddediliyor.

Pek çok Avrupa ülkesi NATO’nun belirlediği terör örgütü listesi yerine PKK’nın adının geçmediği Birleşmiş Milletler listesini esas alarak terör örgütünün ülkesinde faaliyette bulunmasına açık kapı bırakıyor. Üstelik asıl vahim olan bu ülkelerin pek çoğunun NATO üyesi yani müttefikimiz(!) olan ülkeler olması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir