Mahir Kaynak Şemdinli Olayını Değerlendirdi

Şemdinli ile patlak veren olaylar durulmuyor. MİT Daire Eski Başkanı Prof. Dr. Mahir Kaynak, “Olay, düpedüz orduyu töhmet altında bırakıp, etkinliğini azaltmak için yapılmış bir operasyondur” dedi.

MİT Daire Eski Başkanı Prof. Dr. Mahir Kaynak, “Bölgedeki siyasal gelişmelerle ilgili ve oradaki egemenliği etkileyecek sonuçlar doğabilecektir. İlk aşamada bölgedeki siyasî güç şekillendi, şimdi askerî gücün tasfiyesine çalışılıyor. Bu olay lokaldir. Olayın seyri doğal sayılamaz ve ele geçen deliller önceden hazırlanmış olduğu izlenimi veriyor” diyerek, olayların plânlı olduğunun altını çizdi.

Hakkari’nin Şemdinli İlçesinde bir hafta önce, 2 kişinin öldüğü 13 kişinin yaralandığı bombalamayla ateşlenen olaylar bir türlü durulmuyor ve diğer ilçelere de yayılıyor.
Yüksekova ilçesinde yaşanan olayların ardından, Van’da 3 askerin şehit olması gerginliği biraz daha artırdı.
Hakkari’de yaşanan olayları değerlendiren MİT Daire Eski Başkanı Prof. Dr. Mahir Kaynak, Şemdinli ve Yüksekova’da yaşanan olayların basit bir zabıta olayı olmadığını belirterek, “Bir güç kayması oluşturuluyor. Önce siyasi olarak Türkiye’nin egemenliği azaltıldı. Şimdi de bölgedeki askeri gücün etkisini azaltmaya çalışıyorlar. Bu olaylar sonrasında bölgedeki siyasal gelişmelerle ilgili ve oradaki egemenliği etkiyecek sonuçlar doğabilecektir. İlk aşamada bölgedeki siyasi güç şekillenmiş şimdi askeri gücün tasfiyesine çalışılıyor” dedi.
Türkiye’yi yönetenlerin devlet yönetmenin kolay olduğunu düşündüğünü ve devleti yöneten herkesin kendini yeterli gördüğünü söyleyen MİT Daire Eski Başkanı Prof. Dr. Mahir Kaynak, “Bir ülke ancak öngörüsü olan kişiler ve kurumlarca yönetilebilir. Bir ülkenin geleceğini etkileyebilecek bir gelişmeyi sürpriz olarak karşılıyorsanız zaten o ülkeyi yönetmiyorsunuz demektir. Bir olayı önceden bilmek için falcı olmak gerekir ama gelişmelerin yönünü tahmin etmek için buna gerek yoktur. Türkiye’de bir çatışma ortamının yaratılmak istendiğini görmemek için bilgisizlikten öte ilgisiz de olmak gerekir. Üstelik Şemdinli’deki olay adeta davul zurnayla geldi” dedi.

Olaylar yanlış değerlendiriliyor
Olayları değerlendirirken kullanılan metotların yanlışlığına işaret eden Kaynak, “Failler yakalanacak, sorgularından elde edilen bilgiler ışığında olayın niteliği ve sebebi anlaşılmaya çalışacaktır. Bu yolla doğruya ulaşma ihtimali sıfırdır ama ülkemizde bunun dışında bir yol da bilinmemektedir. Eğer eylemi yapanların rant amacıyla bu işi yaptığı sonucuna varılırsa bu vahim bir hata olur. Bu durum ülke için genel bir tehdide dönüşmüştür. Ben kimsenin yaptığı yolsuzlukla ilgilenmiyorum ama yolsuzluklara karışanların başkalarından aldıkları emirleri uygulamak zorunda olan robotlara dönüşmesinden kaygı duyuyorum. Yasa dışı gelir sağlayanların ülke yönetiminde oynadıkları rol arttıkça tehlike daha ciddi hale gelmektedir” diye konuştu.

Basit bir zabıta olayı değildir
Böyle bir olayla karşılaşıldığı zaman siyasi bir mesaj vermenin gereğine dikkat çeken Prof. Kaynak, “Suçluların yakalanacağı ve cezalarının verileceğinin söylenmesinin hiçbir anlamı yoktur. Basit bir zabıta olayıyla karşı karşıya değiliz. Bölgedeki siyasal gelişmelerle ilgili ve oradaki egemenliği etkiyecek sonuçlar doğabilecektir. İlk aşamada bölgedeki siyasi güç şekillenmiş şimdi askeri gücün tasfiyesine çalışılmaktadır. Olayın seyri doğal sayılamaz ve ele geçen deliller önceden hazırlanmış olduğu izlenimini yaratmaktadır. Bir operasyona aleyhte kullanılabilecek bir sürü dökümanla birlikte gitmek anlaşılamaz ve bu durum operasyonu düzenleyenlerin, kullanılan kişilerin bağlı olduğu yerden farklı bir adreste olduğu anlamına gelir. Bir yandan adalet görevini yaparken diğer yandan oluşacak siyasi sonuçları değerlendirmek ve bunun büyük boyutlu olacağını anlamak gerekir. Karşı tedbirler ancak siyasi tavır ve yaratılan sonuçları etkisiz kılacak davranışlar olabilir. TSK’yı suçlayacak bir sonuç operasyonu yapanların başarılı olduğu anlamına gelir” şeklinde konuştu. Bazı güçlerin Türkiye’de soy çatışması istediğini ve bu yüzden soykırımcı yapmaya çalıştığını belirten Prof. Kaynak, “Olaylar bir projenin eseridir. Bu proje uygulanıyor. Benim açımdan sürpriz yok. Türkiye’yi soykırımcı yaptıkları zaman daha sonra müdahale hakkı elde edeceklerdir” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir