Lewis’e göre 22 Ağustos kıyamet!

Tarihçi Bernard Lewis, Miraç Kandili’nde İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın dünyanın sonunu getirebileceğini iddia etti. Lewis’in kehanetine göre kıyamet 22 Ağustos’ta..

Lewis, Wall Street Journal’de yayınlanan makalesinde, “22 Ağustos günü İran’dan gelecek, İsrail’i yok etmeyi amaçlayan çok dehşetli bir saldırı, global kaos yaratabilir” dedi. Bu teori üzerine, 90 yaşındaki Lewis’in aklını kaçırdığı yorumları yapılıyor.

ÜNLÜ tarihçi ve İslam uzmanı Bernard Lewis’in The Wall Street Journal’da yayınlanan son yazısı, İran’ın,Miraç Kandili’ni kutlayacağı 22 Ağustos’ta İsrail’i tamamen yok edecek bir nihai darbeyi vurabileceğini gündeme getirdi.

22 Ağustos, Hicri takvimde 1427 yılı Recep ayının 27. gününe denk geliyor. Miraç olarak bilinen ve Türkiye’de bu yıl 20 Ağustos’ta kutlanacak gecede, Hz. Muhammed’in, kanatlı at Burak ile Kudüs’ten göğe yükselip cenneti gördükten sonra yere indiğine inanılıyor. Bernard Lewis, İran’ın aynı gün İsrail’i imha etmeyi deneyebileceğini tartışmaya açtı.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad 12. İmam geleneğine kuvvetle inanan Şii ekolden geliyor. 874’de ortadan kaybolan İmam Mehdi’nin, Allah tarafından canlı tutulduğu, saklandığı ve “global bir kaos zamanında” döneceğine inanılıyor. Lewis “İslam’da, Yahudilik ve Hıristiyanlıkta kozmik mücadele ve kıyametle ilgili inançlar mevcut. Yecüc-Mecüc, Deccal, Armagedon örnekleri ve Şii müslümanlarının uzun süredir bekledikleri Kayıp İmam’ın (Mehdi) dönüşü ile de ’kötülere karşı’ nihai zafer kazanılmış olacak” diye yazdı.

Mahmud Ahmedinejad, İmam Mehdi’nin dönüşü için “bir aracı” olabileceğini düşünüyor. Lewis’e göre, bunun için de, İsrail’i yok etmeyi amaçlayan çok dehşetli bir saldırıyla global kaosun zemini hazırlanabilir.

Bernard Lewis, Wall Street Journal gazetesinde, Ahmedinejad’ın, Mehdi’nin dönüşünün “şimdi” olacağına inandığını yazdı. Lewis, “Ahmedinejad’ın 22 Ağustos için ne tür planlar yaptığı açık değil, ancak bu olasılıkları da unutmamak akıllıca olabilir” dedi. Lewis, İran’ı caydırmanın en iyi yolunun, Tahran çıkışlı arzu ve düşüncelerin, bunları paylaşmayan diğer Müslümanlar’ı tehdit ettiğinin anlatılması olduğunu da ifade etti.

Prof. Lewis’in dünkü makalesine, The Guardian’ın internet sitesinden hemen yanıt veren Brian Whitaker, “Bush’un gözde tarihçisi” diye tanımladığı 90 yaşındaki Lewis’in “tamamen aklını kaçırmış olabileceğini” yazdı. The Guardian’ın Ortadoğu editörü Whitaker şöyle dedi: “Bu tür sözde dini korkutmacalar ABD’de pek tutulur. Özellikle de cihada inanan Hıristiyanlar arasında. 90 yaşındaki Lewis aklını tamamen kaçırmış olabilir, ancak Beyaz Saray tarafından çok tutuluyor. Hatta geçen nisan ayında Başkan Yardımcısı Cheney’nin doğum gününde şeref konuğuydu. Wall Street Journal da kendisini bilge kişi olarak tanımlıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir