MAGNUM DONDURMA YEMEK ORAL SEX YAPMAK GİBİ Mİ?

MAGNUM DONDURMA YEMEK ORAL SEX YAPMAK GİBİ Mİ?

Unilever Firması’nın ürün yelpazesi arasında yer alan MAGNUM dondurma reklam stratejisinde elde ettiği başarı ile Algida markasını nerede ise gölgede bırakacak kadar etkin ve dominant bir ürün haline dönüştürülüverdi.

Magnum dondurmanın en şuh reklamının şu anda en son versiyonu olduğu hiç şüphesiz.


Gazetecilikte mahremiyetin özel hayat, devlet sırrı ve saygı ölçütleri dışında umuma açık görüş alanında olmaması gerektiği düşüncesi ile böylesi bir yazıyı kaleme alıyorum. Yaptığım izlenimlere binaen.


Zira Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanı Sayın Zahid Akman Beyefendi’nin bu reklamı hiç ama hiç seyrettiği kanaatinde değilim. Yoksa hani o akıllı işaretler var ya, bu reklamı onlardan bir tanesi ile mutlaka işaretlendirirdi.


Şuh görünümlü bir bayan satın almak istediği kioskta MAGNUM dondurma bulamayınca bunun nedenini meraklı gözlerle araştırırken bir de ne görsün. Dünyada izlenme rekorları kılan “Lost” filminin o vurdum duymaz cool karakteri (Ben de Lost izliyorum, işte itiraf ediyorum) “Sawyer” adı ile meşhur Amerikalı Josh Holloway’in aracına doğru bir düzine Magnum götürüldüğünü görür.


Oracıkta ayağını burku verir. Reklamın kahramanı bileği burkuk hanımefendiyi son derece lüks limuzinine alır. Eee Mercedes S 500 bile böylesi bir ayak mesafesine sahip değil. Burkulan bilek magnumların erimesini engelleyen buzlarla pansuman yapılırken şuh hanım da gün içerisinde cümle alemin izlediği reklamda büyük bir haz ile magnumu sömürürcesine yer. Çubuğunu da yalamayı ihmal etmeksizin.


Bu kadar net çağrışımlar içeren reklamı medyada her türlü yazılı ve görsel malzemeyi görmüş birisi olarak sizce ben nasıl değerlendireyim?


Masumane bir şekilde Magnum dondurma yiyen bir bayanın aldığı zevki ifade etmesinden daha öte ne olabilir ki? Şeklinde mi yaklaşmalı?!


“Sawyer” e Türkiye’de gazetecilerin önünde aşk ve seks kaçamağı teklif eden kadınlar çoğunlukta mantığı ile kurgulanmış bir reklam filmi olarak mı değerlendirme li….?


(Bu bayanın Sawyer’e yaptığı teklifin reklam kurgusu olduğundan hiç şüphem yok – sizin var mı?)


Yine de sormaktan edemiyorum:


Magnum yemek Sawyer ile sex yapmakla eşdeğer tarzında mı ifade etmeli…?


Bir Magnum yeme süresi ile orgazm olabilme süresi arasındaki zaman farkı ne kadardır sizce diye mi düşünmeli?


Kız arkadaşınıza Magnum dondurma alsanız sizce nasıl karşılar şeklinde mi yorumlanmalı?Mehmet Akif’in nesli olsa idi başka….


Madonna nesli başka…. yorumlar yapacaktır.

Ayşe Arman kızacak şimdi bana, Magnum dondurmasının reklamına böylesine yaklaştığım için.

Ama RTÜK’e arz ediyorum. Lütfen bu reklamı çocukların televizyondan uzak oldukları bir saatte 23:00’ten sonra yayınlatsınlar.


Yoksa son derece zarif reklam politikası olan Unilever’in bu Sawyer objeli, 27 yaşındaki Litvanyalı güzel Ingrida Kraus süslemeli ve Magnum double dekorlu reklamı UNILEVER’in toplum ve ülke değerlerine gösterdiği hassasiyete gölge düşürecektir.


Unilever’in kurumsal kimliğine saygım ve beğenimden ötürü onların Unilever Türkiye başlıklı firma tanıtım yazılarını olduğu gibi aktarıyorum.

Unilever’i şu cümlesinin hakkını vermesi gerektiğini hatırlatarak: “Faaliyette bulunduğu ülkelerin manevi ve kültürel değerlerine saygılı olan ve kendini “çok-yerelli çok-uluslu” bir şirket olarak tanımlayan Unilever”

“Unilever Türkiye


Tüm dünyada sürdürdüğü yatırım atağıyla, küresel pazardaki etkinliğini ve payını sürekli artıran Unilever, Türkiye’deki ilk yatırımını 1952 yılında gerçekleştirdi. Üretim yaptığı kategorilerde her zaman yenilikçi bir çizgi izleyen Unilever, gıda, dondurma, ev bakım, kişisel bakım ve profesyonel gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyor.


Ülkemizde Omo, Rinso, Domestos, Yumoş, Cif, Elidor, Dove, Clear, Rexona, Lux, Axe, Suave ve Signal markaları altında ev ve kişisel bakım ürünleri üretim ve pazarlamasını sürdüren Unilever, Türk gıda ve dondurma sektörlerinde Sana, Rama, Becel, Knorr, Komili, Lipton ve Algida markaları altında margarinden hazır çorbaya, zeytinyağından çaya ve dondurmaya kadar çok geniş bir ürün portföyü ile hizmet veriyor.


100’den fazla ülkede faaliyet gösteren, ürünleri 150’nin üzerinde ülkede satılan, 284.000 kişiye iş olanağı sağlayan Unilever’in ürünlerini hergün dünyada 150 milyon kişi satın alıyor. Faaliyette bulunduğu ülkelerin manevi ve kültürel değerlerine saygılı olan ve kendini “çok-yerelli çok-uluslu” bir şirket olarak tanımlayan Unilever, sosyal sorumluluk projelerine yılda ortalama 50 milyon dolar ayırıyor.Unilever, ürünlerinin kalitesi ve yüksek standartlarıyla Türkiye’de 54 yıldır faaliyette bulunuyor.


Türkiye’de ilk olarak 1994 yılında tüketiciyle buluşan Magnum, özellikle yetişkinler için satışa sunulan ilk çubuklu dondurma oldu. Bugün Magnum, yılda 1 milyara yakın satış yapan, dünyanın önde gelen dondurma markalarından biri. Magnum Classic, Magnum Badem ve Magnum Light; Magnum’un en büyük başarıları arasında yer alıyor.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir